• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Pa valjda bude jos narednih mjesec dana kise koja ce razmociti ta oranja.
Mada, i ja bi najrade zatvarao odmah sve sto sada izorem.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Ne razumijem zašto ne zatvarati odmah? Koliko god kiše da bude, lakše će natopiti manje grude, nego ove od oranja, a i ako bude više kiše, manje se mora prosušiti da se završna obrada napravi, nego da direktno u oranje moraš ići.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Puno je to posla dok imaš za orati npr 20 rali pa da se ide odmah zatvarati. Ako bude puno kiša onda se napravi problem da dugo ne možeš u polje koliko natopi zemlju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@ZGseljak,​

da je dosta suho, sve bi se skoro tak rasipalo.

Ova moja zemlja je lagana. Sad se bu to zasušilo i nakon nekoliko poštenih kiša bu "otpustila". Predsjetveno idem s frezom (nemam drugo) i važno je da se freza dan dva nakon kiše pa onda ne bu problema niti na gornjem lijevom problematičnom uglu (vidi treću sliku).
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Pitanje za vas koji sad orete,zašto to niste napravili prije,kroz jesen/zimu??
Po slikama večina ima malo težu zemlju za obradu,da su to šoderi ili pjesak razmel bi,to nema preveč veze kada izoreš,ali ove teže zemlje imaš puno više posla sad na proljeće pripremit za sjetvu...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
A vjerojatno kad nisu stigli u jesen izorati, a od prosinca do sad je stalno bilo mokro i blato.
Meni se oduzila berba kukuruza, bral sam do kraja 11. mj i onda sam izoral nekih 10 jutara do Bozica i dalje je bilo blato sve do sad.
Sad se ore milina jedna, jedino kaj bi mozda odmah trebalo zatvoriti to da se ne zasusi.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Zato što se nije moglo, izorali smo 10 rali zimske i to samo strništa, jer iza kukuruza nije bilo šanse. Još uvijek je na nekim djelovima mokro za oranje. Da ne govorim da je zemlja u donjim slojevima kao glina, plug se ne može idealno uštelati jer plaz bježi..

Još kad bi rekao da 90ks ne može orati 7-8km/h sa 2x12..
 

Prilozi

  • IMG_20210228_094008.jpg
    IMG_20210228_094008.jpg
    59.7 KB · Pregleda: 39

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,409
Ja ostavljam uvijek najlakše zemlje za stajski u proljeće, zatim nakon oranja dok se prosuši malo zemlja se to tanjura. Nekada jedan, nekada dva prohoda i onda nema problema s tim u sjetvu.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Prva godina da ja “zimsku” radim ovako kasno, ali stvarno se nije dalo ranije
Danas moje i nesto malo usluzno i sutra usluzno, ide dobro, bilo bi mi draze da sam na zimu ali nema veze imam dobru zemlju pa nije problem pripremit...
0CABBC5C-1AF0-422E-89CA-5C4F5036A23B.jpeg 51B51EB3-D5C6-4061-8B58-14C18508267F.jpeg 308EAE2E-63FE-421D-BFCF-6378C3EC22E0.jpeg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Plug sa uzeo u 11 mj tek sad sam ga probo kako spada i zadovoljan sam, ovaj okretač ide do 35 to mu je max ali to je max i traktoru jer nasijeda a ne moze ni povuc dublje, onaj drugi mi je za dublje jer ga zabacim van traktora i orem drugačije onda ide i 40-45 al to samo prije sadnje vinograda, ja volim duboku brazdu i vjerujem da ona koristi i koliko god meni govore da ne moram tako duboko ja svoje uvijek orem najdublje sta mogu a njima po želji.
A tomica je bio jako davno,trebo sam odmah uzet nešto bolje nije se dugo zadržo kod mene, sa njime se nije ni moglo ovako orat
 
Na vrh