• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje borera za metal

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ok, vidjeo sam da postoje sprave koje same rade taj posao, vjerujem da je sa njima najlakse ili najbolje, ali kako ostriti borere tupe rucno ?

Vidjeo sam par puta komsija da to radi, kad prestanu busiti naostri ih pa pici dalje, ali je bio skrt po pitanju informacija...jbg ne zele ljudi uvjek podjeliti znanje.

Pa ako znate kako se to radi savjet bi dobro dosao mnogima predpostavljam.


Turpijom, tocilom, brusilicom...bilo kako samo ne nekom spravom koja mnogo kosta...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
teško ovak objasnit,to moraš vidjet,uzmi borer brusilicu i lagano na šajbu prisloni,
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Probas i probas pa tak 100 puta i naučiš ja sam sad na pedesetom putu i kad mi pukne borer nabrusim i ide, a kad idem nesto tokariti pa vidim kako to steri majstori rade zadivim se bude bolji nego novi
 

bariccc

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
101
ja to radim obicnom fleksaricom samo vidis na jednom novom pod kojim kutem je naostren i nemere falit busi ko lud!
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
i ja ostrim brusilicom,stavim tanku reznu sajbu i s njom naj bolje naostrim jer joj je povrsina ravnija u odnosu na one deblje,bitno je da obje strane borera naostris pod istim uglom,.
ako imas starih borera koje rijedje koristis uci na njima nije to neko mudro slovo
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
i ja ostrim brusilicom,stavim tanku reznu sajbu i s njom naj bolje naostrim jer joj je povrsina ravnija u odnosu na one deblje,bitno je da obje strane borera naostris pod istim uglom,.
ako imas starih borera koje rijedje koristis uci na njima nije to neko mudro slovo

dok ne pukne ipak ona nije namjenjena za brušenje
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Meni je stari majstor to pokazal.U biti,prisloniš ga na brusilicu i onda kad ga naoštriš pod pravilnim kutem,onda mu skineš još jedan dio iza same oštrice tak da oštrici ostaviš luft da more rezati,a da ne kliže po metalu.Nadam se da si me shvatil.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Meni je stari majstor to pokazal.U biti,prisloniš ga na brusilicu i onda kad ga naoštriš pod pravilnim kutem,onda mu skineš još jedan dio iza same oštrice tak da oštrici ostaviš luft da more rezati,a da ne kliže po metalu.Nadam se da si me shvatil.
tako isto i ja oštrim, oštrim na dvostranu brusilicu i obavezno dio iza oštrice skinem zadnju to jest više.
standardni kut za borere je 118 stupnjeva a za tvrde predmete 135 stupnjeva.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
U pravu si,al ja od oka potegnem,nisam Prvomajska,ionak kupim kineze pa dok ne pukne je dobar,košta 2 kune i da se lepo naoštriti.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Misliš na Šarkanji Servis?Radnike više nema kolko znam,rasprodaje ono kaj ima,retko kad nekaj korisno dovleče.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
tako isto i ja oštrim, oštrim na dvostranu brusilicu i obavezno dio iza oštrice skinem zadnju to jest više.
standardni kut za borere je 118 stupnjeva a za tvrde predmete 135 stupnjeva.
čak i do 150 stupnjeva...što tvrđe to tuplji kut...
moraš paziti da ti guzica ne ostane starija,onda ga možeš gurat koliko hoćeš ali ne bude išao.moraš ga podbrusit..opet moraš pazit da ga ne napraviš prelakomoga,da jako ne grize,jer se rado onda odlomi..a i radi trokutastu rupu
ja ga znam najčešće nabrusiti na fleksi na brusnu šajbu,ali ih najrađe odnesem na posao pa ih nabrusim strojno,tu nemreš fulat...
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Ok, vidjeo sam da postoje sprave koje same rade taj posao, vjerujem da je sa njima najlakse ili najbolje, ali kako ostriti borere tupe rucno ?

Vidjeo sam par puta komsija da to radi, kad prestanu busiti naostri ih pa pici dalje, ali je bio skrt po pitanju informacija...jbg ne zele ljudi uvjek podjeliti znanje.

Pa ako znate kako se to radi savjet bi dobro dosao mnogima predpostavljam.


Turpijom, tocilom, brusilicom...bilo kako samo ne nekom spravom koja mnogo kosta...

Rucno ti je najednostavnije da ostricu borera prodes flomasterom, to sam vidio u Celju na sajmu, ali oni su brusili na dijamantnu sajbu promjera nekig 5cm koja ima rupe na sebi i montira se na busilicu, i onda brusis svrdo od ispod a vifis dok ti ne skine boju sto si flomasterom stavio, a kad steknes iskuatva ni to ti vise nije potrebno samo brusis po iskustvu. Probat cu pronac video kakav, inace sajba je bila oko 100 eura
 
B

Bobo

Guest
Ja sam kupio stroj za ostrenje i mogu vam reci da dobro radi... Jako sam zadovoljan i ostri do 12mm ako se ne varam. U njega dobio i rezervni kamen za ostrenje a jos sam imao dva kamena sa strane sto mi jedan covjek dao, nije znao sto je to ;)

U ruci nemam osjecaja toliko da ga uvijek jednako dobijem, pa nekad bude pre lakom, nekad ne i tako... Vise sam borera unistio nego pravilno naostrio, pa reko ajde da ulozim u buducnost i kupio strojcic i sad imam ostrih borera na kile ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam kupio stroj za ostrenje i mogu vam reci da dobro radi... Jako sam zadovoljan i ostri do 12mm ako se ne varam. U njega dobio i rezervni kamen za ostrenje a jos sam imao dva kamena sa strane sto mi jedan covjek dao, nije znao sto je to ;)

U ruci nemam osjecaja toliko da ga uvijek jednako dobijem, pa nekad bude pre lakom, nekad ne i tako... Vise sam borera unistio nego pravilno naostrio, pa reko ajde da ulozim u buducnost i kupio strojcic i sad imam ostrih borera na kile ;)

Tko prodaje i koliko penezi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Misliš na Šarkanji Servis?Radnike više nema kolko znam,rasprodaje ono kaj ima,retko kad nekaj korisno dovleče.
Tam između Termike i mosta na Bednji (kad ideš od ZG.a)
Tam je bilo robe, skoro gratis :rolleyess:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo narode vjezbao sam malo danas, tu i tamo... nekad ispadne dobro nekad ne. Uzao sam prvo neki stari tupi borer. I uzeo sam komadinu gvozdja za porediti :)

I onako jedva je probijao moro si bas stisnut ko magarac busilicu da ide.

I onda sam stavio busilicu u skrip i naostrio ga.
Rezultat: 3 puta gore busi nego kad je tup :)


Onda sam probavao i probavao...te ovako te onako...

Na kraju je poceo dobro da busi.

Ono sto je problem je vrh. Njega nikako da izdefinisem. Jako tesko borer ulazi u zeljezo u pocetku. KAsnije kad udje busi ko lud.

Takodje tesko je dobiti vrh da je bas u idealnom centru pa bude rupa desetu dvije sira neg borer.


Takodje...ono sto mi se stalno desava...znate one 2 rupe na boreru, pa kroz njih prolaze 2 opiljka metalna. E ja jednu stranu uvjek mi prolazi dugacak opiljak koji je onako kovrdzav dugacak spiralan, a na drugu rupu skroz drugaciji bude skroz u krug se mota ko feder od olovke...



Sto se tice ugla same ostrice onog od 118 il kolko vec steleni to odradim tako sto uzmem neki veliki stari borer i prislonim ga ocrtam na stolu i pod tim uglom picim. Sto se tice onog drugog ugla, koji odredjuje visinuu onaj od 12 do 8 stepeni sto treba da bude...za sta uopste sluzi taj ugao ? Vidjeo sam da ovaj prvi ugao odredjuje tvrdoca materijala sto tvrdji to treba da je ugao manji. A sta ovaj drugi odredjuje ? I kad se taj ugao radi...jel se borer samo dize gore(a da ostrica ostaje vodoravna) ili se on rotira ?

Ma najvise me brine ovo oko spica...kako napraviti da brze na pocetku ulazi u metal...


I takodje...o pregrijavanju ste pricali da se to treba hladiti ?

Pa nisu valjda boreri od FeC pa da gube svojstva tvrdoce ako se zagriju previse? Ili jesu?




Eto narode...mnogo pitanja...iskreno se nadam da cu dobiti odgovor na sva :)
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Tam između Termike i mosta na Bednji (kad ideš od ZG.a)
Tam je bilo robe, skoro gratis :rolleyess:

Mogel si do mene dojti,hiža mi se vidi lepo od tam.Sad je to pomalo sve nikud nikam,al ima još uvek nekih stvari kaj se retko nalaze,a borera još uvek ima na kile,pribora za tokarenje isto.Da nebi ispalo da reklamiram koga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh