• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
90 ks ima i morao bi ići sa 3x14" u lakšim zemljama, a takvih imamo 80% od ukupnih površina. A mislim da se Kvernelamnd lagano vuće.
 

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
523
Prijatelj orae sa Kverneland 3x14" okretac i Zetor Proxima 85 tako da ce i tvoj Same moci.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Zeru se teže kverni od lemkena vuce, trebalo je u startu piknut 2+1 lemkena kako smo ti savjetovali i bok.

Kolega je probao sam opalom 090 zaoravat kukuruzovinu na 12 cola i isto lijepo ide tako da u težoj zemlji ore s 3x12. A za nekih pola sata okreneš sve kajlice kontra.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
99% Lemkena koji su u ponudi ima B30 ili B40 daske,a one nisu baš najsretnije,malo teže idu od KV-a,i nisu baš za dublje oranje,tako da je KV no1.
A 3x12" po meni baš i nema smisla,bolje uzet veći dvobrazdni...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Što se marke pluga tice tio sve ovisi što se kome sviđa i što mu naleti jer večina boljih plugova se jako slično ponaša.

Ove koje su sad na mom opalu nisam ni sam siguran su pretpostavljam B40B,samo dasku nisam mjerio ali od spice preddaske do kraja daske ima 103cm koliko sam mjerio,od kraja daske do špice 130cm, vecu dasku na takvom plugu teško mogu zamislit a ovo nisu za dublje oranje ne kužim jer orao 15-20-30-40cm uvijek isto brazdu okrece.

Stare daske su bile za broj manje b30 pretpostavljam, manje su zavinute bile oko 10-15cm krace i nešto se je teže plug vukao s njima.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ogromne su razlike između plugova,dosta sam toga probao,u svim mogučim uvijetima i vjeruj mi,znam što pričam. Sve je to dobro kad ideš neki od tih plugova o kojima pričamo vući sa 6 cilindara i 100+ks,ali kod manjih traktora kakve mi imamo svaka razlika se vidi i osjeća.
Ovo sve na Lemkenima su manje daske,u fakat teškoj zemlji pri dubini od 30 i više,nemaju kapacitet da okrenu brazdu kako treba,pa se hoće rušiti u jarak,a to je velik problem. A i valjda je sve jasno kad kažem da sam Lemkena od 14" vukao istom brzinom u nepodrivanom kojom sad vućem Kvernija 3x16". O Vogelu,koji je isto kao "bolji" plug,i skup,neću ni pričati. Tako da razlike ima.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Lemken sa B40B daskom , 16" zahvat i 18" raonik (lemes) , po proizvodjackoj specifikaciji ima dubinu 34cm. A to zadovoljava i teoriju o sirina:dubina 1,2:1 , odnosno 34 dubine x 1,2 =40cm sirine.

Taj lemken B40B moze i dublje , probano, ali kvalitet oranja vise nije taj, takodje probano bez pretpluznjaka i ni priblizno ne zaorava (nije imao deflektore). Takodje najbolje zaorava izmedju 6 do 7km(traktor 96kw, a proizvodjac kaze treba 90ks ali kod mene to traktor takve snage moze vuci u idealnim uslovima i sporije) , brzina oranja mjerena sa garmin navigacijom , racunajte da se pokazivanje na traktoru razlikuje jer ima proklizavanje pa uvijek pokazuje vise, pogotovo suncokret kod vecih brzina, stabljike izlecu na porano i ostaju ne zaorane.

Po testovima koju su radili vani na 10 plugova , ima na netu slike i tekstovi, lemken zaorava bolje od kvernelanda sa komplementarnim daskama , zato se pretpostavljam kverneland i malo lakse vuce.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Previše modela daski ima da bi se moglo generalizirat o nekoj marki koja se teže vuce.

Kverni kojeg sam probao 3x14 nije išao ni blizu kao ovaj lemken 3x16 jer je imao zeru kraču dasku i na oko zavinutiju dosta.

Oba bez pretpluznjaka
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Neznam dok ne probam zato neću nikaj posebno pisati, no vidjet ćemo.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Ja samo znam da sam cuo od puno ljudi price da se lemken najlakse vuce


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Doslovce ovisi od pluga do pluga jer svaki ima bar 5 vrsta daski plus ostala oprema.

A i rijetki su usporedili dva pluga u istoj zemlji.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Netko opet tvrdi da se landsberg najlakse vuce. Ja znam da je jedan tu kod mene imao kvernerlanda 3 brazde okretace i nije bio zadovoljan i kupio je lemkena


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Bio danas da probam orati tarupiranu kukuruzovinu, voda stoji ispod tarupirane kukuruzovine, 130ks , 5,5t i 3 godine stare gume ,brzina po traktoru 10km a efektivno ako je isao 3km, ne moze vuci 3x16 lemkena , samo trosenje goriva, jedan deo parcele ide nekako a onda ima depresija i tu je prakticno neki mulj, traktor stane i ukopava se sa sve 4 gume a dubina oranja oko 25-28cm. Padalo je previse kise ovih dana. Idemo prekosutra, nikog zivog osim jednog entuzijaste sa malim fergom koji isto pokusava da ore.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Netko opet tvrdi da se landsberg najlakse vuce. Ja znam da je jedan tu kod mene imao kvernerlanda 3 brazde okretace i nije bio zadovoljan i kupio je lemkena


Landzberg dvobrazni okretač 12/14 se laganije vuče od 12 Imtea to sem provjeril imam oba .A za Lemken je i kod mene bil isti slučaj prodan Kver i kupjen Lem.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
I kak sada da se jedan neznalica kao ja uputi u kupovinu dobrog a opet ne preskupog pluga ?
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,533
Uzmeš pare sjedneš u auto tjedan dana obilaziš trgovce rabljenih plugova posjetiš pokojeg forumaša spiskaš 1000-2000 kuna na gorivo i klopu i nađeš (najvjerovatnije)kaj ti odgovara od ponuđene robe a ako ne nađeš odmoriš jedno mjesec dana da dođe nova roba ili ti je nešto promaklo...:icon_rolleyes:
Jesi zadovoljan odgovorom??????
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Najbolje probati, prije olta imao imt, isao dam njega kupiti jer 100% sam bio siguran da je plug odlican, al nije dobar....odradi on posao al kada sam poceo oltom raditi razlika je ogromna.....to su nasi plugovi, kakvi su tek strani, vjerujem da nije za usporedbu, volio bi probati nekog lemkena, jer svi ga dosta hvale
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I kak sada da se jedan neznalica kao ja uputi u kupovinu dobrog a opet ne preskupog pluga ?

Nemaš ti puno kaj razmišljat, za tvog traktora uzmeš Lemken opal 090 2x14" i nezamaraš se više s tim u životu.
Takvih lemkena imaš stalno po 5-6 komada na njuški pa pogledaj koji je u boljem stanju i kupi.
Mi smo uzeli na brzinu Opala 090 za 12.000 kn u prilično lošem stanju, ali mogo je odmah u oranje, nakon pol sezone smo stavili na njega novih dijelova za 500€ i sad imamo sasvim solidan plug visine 78 cm i razmaka 95 cm sa 2 crtala, bez kotača s velikim i malim predplužnjacima i s njim zaoravam kukuruzovinu iza burgona i svih ostalih berača sa ili bez tarupa, a ništa ne malčiramo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh