• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,749
zelena gnojidba, rahli i zrači zemlju.
Da, ali smisao je da ona iz dubljih slojeva zemlje povlači hranjive tvari koje su ostalim biljkama nedostupne. Tak da sva ta priča o mrtvoj zemlji nema nikakvog smisla.
Laki nije bilo idućeg pitanja tak da nisi postao vidovit.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@iwanho
Gledo sam stvarno da kupim veci plug ali traktor mi nebi mogo vuc tako da nebi imalo smisla a posto mi to nije prioritetno izvlacim iz ovoga najvise sta mogu
Drago mi je da smo konačno približili stavove. Pitanje je samo gdje je granica isplativosti za pojedine primjere.

Da, ali smisao je da ona iz dubljih slojeva zemlje povlači hranjive tvari koje su ostalim biljkama nedostupne. Tak da sva ta priča o mrtvoj zemlji nema nikakvog smisla.
Rauola i ostale biljke dubokih korijena prvenstveno iz dubljih slojeva koriste dušik koji se lako ispire iz površinskog sloja. Smatram zelenu gnojidbu korisnom, prvenstveno ekološki (smanjenje zagađenja podzemne vode i smanjenje zakorovljenosti bez upotrebe kemije), a zatim i ostale blagodati poput poboljšanja strukture.

Ako misliš da zdravica (mrtvica, mrtva zemlja) poboljšava prinos, ne želim te razuvjeravati. Svatko ima pravo na svoje mišljenje. ;)
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Kakva hranjiva imaš na 35 - 40 cm ? Mlada biljka rabi kaj je u gornjih 5 cm i humusa.
Al opet kaj svi drugi znamo, orite po meni i 40+ cm.

A ta video ore sa 539 i imt plugom to je tehnologija stara 40 - 50 godina.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Neznam kak bi tak započeo u majsnoj zemlji, može u takvoj sipkoj al da je bilo kakva druga nema šanse. I kaj nije jednostavnije samo prvu brazdu složit da ide pliče i to je to a ne zemlju premetat sim tam?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Za traktor od 35ks i 1500 kg, je ovo respektabilno.
Ima i video na kojem ore srednje tešku zemlju isto sa ovim plugom 2x12 i pod blokadom.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,527
U mojem kraju svi sa fergičima oreju sa dvobraznim plugovima a najbolje i najljepše ide sa IMT 10 coli visoki ili niski a teren je takav da podravci i slavonci ni pješice tu nebi išli.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Taj video baš ne pokaziva ništa. U toj zemlji je lako biti pametan. Kad on dođe u zemlju gdje IMT plug puca neka dođe orati sa 539 i 2x12
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,527
Da je zemlja laka je neupitno ali je također neupitno iskustvo čovjeka s videa jer se u toj kombinaciji gdje šta naorao.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,137
Ja se sjećam jedne godine orali na 40 cmdo ibera.
Posadili kupus čudo kako rodilo.
Sad na 30 oremo bar.
Ima i ovdje takvih što plitko oru i pale kukuruzovinu.
I taka gospodarstva su manja i manja vidi se kakav mozak imaju.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,129
Ja sam gledal par videa od tih likova i stvarno sve oru sa 2x12 plugovima i sa 12-icama gumama na 539 s kojima mu je jos teze vuci taj plug.
Ja nemam bas pretesku zemlju za oranje, ali ne mogu orati sa 2x12 a da se traktor ne muci.
Kod nas takav plug vuku sa 60 ks.

Ali nije mi jasno zasto nemaju deflektore na plugu, pa to gdje ima puno mase to ne izgleda nikako, evo primjer

Ja se vodim politikom 40 ks po brazdi i onda se napravi posao kako treba i bez muke.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Kod vas vuku 60 ks plug 2c12 zato jer vam je teška zemlja, brdo i dr. Kod mene 539 može vući 2x12.u Slavoniji je bio čovjek koji je sa 533 vukao 1x16.....sve ovisi
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Taj video baš ne pokaziva ništa. U toj zemlji je lako biti pametan. Kad on dođe u zemlju gdje IMT plug puca neka dođe orati sa 539 i 2x12
Video pokazuje kako se pravilno započinje oranje, za one koji neznaju.
A ja sam još prokomentirao kako je lijepo gledati i slušati kako traktor radi.
Čovjek nije imao namjeru da pokazuje sa kojim plugovima ore.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,686
Gledao sam nešto njihovih videa i sve je to tak tak po meni.
Ima nekih dobrih stvari i da se nešto naučiti.
Oranje sa IMT plugom kad je puno mase teško da može biti bolje, treba neke stvari malo doradit na njemu da bi to izgledalo kolko tolko dobro.
Imao sam ga, orao sa njime par godina i znam o čem pričam.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Ja sam gledal par videa od tih likova i stvarno sve oru sa 2x12 plugovima i sa 12-icama gumama na 539 s kojima mu je jos teze vuci taj plug.
Ja nemam bas pretesku zemlju za oranje, ali ne mogu orati sa 2x12 a da se traktor ne muci.
Kod nas takav plug vuku sa 60 ks.

Ali nije mi jasno zasto nemaju deflektore na plugu, pa to gdje ima puno mase to ne izgleda nikako, evo primjer

Ja se vodim politikom 40 ks po brazdi i onda se napravi posao kako treba i bez muke.
Amerikanac bi rekel da je to podrivanje a ne oranje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh