• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,599
Meni je lijepo oranje umjetnost. Puno ljudi ore, ali je pitanje koliko je od njih dobrih orača. Pogotovo ima "starih orača" koji nikada nisu čuli za kosu vuču, a uputstvo koje su dobili sa plugom nikada nisu ni otvorili, a kamoli pročitali. Oni tak oru godinama i budu do zadnje vure. Imam takav jedan slučaj u obitelji. Moj cijenjeni šogor potkapči plug onak kak ga je ostavil prošlu godinu i ide orat. Poskidal je sa njega sve kaj se dalo poskidati. Nema ni crtala ni deflektore, sve je skinul jer mu se štopal plug (IMT 756). Ne moram govoriti da mu je više mase vani nego u zemlji, ali njemu je dobro. Savjetoval sam mu da mu je bolje kupiti dvije divlje svinje da mu to prerovaju jer bi sigurno bolje ispalo nego njegovo oranje. Malo se srdil na mene, ali nije odustal od "oranja" uz izgovor "orem kak morem¨. Na sreću dolaze mlade generacije koji znaju i ne trebaju im divlje svinje, a mi starci u ropotarnicu povijesti. :ppozdrav:
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,402
Da budemo jasni o pretplužnjacima da stvaraju veći otpor to je činjenica, ali i da podižu kvalitetu oranja i to je činjenica,e sad to što će traktor možda potrošiti nešto više goriva s njima je zanemarivo obzirom koliko se podiže kvaliteta posla.
Evo i ja ću sutra ići pogledati nekakav okretač s pretplužnjacima,budu slike,pa komentirate.
I ovo moram naglasiti da ima ljudi koji će bolje orati bez pretplužnjaka ako se potrude,od nekih koji imaju a ne trude se i rade tek toliko da rade.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Petar Grbić je kao i Joža, ostao u nekom vremenu gdje je ravnjak i dalje majka, i on takve stvari projektira i "unapređuje". Takav sličan je dao mom ocu obol da treba uzeti ravnjaka, a ne okretača jer ravnjak je majka, a sada kada je probao okretača, i sam ne zna gdje mu je pamet bila da sluša lokalne babe kojima drugi uslužno pooru okretačem 90% njiva, a oni pičkovce koje nitko neće.

Moj plug je bio bez ičega. Klipa, pretplužnjaka, crtala i kotača, klip sam dao napraviti po uzorku, za crtala sam navario noževe, kopirni kotač napravio sam, sve to je nekome smetalo pa je skinuto i bačeno, a kada je plug otišao u mirovinu, zamalo je i on otišao za kunu po kili.

Kvaliteta oranja sa crtalom 20% bolja, kvaliteta oranja s kotačem 30% bolja što je 50% bolje od onoga bez ičega, sad da su pretplužnjaci i da sve zatrpava to je sigurno još 20% bolje što je u konačnici 70% bolje i kvalitetnije oranje od onoga što nam "ne treba".

Oranje je banalana i gruba radnja, ali pravilno i kvalitetno oranje uvelike smanjuje potrebu za duplim peglanjem u finijim obradama, mada tko ore makar kako, tako i priprema.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,223
Meni pretpluznjak na plugu znaci da je oranje ravno i cisto ko suza, odma sam zadovoljniji zbog toga.
Onda, skuzil sam da od kak orem s pretpluznjakom, sve je manje korova na njivama, a i daljnja priprema je daleko laganija jer on rastrga zemlju i korijenje biljaka pa je zemlja rastresitija.

Ja dok vidim na YT kako neki oru, dojde mi muka.

Evo kak je moj medas zaoral sa Imt-om 756 kukuruzovinu.
20221026_113317.jpg

Ja bi takvima zabranil obradivati zemlju, a i tu bude na godinu uzgajal ambroziju i sirka, a ne kukuruz.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,461
1000e plafon

btw di su prvi pretpluznjaci?
Izgleda da ih nema, nisam odmah ni skužil kad su slike nikakve, hvala svima koji su se uključili u raspravu, moram zvati i malo se bolje raspitati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,531
Kvaliteta oranja sa crtalom 20% bolja, kvaliteta oranja s kotačem 30% bolja što je 50% bolje od onoga bez ičega, sad da su pretplužnjaci i da sve zatrpava to je sigurno još 20% bolje što je u konačnici 70% bolje i kvalitetnije oranje od onoga što nam "ne treba".
Nemam kotač i molil bih pojašnjenje čemu i kak doprinese više od pretplužnjaka.
Dubinu podešavam kontrolom otpora vuče. S obzirom na male njive nemam velike razlike u otporu. Kad bih imal trebal bih koristiti kombinirani način, upotrebu kontrole otpora i kontrole pozicije. Vjerojatno je dubinu jednostavnije kotrolirati kotačem, no moj način ima prednost u oljem gripu zadnjih traktorskih kotača. Barem ja tak mislim.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Milan je shvatio.

Ne pričam o malim plugovima i traktorima, ne radim s njima i tu ne mogu puno reći.

Ovo gore je računica za veće plugove, poglavito okretače, a kotač na njima donese 30% (po meni) tako da se stavi u šlic rupu, naštela se EHR iliti kontrola proklizavanja/opterećenja na željenu osjetljivost, prednost u startu je što na ulazu u novi prohod plug "pada" na toplingu i nije krut, prema tome svojom težinom se lakše zabija u zemlju dok ne dođe do zadane dubine, druga stvar je svugdje ista dubina oranja, traktor će se rasteretiti podizanjem poluga pomoću EHRa i "poplićiti" prvu brazdu, a kod većih traktora s duplom vučom nekada i centimetar znači da nema proklizavanja, a na oranju se to ne može vidjeti jer to nije kubik zemlje na metar dužine.
I zadnja stvar koja doprinosi je ta da kada se oru teške zemlje ili uvratine i ostaju buse ili se ide preko kanala, kada je plug krut (nije na šlic rupi), a prednji kotači se penju po busama ili kanalima, zadnja brazda koja je najudaljenija od traktora radi rovove jer ju ništa ne spriječava da ode duboko, a teorija kraka mislim da je svima poznata da je ne moram objašnjavati kako i zašto se to dešava, tu kotač i EHR rade razliku, ili ona opruga kod IMTa npr, EHR za siromašne reklo bi se.

E sad, ovo je isključivo moje iskustvo i mišljenje.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,567
Neću lagat samom sebi i izjavit da se traktor "igra" s plugom, ali definitivno se ne mući, po meni je taman agregatiran.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,567
Pa mislim da te vara, nekih 25 je bila. Mislim meni je to dosta, možda je i plitko, prije štelanja je išlo 30 i sitno, puno previše mi je to.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,375
Ma dosta je 25..
Jucer sam orao sa 8r280, 4x18 pa je isao 7 kmh, i to na mjestima je proklizavao 35%
 

Najnoviji postovi

Na vrh