• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
Meni su rekli ljudi gdje sam uzeo sjeme da obavezno barem nešta uree, isto prvu godinu sijem.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Obavezno baciti ureu, urea potpomaže razgradnju te zelene mase. Bez bacanja uree, desiti će se razgradnja zelene mase uz pomoć preostalog dušika u tlu.... koji će se potrošiti na tu razgradnju..... pa će na proljeće biti manjak dušika u samom tlu. Da se ne bi desio taj nedostatak dušika, prije zaoravanja kukuruz ovime, strma, rauole..... mora se baciti urea...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hrva,
teoretski gledano ti si vjerojatno u pravu. No, ja sam zaoraval bez uree i nisam imal nikakvih problema s nedostatkom dušika. Naprotiv, u prihrani kuruze sam dodal uobičajenu količinu kana, a kuruznica je izrasla viša za barem pol metra nego onda kad nisam sijal poslije zaoravanja rauole. Ja sam si si laički protumačil da je vjerojatno rauola povukla iz dubljeg sloja neiskorišeni dušik koji je njenim zaoravanjem došel u površinski sloj. Možda moj zaključak nije točan, ali ne znam kak si drukčije protumačiti toliko višu kuruznicu na istoj njivi uz isto gnojenje i istu sortu kuruze.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
Ja imam tablu kukuruza 6.5kj gdje je zaorana gorušica, i sad na prolječe je strašno loša kukuruza bila, među najlošijima, nakon prihrane Ureom se podigla i sad je među najboljima, bila je na granici da bi potanjurali a sad je pola metra veća od susjedove.
Ne znam, ja sam to pak pripisao tome što ureu nisam zaorao, ove godine ću zaorat svuda pa bumo vidli.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Hrva,
teoretski gledano ti si vjerojatno u pravu. No, ja sam zaoraval bez uree i nisam imal nikakvih problema s nedostatkom dušika. Naprotiv, u prihrani kuruze sam dodal uobičajenu količinu kana, a kuruznica je izrasla viša za barem pol metra nego onda kad nisam sijal poslije zaoravanja rauole. Ja sam si si laički protumačil da je vjerojatno rauola povukla iz dubljeg sloja neiskorišeni dušik koji je njenim zaoravanjem došel u površinski sloj. Možda moj zaključak nije točan, ali ne znam kak si drukčije protumačiti toliko višu kuruznicu na istoj njivi uz isto gnojenje i istu sortu kuruze.
A gle, niti jedna godina nije meterološki ista, zemlja od zemlje je razlika, ali ovo je dokazala struka prvo u praksi a onda je to postala i teorija..... No poljoprivreda je tvornica pod otvorenim nebom.... i uz sva pravila i teorije, mom djedu koji je jednu sezonu prakticirao zelenu gnojidbu, nakon toga kukuruz nikad nije bio lošiji, i od tada više ne prakticiramo zelenu gnojidbu.... Možda ljudi misle, posij rauolu, pomalčiraj, zaori, i to je to....... A možda i nije....
 

Stjepan2000

Član
Tu od
3 Ruj 2020
Poruka
71
Ja ove godine sijem prvi put raolu za zelenu gnojidbu i iskreno malo sam dobio "strah" jer velika vecina ljudi kaze da nakon zelene gnojidbe(raole) je kukuruza bila nikad losija, pa me sad zanima zasto je to tako, a sve je odrađeno kako treba...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Bome ja nemam takva iskustva. Baš suprotno. Već par godina ju ne smijem jer nestignem orati i pripremati za sjetvu. Ako uspijem kupiti gruber ove zime ili do proljeća budem sijao šta više. Bolje nego da raste ambrozija ili sirak. A ako uspije za sjeme bude i toga.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hrva,
ponavljam da si ti teoretski u pravu. Teoretski, ako se poštiva pravilo gnojidbe (analiza i količine) onda u zemlji nema viška dušika i dodavanje kod zaoravanja je poželjno. Kod mene nije taj slučaj, ne radim analize (male parcele). No, smatram da bi rauola bez dovoljno dušika u rastu bila dosta niža od one koja ga ima u izobilju.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
imam prilike kupiti ovaj plug. nema predplužnjake ni kopirni kotač. ostalo nije istrošeno. kakva su iskustva sa ovim plugom bez predplužnjaka i kotača?
 

Prilozi

  • IMG_20200822_201827 (1).jpg
    IMG_20200822_201827 (1).jpg
    30.4 KB · Pregleda: 61

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Oni ce odraditi barem nesto, sto se tice zaoravanja.
A sto se tice tocka, to ovisi od traktora, ali svakako bi bilo bolje da ga ima.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Sad dok se treba pripremat idući tjedan stalno će kod nas zezat kiša. Inače sad se već fino radi.
 

dex001

Član
Tu od
2 Ožu 2014
Poruka
87
Imam ovaj plug, Vogel&Noot LM920 (kao na slici samo je moj 2 brazde) i užasno se mučim sa oranjem kukurozovine, štopa se užas. Sad je podešen na 14 cola. Da povečam colažu?
 

Prilozi

  • 3732-b14e907bc2d5bca0af6b641e4a8d4b35-2407149-5vb.jpg
    3732-b14e907bc2d5bca0af6b641e4a8d4b35-2407149-5vb.jpg
    85.6 KB · Pregleda: 28

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Nema tu pomoći...stavi na najveću colažu,pomalčiraj kukurizište ili potanjuraj i onda nakon dva tri tjedna odi orat
 
Na vrh