• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otpor GMO-u

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Netko vas krivo informira, gmo se u EU uzgaja odavno, Spanjolska, Ceska, Slovacka i Rumunjska. I ovo je stavljeno na odluku svake clanice, a krajnju odluku o tome nece donjeti ni masoni, ni gusteri, ni baba salterusa, nego samo krajnji korisnici - kupci.

Zar stvarno misliš da ćemo moći sami o tome da odlučimo, a kupci znamo kako biraju, ako je AKCIJA i 2,99kn , pa nema veze što je GMO, narod nema para da može birati, prazni su želudci, a sve je to jako dobro smišljena igra
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pitanje za danas.
Sije li još netko dobro staro sjeme bijelog kukuruza?

Pitanje za 2025. godinu.
Sije li još netko dobre stare ne GMO hibride?

Žalosno, ali to su posljedice tržišne utakmice na načelima kapitalizma. Glavni i gotovo jedini kriterij je prinos odnosno dobit.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Nažalost, GMO je više od profita.
To je nekaj puno opasnije: upravljanje proizvodnjom hrane. Tko nemože platiti sjeme, neće niti jesti.

Znači, izgladnjivanje svijeta u budućnosti, umjesto globalna borba protiv gladi.

Takav sličan primjer je s pitkom vodom u jednoj od zemalja Južne amerike (nemrem se sjetiti u kojoj). Zabrana posjedovanja bunara i zabrana skupljanja kišnice (čak i za piće). Smije se jedino koristiti voda iz javnog vodovoda (a vlasnici su iz SAD-a, od kud i dolazi najveće zlo), a tko ju ne može platiti, "smije" umrijeti od gladi.

Protiv GMO-a se treba boriti informiranjem ljudi, čuvanjem starih sorti i javnim pritiskom na političare.

Baš me zanima kaj sad veli Marijana Petir na sve ovo, i kaj čini za HR?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kupci smo svi mi. Samo što se svi brinemo samo za vlastitu guzicu, a od drugih očekujemo da se brinu i za nas. I zato je tako kako je.
Opet se vraćam na Norvešku, njih je oko 5 milijuna, ali im nitko ne može ništa. Ali oni su fokusirani na zajednicu, na poboljšanje standarda, ekologije, prehrambene i energetske samodostatnosti. I vrlo dobro funkcioniraju. A mi ne, ne zbog Barake Obojici ili Vlade Putina, nego jer smo takvi kakvi jesmo. Izmeti, da ne kažem nešto za cenzuru.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nažalost, GMO je više od profita.
To je nekaj puno opasnije: upravljanje proizvodnjom hrane. Tko nemože platiti sjeme, neće niti jesti.

Znači, izgladnjivanje svijeta u budućnosti, umjesto globalna borba protiv gladi.

Takav sličan primjer je s pitkom vodom u jednoj od zemalja Južne amerike (nemrem se sjetiti u kojoj). Zabrana posjedovanja bunara i zabrana skupljanja kišnice (čak i za piće). Smije se jedino koristiti voda iz javnog vodovoda (a vlasnici su iz SAD-a, od kud i dolazi najveće zlo), a tko ju ne može platiti, "smije" umrijeti od gladi.

Protiv GMO-a se treba boriti informiranjem ljudi, čuvanjem starih sorti i javnim pritiskom na političare.

Baš me zanima kaj sad veli Marijana Petir na sve ovo, i kaj čini za HR?


Pa upravljanje proizvodnjom dobara je uvijek dobar alat za povećanje profita, a kod hrane posebno izražen. Jesti i piti se mora. Samo tu vlasnici moraju biti jako pažljivi jer kad prigusti i kad se nema više kaj izgubiti, nastupa sila.

Za vodu ne treba tražiti primjere u Južnoj Americi. Već je to kod nas na djelu, samo još malo prikriveno. Prije kratkog vremena bilo na TV-u. Ljudi iz šire okolice Zagreba sami izdradili vodovod, bez ičije pomoći. Sad ih sile da svoj vodovod predaju distributeru i da vodu plaćaju nekoliko puta skuplje nego do sada. Mediji su puni emisija i članaka kako voda u lokalnim vodovodima nije zdravstveno ispravna. Zanimljivo je da istovremeno ne mogu ni jednim primjerom potkrijepiti da je netko obolio pijući tu "zdravstveno neispravnu" vodu.
Malo sam izašel iz teme. Sorry. Ako je previše off, obrišite.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma nije OFF , sve je tome isti cilj a to je da neko zavlada svijetom , dali izgladnjivanjem ili izžednjivanjem ili naftom (energijom) ili bilo čime.

Meni je nepojmljivo da neko pokušava da ucjenjuje narod vodom , pa to nemogu da zamislim ni u najcrnjem scenariu , hranom takođe. A i boli me briga , imam svoj dubinski bunar koji sam izbušio čak dok sam imao ''gradsku'' vodu.

Ja volim svoju nezavisnost , sve što sijem je na mom stolu , maksimalno se trudimo da što više hrane mi proizvedemo za našu kuću, ono malo viška što bude to se lako kompezuje za nešto što mi nedostaje (opet sa nekim malim ljudima kao što sam i ja sam koje zabole za GMO i monsanto) i prilično sam siguran.
Naravno , svo to zlo bi mi bilo mnogo draže da ne postoji , jer nečeg čega nema nemože ni da škodi , ruski sistem razmišljanja :icon_rofl:

Ali bez šale , ovo što su rusi uporedili terorizam sa GMOom je možda dobar sistem za borbu protiv zla.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Koliko se sjećam, negdje prije par godina sam pročital da je na N. Zealandu zabranjeno uzgajati vlastite vrtove, već da se hrana mora kupovati, a valjda u Australiji navodnjavanje istih. Ne znam jel istina, no ako je i glasina, ukazuje na opasan trend.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Što se tiče ovog sa vodom,

Pa kod mene u selu , a i sva sela okolo su morala preći na Vukovarski gradski vodovod, iako sva sela imaju svoj vlastiti vodovod i svoje arteške bunare, to je bilo još prije pa možda i 10ak godina

nije bilo hoćeš nećeš , nego moraš

A što se tiče GMO sjemena, mislim da će ovo NE GMO sjeme jednostavno nestati , u vrlo kratkom vremenu, ili se izkrižati sa GMO tako da nas kompanije mogu tužiti za povredu autorskih prava radi gena u sjemenu ako sadite "svoje" sjeme
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Koliko se sjećam, negdje prije par godina sam pročital da je na N. Zealandu zabranjeno uzgajati vlastite vrtove, već da se hrana mora kupovati, a valjda u Australiji navodnjavanje istih. Ne znam jel istina, no ako je i glasina, ukazuje na opasan trend.
U Australiji ti vlada "Water restriction" i platit ćeš debelu kaznu ako te netko prijavi da nešto navodnjavaš,smije se koristiti samo kišnica za navodnjavanje...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Gledao sam na tv-u u americi je čovjek uzgajao svoje sjeme soje a velike kompanije su donijele zakon po kojem ti nesmiješ imati svoje sjeme nego moraš baš od njih kupovati. Iako je on imao svoje staro sjeme i stroj za vršenje oni su ga pritiskali i tužili na sve strane indirektno dok ga nisu izgurali. Borio se dok nije ostao polako bez financija. Jednostavno su ga pregazili svojom veličinom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
To ti je bilo u filmu Food Inc. (preveden kao Hrana d.o.o.).
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pa nema veze jel sjeme GMO ili hibrid, i jedni i drugi imaju to sjeme zaštićeno/registrirano/patentirano i ako posiješ više od zamišljene/strogo određene granice (mislim da je za krumpir tri hektara) ne dozvoljavaju da se "njihovo" sjeme koristi na veliko...
tako je kod nas...a vani može biti samo strože...a ako je tamo negdje na Novom Zelandu strože danas, sutra bude i kod nas...:(wait):

nemamo se kaj puno brinuti, ako pripadamo zapadnom svijetu, tako ćemo se i ponašati...kao sav zapadni svijet...kad-tad!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne moraju se oni ni previše zabrinjavati ili zabranjivati ..kupiš sjeme , platiš oranje i opet ništa ne izraste ..ako izraste zatrovano je kao i ono iz trgovačkih centri .a daleko skuplje ..
Uglavnom dobili su rat .
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Bioterorizam čisti.
Glupo za reć, ali ako rusi zgaze europu u nekom budućem ratu dio nas će možda i opstati.Ako ne jednostavno nas nema..Od gmo-a se postaje neplodan..

Totalna zabrana sadnje, uvoza, i prodaje + milijarde eura kazni ako ga se u nečem nadje!!!
To bi tribalo kroz sabor provuć!!!
Gmo je opasniji od heroina, heroin ne kosi sve...
 

Najnoviji postovi

Na vrh