• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Osiguranje usjeva od elementarnih nepogoda

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Pozdrav svima,
evo zanimaju me vaša iskustva sa osiguravajućim kućama jer planiram ove godine osigurati kukuruz a čuo sam razno raznih priča o procjeni štete i isplati.
 
N

ninapavic

Guest
što se tiče osiguranja ja već 6 godina osiguravam i voćnjak i usjeve u triglavu i super sam zadovoljna
 
N

ninapavic

Guest
ako nekoga zanima neka se slobodno obrati jer gospođa koja mi sklapa police još vodi brigu i o tome kad počinju subvencije pa me uvijek obavijesti i šalje poštom što mi god zatreba
 
M

minajo

Guest
E ovako ja osiguravam sve na maksimalan prinos pa cijenu stavim po kili npr. soja 2,5kn, kukuruz 1,5kn, pšenicu 2kn, suncokret 2,5kn i tako redom sve osiguram u Kroaciji možete misliti da sam lud ali zatražite od svog osiguravatelja da vam osigura pa ćete vidjeti malu razliku u iznosu a veliku u slučaju isplate štete (ISPLATI SE). Ovakav način osiguranja radim već 3 god. imao sam par isplata u slučaju ledo-tuča i nije bilo problema. Konkretno prošle godine sam imao 10ha kukuruza procijena 30% štete tj. 4500kn/ha + 8000kg/ha suvog zrna. Soja je bila isto 30% štete dok suncokret je priznat samo na 20% štete. Pazite ja nisam izmislio ni jednu cijenu poljoprivrednog proizvoda to su cijene koje su prije 3 godine bile.
 

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Također prošle godine osigurao u kroaciji osiguranju, ja još štete nisam imao pa neznam kako ide sa isplatom ali sam od drugih čuo da su oni za sada najsigurniji. Jedan hektar me izašao negdje oko 160 kuna, s tim da su me pred Božić nazvali i uplatili mi nekakavu općinsku potporu od 25 kn po hektaru.
 
N

ninapavic

Guest
ja sam imala jedne godine u croatii osigurano od ledo tuče pa je procjenitelj kod procjene rekao da to nije šteta od ledo tuče već od oluje a oluja je dodatno osiguranje te nije bilo nikakve isplate.
uglavnom Triglav je sada najzastupljenije osiguranje što se tiče osiguranja i usjeva i voćnjaka.
drže cijelu sisačko moslavačku županiju i velik dio zagrebačke,a naposljetku i jedan od najvećih proizvođača voća i povrća Fragariu d.o.o. koju je Croatia izigrala
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
minajo kaže:
E ovako ja osiguravam sve na maksimalan prinos pa cijenu stavim po kili npr. soja 2,5kn, kukuruz 1,5kn, pšenicu 2kn, suncokret 2,5kn i tako redom sve osiguram u Kroaciji možete misliti da sam lud ali zatražite od svog osiguravatelja da vam osigura pa ćete vidjeti malu razliku u iznosu a veliku u slučaju isplate štete (ISPLATI SE). Ovakav način osiguranja radim već 3 god. imao sam par isplata u slučaju ledo-tuča i nije bilo problema. Konkretno prošle godine sam imao 10ha kukuruza procijena 30% štete tj. 4500kn/ha + 8000kg/ha suvog zrna. Soja je bila isto 30% štete dok suncokret je priznat samo na 20% štete. Pazite ja nisam izmislio ni jednu cijenu poljoprivrednog proizvoda to su cijene koje su prije 3 godine bile.
neznam kako je moguće da su ti isplatili po tim cijenama po kojima si platio premiju :scratch meni je čovjek iz croatie rekao:da osigurao si usjeve i platio premiju po cijeni koju si tisam izabrao,ali ako cijena na nivou države bude niža bit će ti po njoj isplaćena šteta,a ako bude viša onda će ti šteta biti isplaćena po plaćenoj premiji. :evil:
pa nisu ni oni ludi da ti kukuruz plate 1,5kn kada mu je cijena bila 0,62kn.
 
M

minajo

Guest
josip123 kaže:
minajo kaže:
E ovako ja osiguravam sve na maksimalan prinos pa cijenu stavim po kili npr. soja 2,5kn, kukuruz 1,5kn, pšenicu 2kn, suncokret 2,5kn i tako redom sve osiguram u Kroaciji možete misliti da sam lud ali zatražite od svog osiguravatelja da vam osigura pa ćete vidjeti malu razliku u iznosu a veliku u slučaju isplate štete (ISPLATI SE). Ovakav način osiguranja radim već 3 god. imao sam par isplata u slučaju ledo-tuča i nije bilo problema. Konkretno prošle godine sam imao 10ha kukuruza procijena 30% štete tj. 4500kn/ha + 8000kg/ha suvog zrna. Soja je bila isto 30% štete dok suncokret je priznat samo na 20% štete. Pazite ja nisam izmislio ni jednu cijenu poljoprivrednog proizvoda to su cijene koje su prije 3 godine bile.
neznam kako je moguće da su ti isplatili po tim cijenama po kojima si platio premiju :scratch meni je čovjek iz croatie rekao:da osigurao si usjeve i platio premiju po cijeni koju si tisam izabrao,ali ako cijena na nivou države bude niža bit će ti po njoj isplaćena šteta,a ako bude viša onda će ti šteta biti isplaćena po plaćenoj premiji. :evil:
pa nisu ni oni ludi da ti kukuruz plate 1,5kn kada mu je cijena bila 0,62kn.

Polica osiguranja ti je Ugovor i šta piše u Ugovoru toga se treba držati rođak mi je osigurao kuću i na kući ima šindru a osiguravatelj je napisao crijep i kada je došlo do štete vjetar odnio šindru osiguranje nije isplatilo odštetu jer njima na polici piše crijep a ne šindra. A taj gospodin te laže i maže to ti mogu garantirati svojim životom. Osiguranje ti je stvar rizika. Kako neko sebe može životno osigurati na milion kuna a neko na 50 kuna mjesečno narednih 10 godina a obojica su smrtnici. Znači moraš biti baja i ispoštovati on što si potpisao u Ugovoru a onda u slučaju štete imaš pravo da tržiš svoje i dobićeš 100% a ja ću ti poslati faxom kopije polica iz prošle godine pa ćeš vidjeti samo daj broj.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
mi osiguravamo usjeve u croatia osiguranju i mogu reći da je za sad bilo sve ok !
naravno da kod procjene štete ima cjenkanja i natezanje ali uvjek on kaže 7 ja 21 i nađemo se na 14 .........
kod euroherca u njihovim propisima s kojima te nitko ne upozna stoji da korisnik osiguranja ne može steći protu pravnu imovinsku korist pa su 2008 svim koji su osigurali po 1,5 - 2,00 kn/kg kukuruz isplatili po 0,82 kn sa obrzloženjem da toliko kukuruza vrijedi toliko i da ako želiš ti mogu tu masu kukuruza dostaviti doma pa se ti frigaj .
ima i za to lijeka umjesto 10t po 1,5 kn pišeš 15t po 1 kn i iznos koji osiguravaš je isti ali te nemože jebat sa cijenama .
šteta koja je ispod 6 % se ne obračunava .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
ninapavic kaže:
ja sam imala jedne godine u croatii osigurano od ledo tuče pa je procjenitelj kod procjene rekao da to nije šteta od ledo tuče već od oluje a oluja je dodatno osiguranje te nije bilo nikakve isplate.
uglavnom Triglav je sada najzastupljenije osiguranje što se tiče osiguranja i usjeva i voćnjaka.
drže cijelu sisačko moslavačku županiju i velik dio zagrebačke,a naposljetku i jedan od najvećih proizvođača voća i povrća Fragariu d.o.o. koju je Croatia izigrala

Pametni znaju što je pojas pardo oluja ;) Triglav ti isto naplaćuje dodatno osiguranje od oluje, moraš se opako cjenkati da oluju dobiješ u toj led polici. A i spomeni i berbu, nikada ne dobiješ onu svotu koju navodiš, tako da veći prinosi traže veće berbe što ti oni automatski ruše policu. Sa njima pomaže samo a) poznanstvo b) navlakač c) odličan odvjetnik

Svi su manje više protiv vas.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
ja danas bio u croatia osiguranju i kaže mi ovako premija za u.repicu se obračunava po minimalnoj cijeni od 2,20kn/kg,za pšenicu 1,00kn/kg za kukuruz 0,80kn/kg,ali ako cijena na tržištu bude niža nego ova minimalna što je propisana kod ugovaranja police šteta će se isplatiti po tržišnoj cijeni.mislim da to nije u redu i da bi osiguranje trebalo da umanji tu premiju ako nakon žetve bude manja cijena poljoprivrednih proizvoda.
 
M

minajo

Guest
Osiguranje ti je stvar RIZIKA za obje strane. Ako hoćete idite do svog osiguravatelja i pitajtega za ovo jer ovo što pišeš (tatar) kosi se sa izjavom (josip123) citat "meni je čovjek iz croatie rekao:da osigurao si usjeve i platio premiju po cijeni koju si tisam izabrao,ali ako cijena na nivou države bude niža bit će ti po njoj isplaćena šteta,a ako bude viša onda će ti šteta biti isplaćena po plaćenoj premiji" kraj citata. Oni nemogu tebi dati kukuruze jer ti njima neplaćaš kukuruzom.
Ako danas osigurate usijeve i u sedmom mjesecu dođe do ledo-tuče procijenitelj izlazi na teren i procijenjuje štetu i ako do kraja vegetacije se nepogoda ponovi on ponovo izlazi na teren jer polica vrijedi skroz dok se NEZAKLJUČI tj berbe.
pokušaću vam pojednostaviti. NPR digneš kredit za krave vrijednost jedne krave 15.000,00kn banka traži osiguranje u njenu korist koje dobijete od neke osiguravajuće kuće na taj iznos, dolazi do uginuća krave i ako nije od nje ništa iskorišteno banka će sigurno 15.000,00kn dobiti od osiguranja bez obzira bio kredit napočetku ili kraju otplate i nema veze što sada takvu kravu možeš kupiti za 8-10.000,00kn.
Samo bih jednu stvar htio dodati NISAM OSIGURAVATELJ NITI SE KO S TIM U PORODICI BAVI NEMAM NIKAKVU VEZU NI U OSIGURANJU (nažalost) već se samo raspitam se šta se može a šta ne (pokušavam biti neka mudrica).
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Koliko izađe osiguranje kukuruza po hektaru za sezonu, previše sam uložio da ispušim radi tuče.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
u triglavu oko 110kn/ha na 9t i cijenu od 60lipa po kili.oni u triglavu su sigurno najpovoljniji jer obišao sam sve do jednog osiguranja.cijene u croatia-i su 40% veće.
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Da li je moguće ostvariti / iskoristiti policu i u slučaju ako nije proglašena elementarna nepogoda?

Recimo puno nas ima uljanu repicu koja nije baš bajna.....i recimo da ju pogodi još led, neko nevrijeme.....a županija/općina ne proglasi elementarnu nepogodu da li ja mogu pozvati osiguranje, i tražiti od njih da mi isplate osiguranje (da izađu na teren i naprave procjenu)....

Da li bi gledali samo to što je led streso, ili ima neke šanse i na to što je u jesen bila suša........vjerojatno da ne, ali pitam koje su mogućnosti, šanse da se nešto dobije od osiguranja........
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
mislim da su takve šanse minimalne jer osiguranje samo gleda kako ne bi nekome moralo platiti štetu.
 
M

minajo

Guest
miroslaw kaže:
Da li je moguće ostvariti / iskoristiti policu i u slučaju ako nije proglašena elementarna nepogoda?

Recimo puno nas ima uljanu repicu koja nije baš bajna.....i recimo da ju pogodi još led, neko nevrijeme.....a županija/općina ne proglasi elementarnu nepogodu da li ja mogu pozvati osiguranje, i tražiti od njih da mi isplate osiguranje (da izađu na teren i naprave procjenu)....

Da li bi gledali samo to što je led streso, ili ima neke šanse i na to što je u jesen bila suša........vjerojatno da ne, ali pitam koje su mogućnosti, šanse da se nešto dobije od osiguranja........
Proglašenje elementarne nepogode nema veze sa osiguranjem osim ako nije osigurano od te elementarne nepogode (u šta čisto sumnjam (vjetar,poplava,suša i sl.)). Procijenitelj glada na šta si ti prijavio štetu ali ako je suša već napravila štete neće ni procijenitelj tražiti dlaku u jajetu pogotovo ako si dugogodišnji klijent.
 
N

ninapavic

Guest
premija osiguranja varira zbog razreda opasnosti,ovisi na kojem području imaš usjeve,sam biraš cijenu i prinos pa i zbog toga ima velikih odstupanja od police do police,prijateljica mi radi u osiguranju pa imam sve cijene i premijske razrede ako koga zanima točna cijena,tako npr.za kukuruz varira od 85,oo kn do 170 kn,oo kn po hektaru
 
M

MOCO

Guest
Ako se na usjevu dogodi šteta od nečega što je u polici navedeno tada u roku 1-2 dana (piše u ugovoru) treba prijaviti osiguravatelju, a ne čekati proglašenje bilo čega!
 

Najnoviji postovi

Na vrh