• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
To sam i ja čuo da je jako dobro otopiti ureu i pošpricati biljne ostatke u jesen.
A jel netko zna u kojoj koncentraciji, tj, koliko kg/h ili ral?
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Dobro Marko veli, rastapat ureu je takvo zlo da je to čudo. Ak već mislite da je tekuće bolje onda UAN
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Najlakše otapanje UREE ako idete sa tankom van na njivu je pripreama dan ranije, ubaciti UREU u tank i točiti vodu, a ako ide direkt u prskalicu, sipati u sito i dok se toči voda - lagano se otapa. Obično otopim oko 100kg UREE dok točim vodu u prskalicu - cca. 13min s dva 1/2" crijeva.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,719
Tak i ja otapam odmah u sito i vodom rastapam. Oče se urea poljepiti po diznama i sistemu ako se dobro ne ispere isto kao i fertina.
Malko od jutros.
 

Prilozi

  • IMG_20201030_093715_753.jpg
    IMG_20201030_093715_753.jpg
    40.9 KB · Pregleda: 33

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Pa da,zato sam napisao da je zlo, ja sam obično žito špricao zadnju prihranu...moraš u nečem drugom miješat,pa to ostavit da se istemperira pa pretakat i onda tak špricat 15,20 hektara i ko veli da se to lako rastapa laže,i kak nije zlo onda.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Tak sam i ja radio, dan ranije u plasticnim bacvama od 200 lit. otopio ureu i onda po pola bacve u svaku špricu kao koncetrat i dodao vodu.
Nakon špricanja špricu sam dobro isprao i nikakvih problema nit štopanja
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,555
A jel zna tko koliko košta taj UAN?
Znam što je i čemu služi, ali nisam nikad nigdje vidio da ga netko prodaje, niti znam po kojoj cijeni.

Kojoj koncentracijom ili količinom na hektar bi trebalo ići na kukuružnjak, ako se rastapa?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,719
Zvao sam ja lani u petrokemiju. Javila se agronomka i čini mi se da se nismo razumjeli. Po njenom ispada da se ne razrjeđuje i ide dosta toga pa sam odustao. Sad se nesječam šta je točno rekla pa da ne lažem. Puno jeftiniji mi je bio uniker.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Ja sam tražio ponudu prošle godine i bio je 1990 kn/tona i treba direktno u petrokemiju po njega sa tvojom bačvom ili IBC-om
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,719
To je bez PDV-a ? Čini mi se da su meni rekli dvije kune trideset i nešto lipa. Nisam baš 100% siguran. Treba nazvati pa pitati. Maloprodaja
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,835
Uan 1368kn+ 13% pdva/tona.
100-120l/ha ide po biljnim ostacima.
U prihrani žitarica se razrijeđen s vodom koristi.
Mislim da rijetko tko ima to u poljoapotekama.

Ps.specifična težina je 1.3
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Pa mi zaboravili na čovjeka u petrokemiji. Hvala @komer.
Koja koncentracija bi bila za špricanje žita?
 
  • Like
Reactions: ZJ

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,555
Ajde kad smo se vec dotakli svih mogucih preparata, pa mi onda pomozite.
Imam 1 ha kukuruznjaka.
Imam 5 litara (taman za 1 ha) Unikera jos od prije 2 godine, zatvoren i na tamnom.
Moze li on ishlapiti, pokvariti se, ili sto vec? Koliko dugo "zive" te bakterije?
Zanima me ima li smisla prskati sa njim, ili ne?

Takoder, jos me zanima treba li svejedno baciti Ureu prije oranja, da se ne bi dogodio manjak dusika u zemlju zbog razgradnje tog kukuruznjaka?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,835
Uan možeš miješati u omjerima 1:1 pa do 1:4.
Ovisi šta misliš tretirati i u kojem stadiju kulture.
Možeš miješati sa pesticidima,regulatorima rasta...
Baš konkretno na pogonu gdje radim proizvodimo UAN(uz prilirani KAN,33% tni amonijev nitrat i ANFO).
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,719
Ja na bacam ureu nikako, jedino ako dam prihranu preko lista, pa nemam problema sa manjkom dušika. Po meni bolje izmalčirati ostatke. Svu zemlju koju radim poslje ovih šta su bacali većinom ureu imam prvih par godina problema sa prinosima i kojekakvim boleštinama. Te bakterije razgrađuju biljne ostatke i stvaraju humus. Nije bitno jel uniker ili neki drugi preparat. Tak ja razmišljam i ne znači da je ispravno.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,835
Urea zakiseli tlo i vjerovatno kiselost tla uzrokuje nemogućnost usvajanja hranjiva kulturi koju siješ;)
Kod mene masovno na sojišta bacaju vapno.
A svakako bi bilo dobro napraviti analizu tla pa si barem usmjeren što i koliko baciti;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh