• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Također mislim da bi šajba za skidanje trebeša (klizača) trabala biti kak je boldano. Samo ne znam gdje takvu, promjera do 105 mm kupiti, jer je to najveća koja se može montirati.

Koristim isti tip lanca (3/8, 1,5, 34 z)
Na florici mogu podešavati samo jedan kut i prema ovoj tablici i taj izgleda podesim krivo. Brusim na 30°, a ne na 25°.
Pretpostavljam da nije pametno odjemput promijeniti taj kut za 5°. Bi li bilo pametno da postupno smanjim taj kut, nor. kod svakog brušenja 1°, ili je bolje i dalje brusiti na 30°?
@iwanho, gdje kupiti takvu šajbu neznam ni ja ali ću proguglati.
Što se tiče kuta, prije svega pitanje je koju marku lanca imaš jer se stihl i oregon dosta razlikuju. Isto tako, ako si gledao treću sliku sa svim kutevima, to je marka "sharp" dok ako si primjetio na prvoj slici "oregon" kao i na 2.slici "carlton" ne daju kut klina ("sharp" 60stup.). Na YT sam vidio da za moj lanac veličine kao i tvoj "oregon" taj kut iznosi 55stupnjeva. Zbog nemogućnosti namještanja svih kuteva na tvojoj florici treba biti oprezan jer jedan kut može utjecati na drugi kut pa i na naoštrenost lanca.
Zato sada @DARIJUS sa novim strojčekom može da naoštri sve vrste lanaca.
tako je, malo prakse čuda radi...ali mogu samo jednu stranu lanca (svaki drugi zub), pa onda moram preokrenuti lanac...uvijek brusim stranu od sebe (do brusilice) i dobro je...
dolje lanac stavim na nulu, ni leve ni desne... ;)
@DARIJUS vidiš sada, nakon rada sa novim strojčekom, kako lanac dobro reže iako si prije oštrio sa floricom, znači samo mala razlika u kutevima i veliko zadovoljstvo u radu. Dođe ti da ideš piliti susjedu ili nekom neprijatelju besplatno samo da bi mogao uživati.
Isto tako je sa veličinom graničnika ili čistača. Na ovaj tvoj način skidanja graničnika, iako i ja sa sadašnjim oštračem radim isto, nije dobro jer jednog skratiš na 0.65 drugog na 0.6 a trećeg na 0.7mm. Možeš kupiti šajbu od 6mm sa ravnim, kosim brusnim djelom pa zamjeniti je sa onom na strojčeku tada odrediš dubinu od 0.65m i udri miško.

@iwanho možda ovakva šajba za skidanje braničnika iako je manja debljina ali mislim da bi trebala biti dobra
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@fergomil,​

koristim oregon i kak sam napisal namjestim kut 30°, a na na sliki (prvoj) je za oregon taj kut 25°. Ako kutevi međusobno urjeću jedan na drugi, a kod florice je podašavajuži samo jedan, preostaje mi jedino malo smanjiti (mpr, na 28°pa vidjeti razliku.

Za šajbu (promjer rupe) je napisal @DARIJUS.
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Koju brusnu ploču koristite za 3/8 1.6 Stihl lance?
Budući da je presjek pile za ručno brušenje koji se preporuča 5.2 do 5.5 mm

(145X22,3X4,7MM) ili (145X22,3X6MM) .
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Neznam točno za stihl ali trebalo bi biti slično oregonu gdje se koristi isti promjer turpije 5.5mm (slike sa kutevima) a to je 145x22.3x3.2mm. Razlike u ova dva lanca su malo različit profil zuba i debljine elementa koji ulazi u vodilicu, kod oregona je to 1.5mm a tvoj je 1.6mm. Ove navedene ploče su po meni predebele.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Za 3/8 lanac najbolje ide 5,2 turpija do pola zubca. Sobzirom da opada veličina zuba od polovine najbolje je koristiti 4,8 mm turpija.
Takvi postupci daju i najbolje rezultate u kvalitetu oštrice, uglovima zuba što daje i najbolje rezanje. A ovi što navodi 5,5 neide takva debljina ali ko hoće nek tako radi.
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Kod Oregon lanca idem sa 5,5 do polovine a kasnije sa 5,2. Nekako mi tako ispada oštriji i pila brže reže u drvo.
Kod Stihla idem od početka do kraja sa 5,2, budem probao onda od polovice sa 4,8...
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Probao sam koristiti 5,2mm turpiju na Husqvarninom lancu (C85) i na Oregonu (73LPX) i primjetio sam, onako ptpuno neznanstveno i sa vrlo malim uzorkom, da mi se brže tupe, pogotovo oregon. E sada, zašto je točno tako, sastav metala, drugačija geometrija, drugačiji sastav drveta, nečistoće ili kombinacija svega navedenog, ne znam. Činjenica je da Sthil preporučuje 5,2mm, a Husqvarna i Oregon 5,5mm. Logika je da manji promjer turpije daje oštriji rezni kut. Da li je Stihl lanac tvrđi ili je samo stvar u geomertiji ili možda čisti marketing, ne znam. Teško je davati zaključke bez testova u laboratrijskim uvjetima. I naravno, to su samo preporuke proizvođača koje se trebaju poštivati u skladu sa uvjetima u kojima radimo. Sigurno da će se iste postavke/kutevi zuba drugačije ponašati kod šveđanina koji pili breze, amera sa sekvojama i kod nas na bagremu ili hrastu.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,121
Za brušenje lanaca 3/8 koristim turpiju 5,2mm do polovice zuba, a poslije toga 4,8 mm.
Za lance koraka 0.404 koristim debljinu 5,5 mm.
Ovu kombinacija mi se pokazala dobrom (i za Stihl i za Husqvarnu).
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
Ja na 3/8 uvijek koristim 5,2 i na Oregon i na X-Cut lancima, za vidjeti možda nije idealno da su svi zubi jednaki i pod istim kutom ali, meni osobno, bitno je da dobro reže i da ne vuče u stranu, nisam nikada kombinirao sa manjim/većim turpijama, imam sad jedan baš pri kraju pa ću probati uzeti 4,8 da vidim razliku
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Ja odavno ne radim sa turpijom ali za 3/8 oregon, carlston i sharp (vidi slike) preporučuju promjer 5.5mm do pola a na YT kaže od pola 4.8mm. Samo treba paziti da 1/5 promjera turpije bude van zuba.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
Ja oduvjek turpijam, kupio one oštrilice i to je ok, ali nisam baš u mogućnosti imati po 7-8 lanaca nositi svaki dan u šumu pa turpija ipak igra veliku ulogu, što se tiče lanaca Oregon mi je nužno zlo baš ako mi iz nekog razloga ne stigne dostava ali taj jedan mi traje po godinu dana, Carlton probao jednom i (nadam se) nikad više
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
florica to skida original, lanci režu kao da idu u repu...probal sam, nisam to sad izmislil...
a na stihlovoj kutiji s druge strane nema baš niš...ni slova, ni broja, ni slikice...tabula rasa... :oops:
Ovo ti može pomoći...

21509-acd9be847388f3052584dc60cfd4e011.jpg
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
@Pjero, dali to možeš postaviti kao pdf ili slično da se može printati i usput gdje si kupio stroj za oštrenje ako se smije znati.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
pital sam legu za vidia lance...stihl i husqarnu nemore brusit s običnom šajbom, oregon i carlton može...
 
Na vrh