• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@mikke,
upravo na tu dubinu kao na tvojoj slici +-1 cm orem kad su normalni uvjeti. Imam visoke pretplužnjake na plugu, ali kad je puno mase moram smanjiti brzinu oranja s 5,5 na 4,2 km/h (prva niža brzina), jer ne zaorava najbolje. Baca masu predaleko i zemlja je ne pokrije dovoljno, ostane tu i tamo nešto malo vidljivo. Nije mi jasno kako neki oru čak 9 km/h. Vjerojatno s većim traktorima i bez mase za zaoravanje.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
U toj zemlji taj plug ide na tu dubinu ali isto slabo okreće brazdu. To je neki OLT 2*12 ali slavonca vuče teže i max 25 a na mjestima i pliće.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
@iwanho, veće brzine idu s drugačijim profilom daski.
Daske moraju biti dulje i manje poprečno položene. Pogledaj na nekom filmiću.
Ako se z "normalnim" plugom želi brzo orati, to je moguće samo u rahloj zemlji, a ne u "špeku".

@mikke , taj Slavonac je nastal kao kopija MF-ovog 10" pluga za američke pjeskulje i nije neka sreća, bar ne za teža tla.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Slavonca smo morali kupiti 76' kad i prvi 533, ovog sa slike od lokalnog " prodavača" za neku bagatelu 80-tih. Izgleda da je skalupiran od: daske- posavac, rama mix slavonca i imt- a jer je visok u odnosu na slavonca.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Taj na tvojoj slici je Sremac 12". Puno bolji od Slavonca kojeg sam gore komentiral.
Takvog jednog i sebi tražim ;)

Stari Posavac ima iste daske ko tvoj Sremac, samo je rama slična IMT-ovoj, uz dorađene neke detalje.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Visina do grede i razmak između brazdi je najbitniji za brzinu oranja naravno uz odgovarajuću opremu, visoki pretplužnjak i dobru zavinutu dasku. Meni sa kvernelandom nije problem u rahloj zemlji ni 11 kmh orati bez obzira na masu koju treba zaorati. Al da je niži i da je manji razmak od 1m od špice do špice nebi to tak išlo. @iwanho tvoj plug je sličan kvernelandu al u manjim gabaritima zato imaš taj problem. Ja na daskama imam još ona pera pa je samim tim daska duža nekih 20 cm.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
S plugom sam zadovoljan. Lako se vuće. Držim da je to radi dobro pogođenog kuta raonika i oblika daske. Mislim da je klirens 68 cm, a za razmak nisam siguran.

Imam i mali Batuje ravnjak koje koriste na Tomekima 30 KS, samo sam ga ja s 2 x 8" proširil na približno 2 x 9,5". Plug ima kratke daske, a lemeši i daske su okomitije postavljeni na os smjer oranja. Nije niš lakši za vući od ovog Regenta 2 x 12". Kod njega mi je jasno zakaj masu kod bržeg oranja baci na izorano.

Mislil sam da su ta dodatna pera ma kraju daski samo da pritisnu brazdu na platu da se ne okrene natrag.
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
614
Pozdrav, evo jučer prodan plug.. imam u ponudi jednog Huarda 3x14 razmak 95 i visina 68.. veliki pretpluznjaci , kotac. Dal je to oke?? Sto moram gledati kod pluga da budem siguran da nece traktor gaziti bradzu malo( duzina daske, nozeva...
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
To je mali plug.
Zakon mjera je 80 i 100.
Mislim da je zabluda o gaženju brazde, jedino ako je širina gume veća od 710.
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
614
A nije da trebam sad nešto ekstra plug al opet sad kad kupujem razmisljam da uzmem kako spada.

Imam jednog Lemkena opal 120, jeftino al treba promijeniti daske
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Evo i ja oral prije cca 3 tjedna, ma ušal u mekano, nije bilo dobro no imal sam vuru vremena da to napravim, poštelal nekak na brzinu plug i evo rezultata...

Za zadnju brazdu moram nabaviti ispred rezač i naprijed na poteznici neznam u koju rupu ide klin za najbolji učinak.... no fino radi regulacija, podiže ga sama + Liftomatic pa ne trebam razmišljati itd...

Traktor ide ko zmaj sa Rabewerkom 2x12", udobnost u odnosu na Štore tipa fiček i avion... a plug je isto za deset, fino okreće brazdu

Imal sam jedan čudan problem, moram malo pogledati traktor kaj je to da mi tak ostaju nisko poluge kad dignem plug...cca samo 15 cm mi je podignut od zemlje.. doduše na plugu imam mogućnost da premjestim klinove gdje kačim niže pa da plug bude više, ali ipak...
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    52.8 KB · Pregleda: 74
  • 2.jpg
    2.jpg
    37.4 KB · Pregleda: 74
  • 4.jpg
    4.jpg
    36.5 KB · Pregleda: 74

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,693
Gotovo za sad
Neću više ništa dirat osim u slučaju suše, tada idem to zatvorit.

 

Prilozi

  • IMG_20210309_104012.jpg
    IMG_20210309_104012.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 22
  • IMG_20210309_104008.jpg
    IMG_20210309_104008.jpg
    48.9 KB · Pregleda: 22
  • IMG_20210309_090924.jpg
    IMG_20210309_090924.jpg
    34.2 KB · Pregleda: 22

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,652
Visina do grede i razmak između brazdi je najbitniji za brzinu oranja naravno uz odgovarajuću opremu, visoki pretplužnjak i dobru zavinutu dasku. Meni sa kvernelandom nije problem u rahloj zemlji ni 11 kmh orati bez obzira na masu koju treba zaorati. Al da je niži i da je manji razmak od 1m od špice do špice nebi to tak išlo. @iwanho tvoj plug je sličan kvernelandu al u manjim gabaritima zato imaš taj problem. Ja na daskama imam još ona pera pa je samim tim daska duža nekih 20 cm.
Uz nabrojano, nije isto orati velikom brzinom s plugom zahvata 12" ili 18-20"
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Evo ti ga na... da smo barem bliže... ja u zagorju od Krapine prema slovenskoj granici a ti ZJ I MUHA? Pa ajd da se najdemo, moramo te kobase riješiti i kamate

ima kakvo druženje forumaša?
 

Najnoviji postovi

Na vrh