• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zakaj neki imaju radzgen (jarak,) čisti ko da je lopatom postrugan, a meni uvijek dođe ovak kak je na slikama od @mane?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Ima ti tu puno faktora.. Najbitnije je imati dobro crtalo koje će lijepo odrezati i mora biti ispravno podešeno. Ako je zemlja teža nikad jarak neće biti potpuno čist, isto ovisi o nagibu i tako..
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Meni bude čist ko suza kad ore na tvrdom (kukuruzovinu, sojište...), a kad orem po podrivanom isto mi se na mjestima zaruši.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Ovisi od pluga do pluga, vrsti zemlje i tak. Ne zamaram se previše sa tim.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
To se ne urušava zid brazde, nego izorani dio. Kod mene do toga dolazi obično kada je zemlja sipka pa se skotrlja nazad u jarak. Kd je vlažno ili tvrdo, pretežno je sve čisto.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Niste me razmeli. Ne urušava mi se zid brazde, nego dno nikad nije čisto.

Screen shot s videa (oranje člana MilanZetor)




Moje oranje.




Usporedite čistoču dna jarka kod Milanovog i mojeg oranja. I njegova zemlja je rastresita slično kao moja.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Crtala ti idu preduboko,ko da nosač ruje po zemlji,a plug ti definitivno previše visi prema oranom,trebao bi biti vertikalno ravan... Al oranje je super,i nek te to ne brine previše...
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Nema veze sa crtalima , konstrukcija pluga tocnije raonik(lemes kako ovdje neki zovu) je u pitanju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
gogo,
sve je točno kaj veliš. Crtala su ostala dublje od plićeg oranja. Koliko smeta malo nagnut plug ako ore jednake brazde?

grabik,
možeš li malo pojasniti kaj je krivo na raoniku (lemešu)?

 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Koliko to točno smeta,ne bih znao reći,ali to je zlatno pravilo. Ako plug stoji ukoso,odmah se lemeš i plaz ne "voze" po zemlji kako bi trebali,pa možda i otud dolazi nečist jarak,tu je svaki milimetar bitan...

Najljepše je kad to ovako izgleda-

click image upload

ali nije uvijek tako,ima i do zemlje...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
To ima do zemlje najviše, kod mene je to rijetka pojava.

Malo oranja od danas, inače je tu bila lucerna 5 godina..

421556a38298de50b661ee22f1add7f7.jpg


9dab73131c39e657842768d91356cf0d.jpg


92c8c34200bdd1929dbf2e32963be03f.jpg


c39dbdbb58265858b45c13ba517feb96.jpg
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Iako nemam baš iskustva u oranju moram reči da po mom mišljenju zid brazde se urušava zbog crtala koje je previše odmaknuto od daske brazde. Neda mi se zaokruživati po slikama ali malo bolje pogledajte sliku gdje reže crtalo a gdje daska uzima zemlju. Možda nebi bilo tako da plug stoji ravno ali opet iči toliko u neko savršenstvo :(handshake):.
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
U knjizi o poljoprivrednoj mehanizaciji koju su pisali profesori sa Agronomskog fakulteta piše da crtalo treba biti udaljeno 2-3 cm od ruba daske, tj. od pravca u kojem daska uzima zemlju.
Kod mene je udaljeno oko 3-4 cm, probao sam ga primaći i udaljavati po par centimetara (2-3) i u tvrdoj podlozi ostaje čist jarak bilo ono udaljeno 2 ili 5 cm, dok se u podrivanju opet jednako mjestimično zaruši, tj. nikad nije zid brazde toliko ravan da se sjaji. Ali u konačnici dokle god crtalo radi posao da mi traktor ne skače dok orem ne zabrinjava me to uopće.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Te profesore treba staviti u malog IMT-a,malog Ursusa ili neki sličan dobar stroj kad je malo balavo gore i malo tvrdo dole, kad je malo vruče i kad je malo zima pa nek sprovede svoju teoriju u djelo jer to koliko crtalo treba biti udaljeno znaju svi koji su se potrudili uštelati ga u pola sata a njima treba 100 000 kuna godišnje i studiraju o tome 2 godine.
Nadam se da nebum nikog uvrijedio ( koliko puta i to budem moral napomenuti ).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
gogo,
svaka čast, no i zemlja je malo "čvršća".

Milane,
tip zemlje sigurno utječe. Pitanje je samo koliko.

grabik,
da Regent je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh