• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Moj dedo pokojni uvjek je kazao:"Bolje spati, neg po mokrom delati", kak sa tatom radim od malena i 10 godina sam intezivno u poljoprivredi i vidim zašto je to govorio. Nekad silimo i nije loše to loše uvijek, ali nekad gdje zapadamo i tako neke depresije, 3 godine minimun ne možeš zemlju vratit u dobro stanje ono kako sam ja vidio i iskusio.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Prije se uvijek radilo zimsko oranje kod nas, zadnjih par godina počeo se intenzivno javljati problem sa travom pred sjetvu. Nisi znao jel bi prvo kosio ili ponovno orao. Iz tog razloga sam odustao od zimskog oranja. Eventualno izorem krajem drugog mjeseca i tada nemam problema sa travom ili pred samu sjetvu.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Iwanho sad stvarno laprdaš. To šta ti misliš da su neki glupi to je tvoj problem. Da završim sa tim svojim nerazumijevanjem pročitanog.
Šta se mene tiče svatko nek radi kak oče i kak misli da je najbolje. Na svojim greškama se najbolje uči tak i ja. Pogotovo se uči na pola rali ili ral. Šta se mene tiče ja završio. Pa sad nek ovo shvati kako kome volja. 👍
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Ovo za travu je istina za nas koji oremo zimsku, ali iskreno nisam imao sa time problema nikad osim dok sam krenuo orati 3.11. a tek u 4 mjesecu zatvarao brazdu zbog kiša. Inaće sad ne orem prije 15.11. i zatvaram krajem trećeg, nikakvih problema...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho sad stvarno laprdaš. To šta ti misliš da su neki glupi to je tvoj problem. Da završim sa tim svojim nerazumijevanjem pročitanog.
Šta se mene tiče svatko nek radi kak oče i kak misli da je najbolje. Na svojim greškama se najbolje uči tak i ja. Pogotovo se uči na pola rali ili ral. Šta se mene tiče ja završio. Pa sad nek ovo shvati kako kome volja. 👍

Hvala kolega. Nažalost ne znam čitati misli kao ti, ali znam napisano.
Vrijeđanju obično pribjegavaju ljudi kad nemaju argumenata, neka im dragi Bog oprosti.
Ako te neki moj post uvrijedio, citiraj ga i boldaj kaj te u njemu posebno vrijeđa. Možda sam, iako bez namjere, napisal nekaj kaj može nekog uvrijediti, a ja toga nisam svjestan.
Ispričal bi ti se, ali nisi ništa citiral pa ne znam kaj smatraš uvredljivo u mojim postovima.

Uvijek se priklanjam sili argumenata. Vrijeđanje smatram argumentom sile, a on ne vodi ničemu dobrom.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Ma ja nisam nikad tako rano išao orat, obično u 12 mj. samo to znao odradit. Ali zadnjih godina kako su zime sve toplije to više nije kako je bilo. Odustao sam od prave zimske brazde, jer imam u proljeće dupli trošak dok pripremim zemlju za sjetvu.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Sad sam u brigi i to velikoj, ja sam oral na jesen, i sad mi to nebu dobro kak vidim po vašem pisanju. Aj da sam bar samo vrt zoral, nek sve skupa sam zoral i to 800klaftri,nije to malo, kaj sad? Pa nije valjda da bum opet moral al na kontra stranu brazdu delat?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Iwanho.
Tebe sam eto slučajno spomenuo. Ajd da nešta razjasnilo. Sve to šta ste napisali, vi i ostali, sve je to napisano bezbroj puta. Pročitajte teme o oranju pa vi meni podastrti argumente da nije tako. Šta se ostalog tiče nisam nikog tražio savjet da li orati sad ili za 3 mjeseca.
Mane.
Vidiš kod mene na ovim zemljama ako barem malo ne promrzne ili ne nakisne imam patnju pripremiti u proljeće. Trošim i vrijeme i gorivo dodatno. Ovaj kad budem mislio da je pogodno vrijeme za zatvaranje brazde rd ide gore i mir.
Već sam rekao da svatko nek radi kako misli da je najbolje. Nikad ali baš nikad nikom nisam napisao zašto to nešta radiš baš sad. Niti mu pametovao.
Kad trebam neki savjet onda to jasno i pitam.
Možda sam se ipak pogrešno u svemu tome našao kao pozvanim. Može biti ali i nemora. Živjeli vi meni.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Naravno da svatko radi kako može i kako misli da najbolje zna. Meni se zadnjih godina ovaj način kasnijeg oranja pokazao bolji. Nemam neke teške zemlje osim jednog komada tako da nemam problema sa pripremom.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,531
Svi vi koji imate trave na zimskoj brazdi ugradite pretplužnjake na plug i u prolječe neče biti trave na oranju.
probajte pa javite,ovo je dobronamjeran savjet bez ikakovog omalovažavanja naravno uz zatvaranje zimske brazde.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Svi vi koji imate trave na zimskoj brazdi ugradite pretplužnjake na plug i u prolječe neče biti trave na oranju.
probajte pa javite,ovo je dobronamjeran savjet bez ikakovog omalovažavanja naravno uz zatvaranje zimske brazde.
Imam pretplužnjake i nema pomoći
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
mišjakinju nebuš zaoral...ona niče i raste cijelu zimu, u proljeće je debela ko tepih...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho.
Tebe sam eto slučajno spomenuo. Ajd da nešta razjasnilo. Sve to šta ste napisali, vi i ostali, sve je to napisano bezbroj puta. Pročitajte teme o oranju pa vi meni podastrti argumente da nije tako. Šta se ostalog tiče nisam nikog tražio savjet da li orati sad ili za 3 mjeseca.
Dakle tebe vrijeđa što ja nisam pročitao cijelu temu i ponavljam što je već bezbroj puta napisano. Možda je stvarno sve to već napisano. Nikad nisam ni tvrdil da nije, ne znam gdje si pročital da opovrgavam ovu tvoju tezu. Neovisno od toga, ispričavam se kaj nisam upamtil sve kaj sam pročital, nisam takav lumen.

Nadam se da te nebu uvrijedilo kaj završavam laprdanje.


Imam pretplužnjake i nema pomoći
Meni također kod ranije zimske brazde u proljeće zna potjerati trava, ali tek sredinom travnja. Usprkos tome kaj su pretplužnjaki dobro odradili posel i zemlja je kod oranja dobro zatrpala svu masu s površine, nikne mlada trava jednoliko po cijeloj površini. Zato više ne orem prije kraja prosinca, a ako nisu dobri uvjeti čekam proljeće kao i ti.
Dok nisam imal plug s predplužnjacima, uvijek je na proljeće, već sredinom ožujka izbila trava na sastavima brazdi.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Ma da, super meni zaore plug, ništa ne ostaje vani. Čak bi mogao reći da sad i kvalitetnije i bolje zaore odkad imam okretača sa pretplužnjacima ali već krajem ožujka ili početkom travnja kreće lagano trava i do sjetve krajem 5-tog mjeseca je poprilična masa toga. Ako nemaš roto brane teško se zemlja pripremi.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Naravno da nije bas najpametnije orati po blatu i ne vjerujem da ljudi uzivaju u tome. Problem je ako imas vece povrsine ili puno malih parcela na kojima gubiš puno vremena onda nemas izbora nego nekad i po blatu raditi. Kod mene su uglavnom teške glinaste zemlje i ako ne izorem zimsku brazdu u proljece je to muka za pripremiti.Makar kakve su zime, ni zimska brazda vise nije garancija za laku pripremu u proljece... Sto se tice trave, sa tim uglavnom nemam problema jer špricam strništa s totalnim tako da nema puno prezivjele trave na proljece...
 

Najnoviji postovi

Na vrh