• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ima puno vode i u ovoj nafti.
Čim je kriza voda caruje.
Na INA benzinskoj imate za kupit gel za detekciju vode. Naftu nakon kupnje ostavite u sto uzem i visljem spremniku, kao bacva od 200L. Zavezete na flaks za ribe , čaval koji prmazete s gelom. spustite polako caval na pola bacve I podignete. Ako ima vode gel ce pocrvenit. Ako nije pocrvenio, spustite na naj donju trecinu bacve i ponovo provjerite. Tad spustite do dna i provjerite opet. Ja nikad ne tocom zadnjih 10L iz bacve. Tim podpaljujem vatru il perem strojeve i slicno, al u masine ne ide...Voda se iz nafte izdvaja vec za par sati, normalno bez buckanja I drmanja bacve
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Ako plug uđe u zemlju. Neki veliki i teški plugovi probiju smrznuti dio i onda ide dalje super, dok ja sa svojim malim nisam uspel. Jedne godine sam išel tak probati pa je plug išel po zemlji, probal ga i nakositi prema napred da malo jače uroni ali ništa, jednostavno je prelagani da probije smrznuti dio
hehe, zato sovjetski strojevi, njima je ovo taman radna temperatura za zračno hlađenje...plus kaj imaju hidrauliku koja može stisnut plug prema dolje... ;)
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Prije desetak godina mi pričao čovjek koji ima Vladimirca, no meni je to bilo nepojmljivo, ali to je stvarno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
izvuć se iz blata...samo baciš panj pod hidraulik i digne se u šumi...onda malo granja u kolotečinu i odi dalje...
 
  • Like
Reactions: ZJ

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Koliko hektara prosječno mogu izdržati daske dok se ne potroše da budu skroz tanke za zamjenu? I koliko bi trebale da budu daske debljine, tj kako znati kad je vrijeme za zamjenu?
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Kada se na daski na jednom mjestu počme trošiti,kod plugova koji imaju izmjenjiva prsa to najčešće bude na prelazu između prsa i daske a kod plugova koji nemaju prsa kada se rub daske kod plaza potroši
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ne troši se svaka daska na istom mjestu, ne troši svaka zemlja isto dasko, jako puno stvari utječe na to.

Naprimjer, lagana pjeskovita zemlja će puno brže potrošiti dasku nego nekakva žuta, ili ilovača.
Veće brzine oranja znači i veću brzinu trošenja dijelova.
Itd...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Danas pale još dvije rali.. gornji sloj jako otpustio vozi se traktor po uzglavnicama ko na skijama.
 

Prilozi

  • IMG_20220117_133254.jpg
    IMG_20220117_133254.jpg
    45.5 KB · Pregleda: 66
  • IMG_20220117_140314.jpg
    IMG_20220117_140314.jpg
    75.6 KB · Pregleda: 66

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Priveli kraju ono što je bilo u planu. Jutros bilo oko -5 pa je fino išlo, naravno špera je obavezna.
 

Prilozi

  • IMG_20220119_083515.jpg
    IMG_20220119_083515.jpg
    51 KB · Pregleda: 83
  • IMG_20220119_082617.jpg
    IMG_20220119_082617.jpg
    51.8 KB · Pregleda: 83
  • IMG_20220119_080509.jpg
    IMG_20220119_080509.jpg
    40.7 KB · Pregleda: 83

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Milane, kako bi se ti preporodio da uzmeš neki dobar okretač...
Vidio bi koliko sranje je zapravo taj OLT.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Fali 4-ta brazda i 160ks da budem prije gotov 😂. @Marko355 Nemaš ti pojma kakve njive i terene ja imam. Lako na ovim lijepim parcelama može kombinacija kakva god. Ali na njivama gdje skidaš travu samo da se ne prevrneš šta tu napraviti? Da orem sa okretačem stalno na gornju stranu?

Evo baš neki dan parcela u ravnu, dubina 27 sve super.. ali kad treba izvaditi jarak ostane predubok...

I kotač meni pravi velike probleme, čim se navije traktor plug dublje ore na donjoj strani, a na gornjoj strani ide pliće što je obrnuto u slučaju kad se ore s 2br bez kotača..

Preporodio bi se u pogledu da bi morao orati sa dvije brazde sam, a sad orem sa 5x12, a po zahvatu i 5x14 .
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Priveli kraju ono što je bilo u planu. Jutros bilo oko -5 pa je fino išlo, naravno špera je obavezna.
Auuu vidi zapuštene zemlje okolo ko u priči... lijepa naša Hrvatska, a tako lijepi komadi zemlje...

Isto je kod mene. nitko gotovo ništa ne radi i nikome se ništa ne isplati...

Milane kako traktor dura sa toliko sati uključene špere? ja uvijek pokušavam optimirati radove, a da ju ne trebam...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
U biti nema ništa zapušteno na tom potezu.. Ovo sve što vidiš je šuma ili šljive i kupine na medji koje mi prave veliki problem kad krene vegetacija jer sve ogradjujemo sa 2 žice..

Špera na gumb, nikakav problem. Šta bi mu bilo, novi traktori sad imaju opcije da vuku sva 4 kotača u oranju i da se automatski gasi sa podizanjem pluga..
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Milane kako traktor dura sa toliko sati uključene špere? ja uvijek pokušavam optimirati radove, a da ju ne trebtrebam.
Koliko meni logika dozvoljava mislim da za traktor i diferencijal je štetnije konstantno proklizavanje nego špera, meni je u prednjem difu i ulje za hidrauliku i primjetio sam da se ulje manje grije kad imam blokadu nego kad mi šlajfa stalno :unsure:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
O
Špera na gumb, nikakav problem. Šta bi mu bilo, novi traktori sad imaju opcije da vuku sva 4 kotača u oranju i da se automatski gasi sa podizanjem pluga..
Ovo nisam znao. Ohoho imam i ja na Landiniju šperu na gumb, moral bu u brazdu da ga isprobam no nikak da odmrzne
 
Na vrh