• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako čemo gledati po broju brzina, ja orem u 4. radnoj, nekih 7 kmh, odnosno orem u 14. brzini od ukupno 20 :)
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ne samo u ovoj, nego po svim temama pises gluposti, sve tude je sranje, samo je tvoje zlatno i slicno.
Non stop drugima pametujes, a od tebe nikad nismo dobili neku sliku stroja, traktora ili nekog posla kojeg radis...

Imam bolji stroj od tebe to je sigurno ali tuda ima i pravih strojeva pa se ne dičim s jednim 560 da ga tuda stalno slikam .
Iako je bolji od tvog ursusa duplo .
I nisam rekao da je sranje ali ni nije nešto radio sam s njime .
Tek onaj nožni gas , boli noga koliko je loše izmišljeno osim kad ga voziš pun gas.
Ma nemam komentara i još je bučniji od 560 duplo u kabini.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,713
Reci kaj hoćeš, ali Ursus ima skoro dvaput više brzina...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Reci kaj hoćeš, ali Ursus ima skoro dvaput više brzina...

Ima ali neznam u radu ga 560 jede jer ovaj 4 nemože tanjurat a 560 praši drugom bez po muke.
Jedino što je malo brzi na cesti.
Nit ima hidro volan nit ima mjesta u kabini ubiješ se dok uđeš.
I kočnice su isto nikakve s punom kipericom skoro sam poginuo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,713
Uspoređuješ traktore sa skoro 20% (10ks) razlike u snazi.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Jok ovaj 360 ima više kw u knjižici od mog 560 tako da nebih reći.
A em ima i veće klipove i itd .
Lažno su tu konji prikazani
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj st navalili na to u kojoj brzin tko ore. Različiti traktori imaju različite brzine. Uspoređujte rađe kojom brzinom (km/h) orete koje dubine i ukupnog zahvata.Ako navedete kojom konjicom to radite lako bumo zaključili kakva je vaša zemlja za obradu.

Ja povremeno za svog Goldonija 50 KS zakačim mali plug 2x9". Jedanput sam probal koliko brzo bum mogel orati. Kad sam prešel brzinu od 7 km/h pojavil mi se problem. Plužić ima jako kratke i dosta okomito postavljene daske. Kod te veće brzine više nije dobro zaoraval biljne ostatke. Bacal ih je dalje na već izorano pa sam moral smanjiti brzinu. A kad zakaćim Regenta 2x12" na 30 cm dubine sve preko 6 km/h (u normalnoj zemlji) je muka traktoru a u teškoj preko 5 km/h proklizavaju kotači.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,690
Meni nije bilo isto orati s 2x14 kojeg je jedva vukao prvom, 2x10 kojeg je mogao i četvrtom povuč da treba ili okretač koji je išao 1 ili 2 brzom. .. tak da vam je teorija u banani u kojoj se brzini ore u prolječe ili jesen.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene ursus i zetor cca 60Ks oru uvijek prvom brzinom, zemlja je takva.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne slažu se svi sa tim stavom. Ima stručnjaka koji tvrde da je bolje obrađivati zemlju bez okretanja jer se bolje štiti humusni sloj koji uvijek ostaje bliže površini.

Ja svoju ipak orem. Pokazalo mi se da su: oranje, plodored i zelena gnojidba najbolji načini za sprečavanje rasta korova.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Cim prvi prestane orat i ja cu za njim.
Mislim skroz. Inace svake trece godine preskocim oranje.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Gle, uvijek je bolje ustedjeti ne oreci, strucnjaci tvrde svasta pa tako i to da se na povrsini samo tanjranjem stvara humusni sloj, slazem se, al' koliko ti moras prskanja obaviti da bi iskorjenio korove koji ce se nastaniti u tom finom humusnom tlu? Je, opalit ces zemljisni, ali onda diras u taj humusni sloj. Sve je to divno krasno zamisljrno u praksi, kao sto je obrada sjetvospremacem takva da sitnije treba biti dolje, a krupnije gore. To je nesto sto te uce na fakultetu, a kada pitas kako napraviti da predjes 2 puta sa sjetvospremacem da ti usitni zemlju na dubini od 5 cm kao prasinu, a da gore ostanu busice? Dobijes odgovor da je to prihvacena teorija, ali naravno... U praksi je to nemoguce.

Ja sam prvi koji ne ore stapove, samo zatanjuram i posijem u to. Izbjegavam oranje kada god to mogu, ali kao sto si i sam rekao, prva linija obrane od korova je upravo to oranje.

A ova moja teza je ta, da se puno svake godine razglaba o tome tko ima kakav plug, traktor, kakav mu je zahvat, brzina kojom ore, dubina na koju ore itd. Ja sam na forumu sada vec trecu godinu i vec sam 15 puta napisao kojom brzinom orem, dubinu i koja je colaza pluga.

Pa onda 5 postova ide cudjenje kako tolika dubina i kako mogu orati u toj brzini, pa vrlo lako jer je struktura tla nebo i zemlja kod nas i npr. Slavonski brod, kod nas kukuruz bude pola metra kad ga brodjani tek pocinju sijati jer prije ne mogu, drugacije podneblje i drugacija struktura tla cine veliku razliku. Ja ovdje kada su idealni uvjeti mogu vuci 3x12 sigurno, a negdje dalje bi se traktor uprdio sa 2x12 tako da...

A ovo gore da je bitno da se zemlja okrece govorim samo za oranje, ne znaci meni nista traktor od 150ks i 5 brazdi kada moram poorati onako kako mogu. Ako zemlja ne da da idem sa 5 brazdi, skinit cu jednu,. Ako ne da na 30cm dubine, orat cu na 25. Ako traktor ne moze vuci u nekoj brzini,smanjit cu istu itd...

Sad je ovo puno filozovskog s*anja, al' i ja sam takav; obican seronja :icon_mrgreen:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sve pet, :) osim zadnje dvije riječi.
Kaj podrazumijevaš pod: "Ja sam prvi koji ne ore stapove, ..."
Što su u tom tekstu štapovi?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja sam ove godine za probu posijao hektar ječma bez oranja, poslije buča je ostala čista zemlja, to sam prošao podrivačem, fantastično se napravilo pa sam samo prošao rotodrljačom i posijao. Zasad super izgleda, ali ni sam ne znam što će se dogoditi s korovima, mada su moje zemlje veoma čiste što se toga tiče, nemam prevelikih problema s korovom, a i ječam bi ga trebao zagušiti kad se izbusa.

Slažem se da bi plug trebalo izbjegavati, ali kako da ja na proljeće sadim povrće tamo gdje je ujesen bio kukuruz ako ostatke ne zakopam na trideset cm dubine?
Jedino ovako?

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=kyeElIXtqgc[/YT]
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
U zadnjih 15 godina za psenicu je orano mozda 2-3 puta. Da je kukuruz pretkultura vjerovatno bi orao, mada sam ove godine na hektar nakon kukuruza isto posijao bez oranja.
Protiv korova ionako moram jednom oprskat.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Može se plug zamijenit, ali...

To sve opet veže jedno drugo. Treba ti jači traktor da možeš vuć podrivač i da možeš povuć neki bolji gruber koji će moći odraditi dobar posao na cca 25 cm dubine i dublje, a da bi sve to išlo treba ti malčer opet dobar da usitniš biljne ostatke prije toga svega ili kratku tanjuraču. To je moje mišljenje s obzirom da repicu sijem negdje bez oranja pa su tu moji utisci.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Imam kolegu koji već godinama ne ore (ni zimsku) prinosi vrhunski.

Mi trenutno oremo samo zimsku, i to ćemo u nekoj bližoj budućnosti vjerojatno izbacit/smanjiti.
Za sjetvu pšenice i repice ne oremo.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Pravilo je da osnovnu gnojidbu P+K najbolje unijeti dublje u tlo....kako to izvesti ako se ne ore. Inače prema iskustvu mislim da je ovo pravilo gnojidbe u redu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh