• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Muha, znači pogriješio sam sa 100eura ali gledao sam tu cijenu na nekom videu ali ne kod nas.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,690
Rekoh da je Jurec jedan od skupljih dučana.
Vjerujem da ima negde jeftinije, ali svakak je skupo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,728
@DARIJUS, kad kupiš lanac trebao bi dobiti i kutiju sa njim, na kojoj postoji tablica kuteva za brušenje lanca jer razni lanci isto tako i razni kutevi oštrenja. Za oštrenje vidia lanca treba dobra šajba-diamant koja je jako skupa, koliko sam vidio oko 100eura.
Srićno ti i ugodno delo.
hm, treba prvo dobit kutiju s lancem...
kak sam si dobar s trgovcima, kutiju si ostave za neke druge ljude, one koje ne poznaju... 🤭
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Onda priupitaj u trgovini da ti daju tip i marku lanca, npr. -oregon 3/8 1.5 ili slično- i mobitelom poslikaj na kutiji tablicu kuteva. Nakon toga češ lako sam moći postaviti kuteve na strojčeku.
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
360
Da lanac je orginal Stihlov i ima natpise po karikama STIHL i da širina članka je 1.5 mm
1642609781977.png Vidite crvene tj nara strelice , Sthil-ov katalog za 2022

1642610233956.png
Kaj se tiće cjena brusnih šajbi evo i njih u katalogu ,opet obratiti pozor na čeljanu strelicu
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,728
Evo danas nagliš išao kupit lanac u kutiji, i tu ne piše niš o kutevima brušenja...nacrtano kao je, ali nema brojeva koji trebaju za održavanje lanca.... IMG_20220120_110811.jpg
I produžio sam život florici, skidala bude samo klizače ispred zubiju na idealnu visinu...
IMG_20220120_110619.jpg IMG_20220120_110708.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,728
pa sa tom kaj je na florici...potrošenom... 🤭
za klizače je ok, samo ih malo lizne po vrhu i gotovo...
bolje nek turpijat po njima...
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
@DARIJUS, sutra ti poslikam 3 kutije od različitih proizvođača sa kutevima. Možda je kod tebe tablica na drugoj strani kutije ili "stihl" to ne daje.

Šajba za skidanje klizača je debljine 6mm i ravan brusni dio koji je pod nekim kutem

@DARIJUS evo slika, oregon,carlton i sharp,obilježen moj lanac 3/8 1.5 Fotografija-0026.jpg Fotografija-0027.jpg Fotografija-0028.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,728
florica to skida original, lanci režu kao da idu u repu...probal sam, nisam to sad izmislil...
a na stihlovoj kutiji s druge strane nema baš niš...ni slova, ni broja, ni slikice...tabula rasa... :oops:
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@fergomil pa ne pišu baš na kutijama kutevi, barem ja nisam vidio ni na Oregonu, Sthilu ni Husqvarni.
@DARIJUS možeš potražiti no neke univerzalne postavke su ti sljedeće
- Kut brusne ploče 60° ili 55° nisam 100 posto i ovisi to i o stroju kako je dobro napravljen
- Kut lanca 25° do 30°, opet ovisi o stroju i o vlastitim preferencama
- Tilt lanca 10°

Ustvari, trebao si to dobiti sa uputstvima?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,728
vidio sam post, taki lanac (3/8 1.5) brusim na 55 stupnjeva kut šajbe i 30 stupnjeva kut lanca...i reže dobro...
mali pico stihl brusim na oko 51-52 stupnja kut šajbe...i isto 30 lanac...
i reže dobro, lijepa piljevina, ne skače vodilici, ugodno za raditi... :unsure:
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Stihl lanci imaju drugačije kuteve u odnosu na oregon, carlton i sharp. Kod oregona i sharpa ima još jedan kut od 10 stupnjeva lijevo-desno odnosno kako treba nagnuti lanac dok se oštri.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,567
Prijatel tebi se i dalje po glavi motaju lanci i motorke? :unsure:
Reci ti nama kak je koljeno?
Fala na pitanju, kak je moglo biti, dobro je. :) Otpela me netko u ambulantu na previjanje, rana je suha, ne boli. Za deset dana sam naručen u bolnicu na kontrolu. Valjda buju zvadili konce. Ne znam jel bu nakon toga potrebno kakvo razgibavanje ili bum to mogel doma obaviti.

Zakaj se ne bi informiral. Pa ne bum valjda odmah hitil pušku v trnje. :unsure:


Šajba za skidanje klizača je debljine 6mm i ravan brusni dio koji je pod nekim kutem
evo slika, oregon,carlton i sharp,obilježen moj lanac 3/8 1.5 View attachment 45133 View attachment 45132 View attachment 45131
Također mislim da bi šajba za skidanje trebeša (klizača) trabala biti kak je boldano. Samo ne znam gdje takvu, promjera do 105 mm kupiti, jer je to najveća koja se može montirati.

Koristim isti tip lanca (3/8, 1,5, 34 z)
Na florici mogu podešavati samo jedan kut i prema ovoj tablici i taj izgleda podesim krivo. Brusim na 30°, a ne na 25°.
Pretpostavljam da nije pametno odjemput promijeniti taj kut za 5°. Bi li bilo pametno da postupno smanjim taj kut, nor. kod svakog brušenja 1°, ili je bolje i dalje brusiti na 30°?


@DARIJUS,​

Kak skidaš klizače sa starom pločom koja klizač skine samo svojim vrhom? Kaj možda lanac ne stisneš do kraja pa ga u vodilici povlačiš istovremeno dok pritisneš šajbu na njega?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,728
tako je, malo prakse čuda radi...ali mogu samo jednu stranu lanca (svaki drugi zub), pa onda moram preokrenuti lanac...uvijek brusim stranu od sebe (do brusilice) i dobro je...
dolje lanac stavim na nulu, ni leve ni desne... ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,567
Ćini mi se da sam svoju deblju šajbu s rupom 22 kupil kod TA. Sad sam prevrtel net i uvijek naletim samo na šajbe (promjer 100-105) s rupom 22,2 ili 22,3.
Koliki bi utjecaj kod brušenja čistača kak @DARIJUS dela imala šajba s rupom 22,2 (22,3) umjesto 22? Možda bi kupil jednu samo za tu potrebu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,728
probal sam metnut od enhela šajbu na floricu, prošli tjedan...i nije dobro...drma ko luda, trebalo bi delati piksicu...nije da se nemore napravit, ali ja sam otišo u drugom smijeru i nije mi žal...
 

Najnoviji postovi

Na vrh