• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,172
@MilanZetor odkud takvo kamenje na parcelama koje si već orao?
Što bi bilo tek da ideš podrivačem, svako malo bi zapeo..
Nikako podrivač. Oranje čim pliće. Vele ljudi da to kamenje raste. Jednog sam zakačio sa 3br kad sam orao 8km/h povio sam lemeš skroz pa je tako došao bliže površini. A za drugi mi je ugasilo 6245 kad je zapeo. Zato orem laganim tempom.

@Marko355 Eberhardt je konstrukcijski slabiji od Olta ima mi kolega vuče sa 7340 ore jedva 20cm. Kverni su većinom malih gabarita, to predstavlja problem nakon kukuruza pa čak i dok je malčirano. Orao sam s kolegom koji ima OLT ratar 3x14 ogroman plug, pa mu se štopao bez obzira što je malčirano. Lemken se lagano vuče ima isto jedan u kraju, ali kolega zapeo pa ga isto povio s traktorom 90ks, a plug 3x16.
EDIT: Da ne bi bilo zabune, govorim za ravnjake.

Ja s Oltom 2 brazde zapnem u oranju da zaustavi proximu, krenem malo nazad dignem i orem dalje bez lomova. Sve to ti nemaš na umu jer gledaš samo svoj teren i svoje uvjete i na temelju toga donosiš zaključke drugima kao i dobra većina članova ovog foruma. Nekad je tu bila dobra ekipa i konstruktivne rasprave, ovo sad je smijeh.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
420
Teška zemlja za obradu...Jedan kolega ore sa 6245 dvobraznim 12 cola i kaže da kad zemlja ilovača presuši , da mu pucaju boncli na plugu.Opet kad je mokrija zemlja oće klizati jer je brdo i sad ga......muka živa.....Te zemlje u brdu su puno teže za obradu od drugih...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,172
Ništa čudno, i moji su lomili oba bolcna na Imt plugovima. Nekad je 6245 vukao imt 755nk, ovaj posavac 2x12 je išao u dobre zemlje i kad su odlični uvjeti za oranje. Što se tiče da su u samom brdu teže to nema pravila, mi imamo terena gdje prazan traktor jedva ide uzbrdo, ali vuče proxima 3x12 ni sam ne znam kako.
 
  • Like
Reactions: H&S
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
To izgleda gore nego kod mene. Ja razmišljam da zimsko oranje zamjenim sa ovak nečim… Mislim da Propali ima talijansku kopiju ovog - Alpego 😁 pa nek podijeli iskustva.
Biće ih je isti kur... Ovaj, lijevaonica radila.

Ako planiraš, nemoj planirati - kupi. Preporod!

Trošiš manje goriva, a obrađuješ veću površinu. Kad jednom razbiješ tlo, svako iduće, pliće obrađivanje kao gruber je još manja potrošnja i veća brzina.

Prve godine razbiješ kako ide, druge godine izvadiš klinove i zabiješ ga koliko god ide.

Reducirana obrada SA podrivanjem, definitivno u vidu uštede ima velike prednosti.

Ja planiram uzeti direkt sijačicu i batalit sve obrade osim podrivanja. Eto, to je plan. Nije jeftin, ali je u vidu dugoročnog ulaganja, najbolji.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Kakva je situacija na kukuruzištu? Jel se da sijati iza toga? Ako mjenjaš zimsku brazdu sa ovim a imaš zelenu gnojidbu, onda treba zelenu gnojidbu prije malčirati?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Kolega je to ove godine radio, iako iza dobrog adaptera netreba malčirati, imao je i malčer naprijed, iza podrivač doduše veći model od ovog, isto Toscano, idući traktor sa kombinacijom gore, diskosna sijačica. Zasad odlično izgleda. neću oranje izbacit, ali svakako planiram neke površine obradit u tom pogledom, ako uspijem ove sezone zamijenit sijačicu žitnu...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Kakva je situacija na kukuruzištu? Jel se da sijati iza toga? Ako mjenjaš zimsku brazdu sa ovim a imaš zelenu gnojidbu, onda treba zelenu gnojidbu prije malčirati?
Kačio sam već slike kukuruzišta. To izgleda ovako. Bez malčera, samo podrivač i rotodrljača.

IMG_20231026_150639.jpg
IMG_20231026_150630.jpg
IMG_20231026_151008.jpg

To je bila samo proba da vidim kako bi to isplao da se sije kombinacijom, i mislim da nema problema. Još nisam sijao doduše, ači ne vidim što bi bio problem i sjetvi.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Imam dojam da se nema smisla boriti protiv zemlje. Gde su takva teška.....Tak da su vjerojatno reducirana obrada i pokrovni usjevi budućnost…
E to si dobro rekel u prvoj rečenici.
Nekad zemlju treba pustit jednostavno na miru.
A sad jel budućnost reducirane obrade od ove godine ili je bila prije.?! (Za mene je počela tam negdje 2010.g. uz uspone i padove)

Nekad je tu bila dobra ekipa i konstruktivne rasprave, ovo sad je smijeh.
Kaj je sad smijeh. Ajd vrati tu ekipu!
Takvi smo kakvi smo.

Biće ih je isti kur... Ovaj, lijevaonica radila.

Ako planiraš, nemoj planirati - kupi. Preporod!

Trošiš manje goriva, a obrađuješ veću površinu. Kad jednom razbiješ tlo, svako iduće, pliće obrađivanje kao gruber je još manja potrošnja i veća brzina.

Prve godine razbiješ kako ide, druge godine izvadiš klinove i zabiješ ga koliko god ide.

Reducirana obrada SA podrivanjem, definitivno u vidu uštede ima velike
prednosti.

Ja planiram uzeti direkt sijačicu i batalit sve obrade osim podrivanja. Eto, to je
plan. Nije jeftin, ali je u vidu dugoročnog
ulaganja, najbolji.
Samo da napomenem, bezbrige se reducirana obrada pretvori u maximalno nereduciranu.
Trebat će malo više znanja nego imat dobar plug i biti dobar orač.
Najgore je ako se po prvom neuspjehu odustane.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Tko radi to zarad poticaja, taj će se vratiti plugu vrlo brzo.

Ja čekam konačni pravilnik za konzervacijsku obradu, ukoliko bude kako je i sada, ja to prijavljivati neću i uzgajati korove.

Total - podrivač/gruber - direkt sjetva. U godinama između samo total - direktna sjetva.

Nikakva integrirana zaštita od korova u prvim godinama dok se gornji sloj ne oslobodi od sjemena korova, a ima ga za 30 godina sigurno, ali vrć nakon 2 - 3 se dobar dio tog sjemena potroši, ali samo skočiti sa konvencionalne na reduciranu je samo vikanje "hop" a skok tek slijedi i tu će mnogi pasti.

A to je samo jedan od problema.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
Ja imam eberharta i 10x je masivniji od imt-a i olta.
3 brazde ravnjak i traktor 100 ks ima kaj raditi, zemlja ilovak i bjelica i 300 drugih vrsta zemlje. Probao sam podrivac ali nije islo, 2 radna tijela i samo malo sam uspio. Tak da @MilanZetor da kupis postenog ravnjaka bila bi to pjesma. Ja sam imt 3 braze savinuo sam tak na toj zemlji...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,172
@mladenko Pa 100ks i sigurno masivniji traktor. Ako govorimo o 3 brazde kod mene i 90ks njemu je puna kapa i plug nekih manjih (normalnih) gabarita u svim uvjetima. Velim imam ja zemlje gdje ide 3x14 10km/h, ali vrlo malo nasprem ostalog. Moj Olt 3br je nekih 550kg, pa vidim po njemu da bi popucao s jačim traktorom.
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
Par slika od oranja ovih dana :ppozdrav:

zDr2uvF.jpg


07R2l1a.jpg


M4UjKP3.jpg
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Mislil sam završiti oranje prije kiše al ništ od toga. Zovem jedan dućan, vele nema. Zovem drugi veli pošalji sliku pločice pluga i šarafa na whatapp al nisu ni pročitali poruku. Razmišljam da uzmem HV šipku i napravim ta tri šarafa.
IMG_3723.jpeg
Al ovo je još dobro i ima razlog zašto Kverneland košta kolko košta. Taman kad se ovo desilo dolazi čovjek na parcelu do moje orat i pokažem mu situaciju a on meni da vidim njegov plug. Ima 4-brazdni Vogel Noot mislim da 1020 složen na 14 coli, na oko puno robusniji plug od mojeg Kvernelanda. Jučer pukla greda iza prve brazde. Navarili neku ploču 15 mm da pojačaju gredu. Meni je u jesen na Kvernelandu pukel šaraf na nosaču prve brade i malo je savinulo čošak lima možda 4x4 cm, lim 5 ili 6 mm. Izgleda jako nježno. Uzmem čekić 2 kile da poravnam, on ni ne osjeti. Uzmem 5 kila i lupam, on se vraća ko feder nazad. Jedva sam poravnal.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
420
Dečki , možda imate prejake traktore u odnosu odnosu na plugove , pa zato plugovi pucaju
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,172
Ono što je bilo u planu to je izorano. Ostatak je mokro ili čeka vožnju gnoja na proljeće.

Da probamo i uzglavnicu na razor, radi li to itko? Imao sam mjesta za okretanje gore i dolje, i dobio sam nekako brdo na sredini uzglavnice, a jarak dublje na parceli pa da poravnam u nulu..
 

Prilozi

  • IMG_20240104_135228.jpg
    IMG_20240104_135228.jpg
    45.8 KB · Pregleda: 73
  • IMG_20240104_211450.jpg
    IMG_20240104_211450.jpg
    20.4 KB · Pregleda: 72
  • IMG_20240105_105455.jpg
    IMG_20240105_105455.jpg
    37.8 KB · Pregleda: 73
  • IMG_20240105_145331.jpg
    IMG_20240105_145331.jpg
    63.9 KB · Pregleda: 76

Najnoviji postovi

Na vrh