• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje borera za metal

B

Bobo

Guest
Ja sam ostrilicu s kompletom borera za metal kupio u LIDL-u i radi kao san.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Mogel si do mene dojti,hiža mi se vidi lepo od tam.Sad je to pomalo sve nikud nikam,al ima još uvek nekih stvari kaj se retko nalaze,a borera još uvek ima na kile,pribora za tokarenje isto.Da nebi ispalo da reklamiram koga.

Čekaj, jel govorite o Trubelji???
Kaj se nije k njemu išlo desno u grabu iza bolnice u Marofu?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Mogel si do mene dojti,hiža mi se vidi lepo od tam.Sad je to pomalo sve nikud nikam,al ima još uvek nekih stvari kaj se retko nalaze,a borera još uvek ima na kile,pribora za tokarenje isto.Da nebi ispalo da reklamiram koga.

Čekaj malo, to je tam na zavoju di je otpad bil....kaj tam svega ima? prvi put čujem....

Edit:
Naravno da je borer od ugljičnog čelika i da ga se ne smije pregrijavati:toimonster:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Je,to je tam,ima svega,od tokarije do čega hoćeš,samo sad v manjem obimu nego prije.Dalo se i aparata za varenje najti i svega.Najviše elektromotora i reduktora.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hvala...Milijun puta sam pored prošel, al nikad stal. Kaj to je otpadna roba sa remontova, jel. Cijene su po kili ili imaju cjenik kakav.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,968
Bil je neki "cjenik", jako povoljan po komadu, ali tam me več nije bilo godinu ili dve tak da Hrvoje zna bolje
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pa recimo,jedan borer je bil oko 10 kn,neznam,tak nekaj,nožići za tokarski isto bagatela,elektromotor od 2,2 kW oko 300 do 500 kn.Nisu neke cifre,roba je manje više iz Njemačke sa rashodovanih hala i sl.stvari.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Ostrenje borera za metal

Ne prepali se svrdlo ako nije velika brzina bušenja i ako je svrdlo oštro. U presjeku oštrica svrdla izgleda ovako
addc6fe28323e46b8c5de735844f11e7.jpg

Ako ga oštrimo tako da vrtimo svrdlo po brusu onda će poloica samog vrh izgledati otprilike ovako
45260bc755284cdc4ed01d529436a020.jpg
a ustvari bi trebao biti naoštren tako da gleda prema dolje ovako nekako
5f691cda6eb4d32294397e4270415ecf.jpg

Ima puno tutoriala i samo treba pratiti štos kako ga provlači po brusu jer je to jako bitno. Sama vrtnja ga zatupljuje i treba ga samo prisloniti paralelno oštricu uz brus tako da svrdlo gleda malo iznad osi brusa i lagano povlačiti prema gore tako da svrdlo gleda sve više iznad osi brusa. Treba obje strane podjednako proći i neće isprve biti odlično ali s vremenom će biti sve bolje.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Ostrenje borera za metal

E vidiš, ja kad sam isprobaval uvijek sam ga okretal/vrtil jer mi se to nekak logično činilo.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok kolega,nijetak strasno borera rucno brusiti,malo teorije i malo prakse.Kao prvo kut ostrice ti mora okvirno iznositi 120 stupnjeva,zatim ostricu priblizis brusnoj sajbi da je pararelna s njom i pocnes od zadi,odnosno riti prema ostrici ali tak da ti kosina polako raste(penje se) prema ostrici.
Provjeris vizualno da su ti ostrice iste duzine a prilikom busenja(na stubnoj busilici ti je spena jednaka s obe ostrice)ak ne trese i rupa ti je fino konusna onda si doktor za brusenja.:(nerd):
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
@adonis

Ja sutra idem u Lidl. Bila je oštrilica burgija za 200kn plus 2 dodatna brusna kamena i set od 13 svrdala "od titana" (Ubiti je samo presvučeno titanom)

Ja sam isto danas po*izdio sa ručnim oštrenjem, pravio sam one letvice pod 118° vamo tamo, gledao videe na jubitou i potrošio 2 sata da bih od 50 pokušaja jednom naoštrio nešto malo pa idem još bolje pa opet shebem. A trebam ovih dana rastaviti veliki kotač od kružnog inkubatora jaja.

Ima oko 200 aluminijskih letvica koje su zašarafljenje, a šarafi zapekli i neće van pa ih treba bušiti, a moje burgije su kriminal, stari zna oštriti, al' dok njega nafatam, bolje si kupim ovo pa ako valja dobro, ako ne šta je tu je.

200 letvica i svaka na 5 mjesta ušarafljena :D

Ako hoćeš ubodem i tebi jednoga pa se dogovorimo za slanje i to. Ili ćeš sačekati da vidiš jesam se ja opekao xD Samo da se već nisam u startu zahebao do 11. je navodno bilo u ponudi, ali se obično nađe i kasnije. Pa se sve nadam da ću naći makar jedan sutra.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Tu oštrilicu za 200kn,nebi preporučio nikome,to je hobi stroj..To bolje zatupi nego nabrusi..
Bolje se naučit ručno brusit,na brusni kamen..
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ne mogu reci, danas sam kupio i isprobao odmah taj ostrac burgija. Solidna stvar, dobijes 16 burgija presvucenih titanom i solidno dovede u red tupe burgije, one koje su bas tupe prvo malo na stolnoj poravnam jer ovo je prefino i sporije skida materijal, ali razlika je velika kad se obradi s tim hobi alatom.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Na stolnu/ zidnu brusilicu bez problema nabrusim nekaj normalne veličine 3-30mm.
Oni manji su gadni da ga dobiš pod dobre kuteve, pogotovo ak mora biti knap rupa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh