• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ma i freza puno gazi a sa ac se nebi mogo ni namjestit za oranje...jbg malo prostora

Mekano je vjerojatno najveći problem. Ja sam zbog previše vlade u dubljem sloju smanjil dubinu oranja na cca 22 cm. Možda bu najesen povoljnije vrijeme pa bum zakačil poštenu dubinu. Čak si razmišljam da svakih 5-6 godina skinem jednu glavu s pluga i izorem na 35 cm. Jedino je kod mene problem da onda izbacim "mrtvu" zemlju na površinu.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Znam na šta se misli, ali po mojem mišljenju to je glupost.

Ako oreš nekoliko godina na 25, naprimjer. Onda jedne godine pooreš na 35.
Teoretski, imaš gore 10 cm te, kako vi kažete, mrtve zemlje.
Pofrezaš, potanjuraš, podrljaš, nebitno koja operacija... Već bilo kojom od tih operacija si izmješao te "mrtve" zemlje sa živom zemljom, jer ni jedna navedena operacija nije ispod 10 cm dubine obrade.
Sjeme posiješ na barem 5 cm dubine, u mješavinu "žive" i "mrtve" zemlje.
Čim proklija, već je klica došla u "živu" zemlju.
Korijen je svakako barem 15-20 cm u zemlji kada se razvije, a večini biljaka i puno više.

Kakva mrtva zemlja, kakve gluposti?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znam na šta se misli, ali po mojem mišljenju to je glupost.

Ako oreš nekoliko godina na 25, naprimjer. Onda jedne godine pooreš na 35.
Teoretski, imaš gore 10 cm te, kako vi kažete, mrtve zemlje.
Pofrezaš, potanjuraš, podrljaš, nebitno koja operacija... Već bilo kojom od tih operacija si izmješao te "mrtve" zemlje sa živom zemljom, jer ni jedna navedena operacija nije ispod 10 cm dubine obrade.
Sjeme posiješ na barem 5 cm dubine, u mješavinu "žive" i "mrtve" zemlje.
Čim proklija, već je klica došla u "živu" zemlju.
Korijen je svakako barem 15-20 cm u zemlji kada se razvije, a večini biljaka i puno više.

Kakva mrtva zemlja, kakve gluposti?

Misliš li ti to da sam napisal glupost? Gluposti pišu glupi ljudi, a nitko kulturan neće nikome reči da je glup. Način komunikacije govori najviše govori o nama.

U srednjem odlomku si sve lijepo opisal. Samo to treba s razumijevanjem pročitati. Bi li se, po tebi, dodavanjem 1/3 neplodne mrtve zemlje (zdravice) u plodnu mekotu, plodnost povečala, ostala jednaka, ili se smanjila? Misliš li da nema negativnog utjecaja na prinos odjednom toliko produbiti oranje i izmješati neplodnu s plodnom zemljom? Po meni je to, za kulture koje zahtjevaju duboku zemlju, bolje raditi postupno po 2-3 cm svake druge godine?

Otvori donji link (izvor Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek) pa se malo informiraj između ostalog i o mrtvoj zemlji ili možda i oni po tvojem mišljenju pišu gluposti.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
O čem se vi sekirate, ja nemam tih briga, ja posadim kak znam, ak rodi dobro ak ne ne. A ne da delam analize kak i kaj, kaj bi ljudi rekli kaj sadne sve na veliko da tak alaliziraju, a koji nisu ni čuli za forum😂😂
A Iwanhno malo malo ima svoju tvrdnju o glupostima ko kaj piše, samo fale kokice i kola da doživljaj bude bolji. 😂😂😂
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
I dve slike pravog oranja sve ispod 30 ne priznam pod oranje nego cisto gubljenje vremena i nafte, mrtva zemlja je nekad postojala vjv radi izgovora i utjehe jer se nije moglo dublje ni obradit, ali danas zbog mrtve zemlje plitko orat...nikad prinosa, meni se desilo da mi je potok odneso “plodnu” zemlju i kod oranja se dizala plavkasta ali nisam vidio nikakve posljedice niti smanjen urod, cim dublje obrađena zemlja moze samo bolja bit zbog protoka vlage i svega povezanog sa korjenjem...uostalom sva gnojiva koja bacamo voda ispire u dubine tako da se slazem sa markom da u 21. stoljecu mrtva zemlja je cista glupost
Pa meni freza ide dublje od 22 cm😂 znaci da bi mogo oranje i preskocit
EFF5DC00-833D-4B73-94AD-A1ACEC599F8B.jpeg 8E48E513-040B-415E-AC15-BDC707147F10.jpeg
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
Uzeo sam u zakup gdje je plitko orano i voda stajala konstantno, ali sad nakon što je orano da je 125ks puštao dušu pod 3x14 sad vode ima samo u kanalu uz među. Ako ima mogućnosti uvijek dublje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@Krumpironja,​

sigurno imaš razlog za duboko oranje. Ako to redovito radiš zemlja je izjednačena u cijelom oraničnom sloju.
Jel na svakoj parceli i za svaku kulturu potrebno >30 cm ili nije, to nek svatko procijeni za sebe. Na mojim parcelama se pokazalo da je 25-27 cm dovoljno, a za silu prolazi i do 5 cm pliće.
Oko mrtve zemlje možemo imati različita mišljenja. Osobno se uvijek vodim zdravom logikom, kaj ne znači da sam nepogrešiv. ;)

@martinv1,​

ti si imal dobar razlog. Nakon podrivanja mogel bi par godina orati na dubinu da tvoj traktor ne bi stenjal nego baš lijepo popeval. Kad bi netko u blizini imal podrivač, platil bi svakih 5-6 godina uslužno podrivanje. Svatko od nas obično izabere način koji je njemu najprihvatljiviji. :)

@Kupljenec,​

kaj te još drži korona? :( Želim ti skori potpuni oporavak.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Bilo duboko ili plitko, cilj je dugoročno se držati toga jer u tom sloju je i humus i mikroorganizmi i hranjiva i sve. Evo pijeski su mi se puno bolji pokazali komplet bez oranja, bolji rezultati.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ako se ide orati zdravicu (mrtvu zemlju) bilo bi potrebno unijeti organskog gnojiva da se ona privede kulturi...inače ima negativnih posljedica po zračnost i postotak humusa u oraničnom sloju...
al da je štetna, nije...jer i ovaj oranični sloj koji danas imamo je nastao umjetno, obradom i gnojenjem zemlje...prije je sve bila zdravica...ko u šumi ili prastaroj livadi...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@Krumpironja,​

napisal sam da nisam nepogrešiv. No nije mi jasno u čemu griješim, ako smatram da svatko treba odrediti optimalnu dubinu prema uvjetima (vrsta zemlje, položaj, kultura itd.) na svojoj parceli. Svaki cm dubljeg oranja poskupljuje to oranje i po meni treba orati do dubine kad je to povećanje troška još uvijek malo manje nego je korist koju dobijemo. Da nije tak, obični "mali" plugovi se već davno nebi proizvodili. Sve bi se oralo rigolerima.
Ne zagovaram plitko oranje uvijek i svuda, a pogotovo nemam namjeru druge uvjeravati kaj je za njih najbolje. To mora svatko shvatiti za sebe prema svojim prilikama.

ako se ide orati zdravicu (mrtvu zemlju) bilo bi potrebno unijeti organskog gnojiva da se ona privede kulturi...inače ima negativnih posljedica po zračnost i postotak humusa u oraničnom sloju...
al da je štetna, nije...jer i ovaj oranični sloj koji danas imamo je nastao umjetno, obradom i gnojenjem zemlje...prije je sve bila zdravica...ko u šumi ili prastaroj livadi...
Lajk imaš za neboldano, a kaj se tiče boldanog, @LAKI, je u pravu. U nekom stručnom članku, godine činidu svoje pa se više ne zmislim u kojem, sam pročital da često oranje i druge obrade mineraliziraju zemlju - smanjuju humus.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
A to samo kod nas na balkanu je bitnija brzina oranja i broj plugova u odnosu na dubinu i kvalitetu oranja.
Pogle susjede talijane sa cime oru i recimo kakav plug koriste za tvoj traktor.
Necu ni ja uvjeravat nikoga, mozda sami skuze nakon nekog vremena? Ja sam samo preneso moja iskustva i reko moje misljenje o mrtvoj zemlji a koliko vidim nisam jedini.
I cak ne treba imat rigoler, i ti obicni mali plugovi mogu orat 30...i vise...tako da...
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,474
Kad imaš 2 jutra/rali onda brzina nije važna. Ali kad imaš 20 ili 200 onda je i brzina važna... Naravno kao i kvaliteta oranja...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh