• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ne bi rekao da je veća potrošnja po hektaru. Moj 560 troši 5L na sat a za sat vremena u mojim uvjetima zaorem 2000m2, treća spora.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nakon par godina plodoreda, kalcija, podrivanja, vidi se razlika...
Uvjeti isti, ali stanje zemlje se popravilo-



 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
A mene ni ne briga koliko izorem,nemam upliva na to, jer orem tak na puno koliko stroj može, a kako na kraju se izteče bože pomogni.Jer imamo ovdje loše uvijete, znam, da su upotrebljene količine goriva absurdne prema trošenju na ovim ljepim njivama sa vaših slika.
Tako da podatak, koliko potrošijo na nekvo površino, po meni je potpuno bezpredmetno. Više mi pomeni podatak, koliko je netko potrošijo kod orbe na jedan PRAVI sat rada( i ne po satu traktorskog mijerača). No, ja sam sa Zetorom 5245, kad sam mijerijo trošijo 3,7 litara na pravi sat na 1800 okretajima motora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,730
3,7 litara po satu ti odgovara snazi od cca 18ks.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,763
Jesi video šta je stroj. I tak malo mu je dosta da napravi posel. Šta bi bilo da upregne sve konje.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ma kakvih 18...ak ljudi kazu, da tv 18 guta dobar litar???. A da bi 62-ka trosila 5,5, a ta mali 52 3,7 ovo opet nesto ne štima.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Sa čime se vi zamarate [emoji849]

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nebih baš dal peticu...najviše vrlo dobar+4, nek napišu koliko goriva potroše za to oranje, po hektaru i kolka je vrednost te kombinacije s kojim oru... Znači nikaj više od +4.

Ocjena se odnosila na samu izvedbu oranja, ostali podaci nisu bili prezentirani. I to je moja amaterska procjena.

Jako se varate...nemislim konkretno na Matiju,,,svaka mu čast, nego opčenito. Stavit računicu na stol. Npr. takve kombinacije troše cca 15 litara po jutru, dok male 8 litara. Jedina pozitivna stvar je brže vrijeme obrade, drugo ništa. Kvaliteta ista, a na kraju se broji zbroj u kunama, kolki je prinos po jutru. Volio bih vidjeti nekog da stavi točan realan trošak po hektaru, i na kraju zaradu od prinosa. Naravno...ovo je priča o jednom hektaru, dok mala jeftina kombinacija nema šta tražiti na desetinama hektara.

Ne bih se s tim složil. To kaj tvrdiš drži vodu u uvjetima gdje takva kombinacija nema kaj tražiti pa više vremena izgubi na okretanje nego na oranje. Uvijek je veći i jači stroj ekonomičniji ako se koristi za adekvatan posel.

Evo primjer iz vlastitog iskustva.
Ista njiva orana je nekad (više godina) s TV 18 Ks (okretač 1x10"), zatim s Pasquallijem 33 KS (okretač 1x10 " ili ravnjak 2x8") i ove godine s Goldonijem 49 KS (okretač 2x12").
Utrošeno:
1. s TV - cca 8-10 h i oko 10-12 lit goriva (ovisno o uvjetima),
2. s Pasqallijem - cca 6-8 sati i 8-9 lit goriva (ovisno o uvjetima) i
3. s Goldonijem - 2,5 sata i 5 lit goriva (dobri uvjeti ove godine). Da su bili loši uvjeti sigurno bi potrošil sat vremena više i vjerojatno oko 1,5 lit goriva više.
Dubina oranja je s 1x10" i 2x12" bila oko 25 cm, a s 2x 8" 18-20 cm.


Znači da si ga teretil s prosječno 18ks.
Ne razumem?
3,7 litara po satu ti odgovara snazi od cca 18ks.

Reidur,
traktor troši toliko goriva koliko se optereti motor. Kod nekog broja okretaja, motor može dati najviše toliku snagu kolika je navedena u dijagramu snage za taj motor. No, ako ga pri tom gasu ne opteretiš toliko da treba punu snagu, onda koristi manju snagu i adekvatno tome manje goriva. Ja sam ove godine gore navedeno oranje radil u 4 radnoj pri 1800-1900 okretaja (od max 2600), a na mjestima gdje je bila zbijenija i lošija zemlja kalal sam 4. radnu, jer je pri večoj brzini otpor pluga, kod uključene regulacije vučne sile, podizal plug i povećalo se proklizavanje kotača.

Mane,
nije to zamaranje, nego razmjena iskustava i mišljenja. Nimalo me ne zamara tuđe mišljenje. Svatko ima pravo na svoje, a često sam analizirajući tuđe navode, ispravil svoj rad i svoje razmišljanje.

Više ljudi je uvije pametnije od pojedinca, čak su magarac i čovjek pametniji od samog čovjeka. :)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
A normalno da će se poorat, potrošio ti 3, 4 ili xy litara na hektar. Zato je moj prethodni komentar i bio takav kakav je bio.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Da vijerujem i to znam, a mi se čini, da na 1800 okretaja motor od 51 ks više odvaja snage, nego 18, a znam, da ZJ to kazao samo za primer i ne, da se oprimemo podataka. Jer svi znamo, da motor od TV 418 u toj zemlji našoj Posavac 2x12"VK u 1 brzoj ni ne makne.

Ivanhu, dobro, da se sijetiš bar približno, koliko si potrošijo, jer ja žao ni za prijašnji dan neznam, što sam jeo. A utrošeno gorivo i vrijeme glede na uvijete na istoj njivi jako se može razlikovati da, kao sam kažeš, pa je još teže voditi evidenco potrošenog goriva i vrijemena, pa zato nisem vodijo nikada nekvih evidenc, a moj otac i dijed još manje. I ja sam mijerijo kod dobrih uvijeta tada samo jednom u životu tog Zetora. A sad sam ponovo pogledao napisano:1sat i 45 minuta, pojeo 7 litara nafte. Ni sam neznam, ak sam pravo izračunao, daj e to 3,7? Može me ko to izpraviti?
Ja sam ove godine gore navedeno oranje radil u 4 radnoj pri 1800-1900 okretaja (od max 2600), a na mjestima gdje je bila zbijenija i lošija zemlja kalal sam 4. radnu, jer je pri večoj brzini otpor pluga, kod uključene regulacije vučne sile, podizal plug i povećalo se proklizavanje kotača.
Istina-vijerujem. A ovo je gledajuči na posnetke sa Podravine muka i kazna božja...:icon_hang:
I da napravim povzetak tvog pričanja, veči traktor brže obavi posao sa manj utrošenja goriva, a prijatelj BHORV naš kaže upravo kontra. A ak dodajem još, da bude netko kazao opet, odvisno sa koju marko traktora oreš, onda smo sa znanjem opet svi na početku:icon_confused:
Ja znam samo, da imam traktor kojeg imam i kakav mi je plug, pa na dane uvijete trebam poorati njivo, u kakvim god satima to bilo i sa kojim litrima nafte. A to pričam, jer imam malo. Ak bi se to išlo za jake površine, onda bi se počeo zabrinjavati i preračunavati.:icon_pidu:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja nikad nisam manje goriva trošio nego ove godine, većina zemlje je propisno ispodrivana, uvjeti skoro pa idealni, i zimska brazda ide kraju, nema se što čekati da se ne bi vrijeme pogoršalo...

 

lukavtc

Član
Tu od
2 Ruj 2016
Poruka
34
20171031_131336.jpg

20171031_131658.jpg

20171031_131704.jpg

20171031_131940.jpg

20171031_131955.jpg

20171031_132014.jpg

Površina 3/4 jutra, prva polovica teška zemlja da Bog sačuva, a druga polovica je solidna. Ove godine je bila rauola i za divno čudo sve se može orati 1 brzom 1700 rpm bez proklizavanja, inače smo zadnjih godina koje su bile ili presušne ili prevlažne morali sve 3. sporom koliko je tvrdo ili zbog previše proklizavanja. Rauola sijana oko 25.08. visine u prosjeku 80-90cm. Dubina oranja 27-30 cm. TD4506 i IMT 752.
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nema do jednobrasca, ja sam moj kolegi dao nek si izore svojih par kj, ja ga svejedno više ne koristim pa nek on osvijetla dasku :)
 

lukavtc

Član
Tu od
2 Ruj 2016
Poruka
34
Nema kabine :D
Metar u oranju koristim stvarno cesto, dam tati da ore par krugova i onda slikam i mjerim...
Na ovom dijelu atara ako je losa godina oranje je max 25-6 cm i to traktor 6cil 100ks i plug 2x16. Kao da je ilovaca ili nesta slicno, lijepi za dasku pluga. Ovo je prvo pravo konkretno oranje nakon recimo 5-6 godina. Znam da je cudno ali eto takva je zemlja, dok 300m zracne linije zemlja fantazija 30cm ide kada i kako god hoces. Ove godine kad smo ugarili za rauolu na nekih 17-20cm pocetkom 8. mj traktor se je mucio uzasno. S time da smo za jesensko oranje stavili novo crtalo, dasku i deflektor, lemes je prosle jeseni nov kupljen, pa sad izgleda dobro koliko god to moze biti.
Na jednom mjestu na njivi je jedino problem jer je prije 2 god zapao samohodni zmaj 4 reda i izvlacili su ga MF4455 I Agrotron 100, tamo malo stisnemo speru i prodje.
 
Na vrh