• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otvorio bih svoj OPG!!Pomoc

J

jurba

Guest
Pozdrav svima jos jednom, novi sam na forumu.. ima moja Tema u Predstavi se pod naslovom Pozdrav iz Irske ako nekog zanima tko sam, sta sam!!

Dakle razmisljam o tome da pocnem se bavit nekom poljoprivredom uz Budget od cca 14 000eura bih zapoceo neki svoj obrt..
Od tih 14 000e, max. 6000e planiram dati za zemljiste na podrucju Osijecko-Baranjske Zupanije koje ima vecu okucnicu i barem nesto kvadrata stambenog prostora.. 1000e bi otislo na auto tipa stari VW Caddy da imam se s cime prevest i da imam sta prevest.. znaci ostaje cca 7000e s kojima bih malo to zemljiste ako treba nesto sitno dozidao/prepravio i tako, ostalo ulozio..

Planiram se baviti Prvenstveno Ovcarstvom uzgojem Janjaca za prodaju, te bih u nekom prostoru zasadio malo gljiva (bukovaca/sampinjona) i polako krenuo uzgojem..

Sada pitanje zbog kojeg sam i objavio ovu temu jest oko otvaranja OPG-a, teme oko toga vec postoje i procitao sam ih ali i dalje me zanima par detalja:

-Koliko sam skuzio OPG da bih se otvorio kosta cca 100eura s kojima ja mogu prodavati svoje meso otvoreno npr. trznici, mesaru, trgovini, pec sam pa prodavat i tako, naravno to sve uz veterinarske preglede i kontrole. Sa kojim bih dobio identifikacijsku karticu gospodarstva?
Da bih isao u prodaju trgovinama jednog dana ili sl. janjci se moraju klat u posebnim klaonicama jel, koliko opcenito to kosta i kako se to uopcer racuna/gleda?!

-Da li bi mi bilo bolje uc odmah u sustav PDV-a s kojim bih mogao traziti povrat poreza na stvari koje bih kupovao prve godine.. ili bolje sacekat da se vidi kako ce se to odvijat, doc do nekog svog stada, zarade i onda uc u sustav PDV-a??

-Da li ja s obicnim OPG-om s svoje 23. godine mogu traziti ikake poticaje od drzave i koji su uvijeti za njih?!

-Opcenito vase misljenje iz iskustva na potez koji sam se odlucio?!

Za pocetak ukratko, imam puno toga me zanima ali za pocetak je dosta :)

Puno Hvala
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
prvo što mi je palo na pamet da ti kažem je da se potrudiš još malo ostati u Irskoj, ali dobro-svatko zna svoje.
Drugo-za 6000eura NEMA imanja u Slavoniji, za toliko možeš kupiti 2 jutra oranice. Za neko straro selsko imanje (kučica za porušiti i okolo nešto zemlje)treba ti barem 15oooeur. Pogledaj si malo oglase u Njuškalu ili Slavonskoj burzi možda nađeš ono što tražiš.

Ako uđeš u PDV dobivati ćeš povrat dok ulažeš, ali odmah ti stižu i mjesečne obveze za mirovinsko,zdravstveno i predujam poreza na dohodak -ukupno oko 1500kn mjesečno, svaki mjesec. To znaći da moraš imati i prihode da to možeš plaćati-a to koliko ti planiraš nije za biznis već više za nekako preživiti uz neku mirovinu. Ali najbolje si sve fino izračunaj pa si nađi što ti odgovara-ako ćeš povečavati proizvodnju svakako ćeš trebati u PDV.

Ako registriraš OPG (prijaviš se u HPA hrv.polj.agencija i dobiješ MIBPG matični broj gospodarstva)imaš i pravo na poticaje-pazi da otvoriš sve do 15.05.2011-to je rok za podnošenje zahtjeva za poticaje ove godine.Tebi bi bilo pametno da se odmah registriraš kao INTEGRIRANI POLJOPRIVREDNIK -nešto između klasičnog i eko, ali više poticaja nego klasični.
 
J

jurba

Guest
Par imanja sam vec nasao koja imaju dovoljno stambenog prostora koliko meni treba i okucnice s zemljistima do 2500m2.. sada da li je meni to dovoljno da ih tu i tamo izvedem u setnju a ostalo bih hranio sam i kupovao hranu..
Da li bih mi neko mogao tocnije reci kolike su cijene hrane, znaci koliko i cega to za:

Po jednoj ovci:
-Koliko u prosijeku jedna ovca pojede zajedno s janjicem do vremena klanja janjaca posto bi vecinom isla kupovna hrana jel?
-Koliko kostaju veterinarski pregledi, cijepiva, testiranja sve da bih mogao janjce slobodno pustiti u prodaju?
-Koja su jos davanja kroz taj cjeli ciklus

znaci zelim izracunat ulozeno i dobiveno, iako ne znam ni koliko ce me ulog tocno doci..jer jos ne znam koju vrstu cu uzet nit kako se janje, to cekam da se otac vrati s savjetom od covjeka koji u selu jednom ima preko 150ovaca..tu cu malo dobit i informacija o hranjenju ali zelio bih i od vas cuti..

Nista od sustava pdv-a onda krenio bi samo s OPG-om pa vidio kako to ide..

rok do 15.05.2011. ne stignem predati jer se vracam iz Irske tek krajem 6tog mj. zapoceo bi to krajem ljeta, pa bih vidio kako ce se to odvijat pa mozda onda u 2012. bih probao ako je to moguce??

Puno hvala..svaki savjet mi je dobro dosao i zelim ga saslusat!!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ovčarstvo bez 5 hektara zemlje ni ne pomišljati, to je minimum od minimuma, kupovati hranu-informiraj se o cijeni bale sijena... ako si slučajno zaboravio napisati još jedno nulu iza navedene cifre onda imaš šanse jer inaće bolje da ostaneš u irskoj
 
J

jurba

Guest
ovčarstvo bez 5 hektara zemlje ni ne pomišljati, to je minimum od minimuma, kupovati hranu-informiraj se o cijeni bale sijena... ako si slučajno zaboravio napisati još jedno nulu iza navedene cifre onda imaš šanse jer inaće bolje da ostaneš u irskoj

pa toliko ne ma sanse da imam, da li mi je bolje da odmah odustanem od toga i bolje pogledam uzgoj neceg jednostavnijeg i ubacit neko povrtlarstvo uz to tipa gljive i o tom sam razmisljao?!
 
M

MOCO

Guest
za gljive ti trebaju posebni uvjeti-više podrumski, a ne njive.
Znam da ljudi koji se bave ratarstvom i to na veliko, tu i tamo pomisle idem probati to povrće o kojem se toliko priča da su zarade po hektaru 50 000kn i sl. i onda ulete s 2-3 ha i posiju mladi luk ili krumpir ili ciklu ili grah ili krastavce -sve stvarni događaji i ljudi, pa eto i ja sam posijao 1 ha kukuruza šećerca ( i jedva sam za sjeme zaradio)-dakle nitko od tih koje ja znam nije ponovio tu proizvodnju a imali su ugovoren otkup, no večina je "žedna preko vode prevedena". Povrće samo ako sam prodaješ na tržnici! Meni se sviđaju jagode, istina treba uložiti u kvalitetne sadnice ali to traje nekoliko godina i treba puno fizičkog rada, a nikakvih strojeva osim šprice ali ako sam prodaješ i ne pretjeraš s cijenom mislim da se isplati i da možeš živjeti od 1 jutra jagoda. Neznam, možda se zanosim- neka se javi netko tko ima jagode, ali ne u plasteniku (preskupo) nego vani u polju.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
10000m2 jagoda pa jel znaš koliko ti ljudi treba za branje svaki dan kad krene sezona...
 
M

MOCO

Guest
pa neznam, al mislim nek se polje podijeli na par tabli pa se po tablama poberu samo najkrupnije a ostalo u selfstilu koliko nabereš toliko platiš (kao u njemačkoj)
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma lijepo što se čovijek vrača domovini ali na žalost njegovu, baš ako i hoće u gljivare za to treba svu onu svotu s kojom raspolaže, bio sam kod tipa blizu ivanić grada i to je strašno, u svakoj prostoriji posebna klima, nešto smo malo prokomentirali i investicija je zahtijevna a tržište koma
 
J

jurba

Guest
Ne znam puno vam hvala, razmislit cu jos kako sta stvar je sto nemam veliki kapital nemam nista da sam nasljedio tipa posjed neki nesto ili sl. moram krenit od same 0-e imam volju sto je najbitnije..pa cu jos pregledati svakojake teme i iskustva..
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
tvoj entuzijazam je očit i za svaku pohvalu te sam mišljenja s obzirom ako se na nešto odlućiš sa tim svojim elanom ćeš napredovati samo ne odustajati
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Ako uđeš u PDV dobivati ćeš povrat dok ulažeš, ali odmah ti stižu i mjesečne obveze za mirovinsko,zdravstveno i predujam poreza na dohodak -ukupno oko 1500kn mjesečno, svaki mjesec. To znaći da moraš imati i prihode da to možeš plaćati-a to koliko ti planiraš nije za biznis već više za nekako preživiti uz neku mirovinu. Ali najbolje si sve fino izračunaj pa si nađi što ti odgovara-ako ćeš povečavati proizvodnju svakako ćeš trebati u PDV.


Ako nisi sam, a ta druga osoba radi(roditelj, sestra, žena)
onda, ako je nosioc OPG-a nemoraš plaćat 1500kn godišnje u sustavu pdv-a
troškovi su ti vođenje knjiga i nakon prve godine porez na dohodak
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pozdrav svima jos jednom, novi sam na forumu.. ima moja Tema u Predstavi se pod naslovom Pozdrav iz Irske ako nekog zanima tko sam, sta sam!!

Dakle razmisljam o tome da pocnem se bavit nekom poljoprivredom uz Budget od cca 14 000eura bih zapoceo neki svoj obrt..
Od tih 14 000e, max. 6000e planiram dati za zemljiste na podrucju Osijecko-Baranjske Zupanije koje ima vecu okucnicu i barem nesto kvadrata stambenog prostora.. 1000e bi otislo na auto tipa stari VW Caddy da imam se s cime prevest i da imam sta prevest.. znaci ostaje cca 7000e s kojima bih malo to zemljiste ako treba nesto sitno dozidao/prepravio i tako, ostalo ulozio..

Planiram se baviti Prvenstveno Ovcarstvom uzgojem Janjaca za prodaju, te bih u nekom prostoru zasadio malo gljiva (bukovaca/sampinjona) i polako krenuo uzgojem..

Sada pitanje zbog kojeg sam i objavio ovu temu jest oko otvaranja OPG-a, teme oko toga vec postoje i procitao sam ih ali i dalje me zanima par detalja:

-Koliko sam skuzio OPG da bih se otvorio kosta cca 100eura s kojima ja mogu prodavati svoje meso otvoreno npr. trznici, mesaru, trgovini, pec sam pa prodavat i tako, naravno to sve uz veterinarske preglede i kontrole. Sa kojim bih dobio identifikacijsku karticu gospodarstva?
Da bih isao u prodaju trgovinama jednog dana ili sl. janjci se moraju klat u posebnim klaonicama jel, koliko opcenito to kosta i kako se to uopcer racuna/gleda?!

-Da li bi mi bilo bolje uc odmah u sustav PDV-a s kojim bih mogao traziti povrat poreza na stvari koje bih kupovao prve godine.. ili bolje sacekat da se vidi kako ce se to odvijat, doc do nekog svog stada, zarade i onda uc u sustav PDV-a??

-Da li ja s obicnim OPG-om s svoje 23. godine mogu traziti ikake poticaje od drzave i koji su uvijeti za njih?!

-Opcenito vase misljenje iz iskustva na potez koji sam se odlucio?!

Za pocetak ukratko, imam puno toga me zanima ali za pocetak je dosta :)

Puno Hvala

JBT
prijatelju nešto me jebe PP
ajd probaj mi se nekako javiti, ili daj mail
pa da popričamo
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Trenutno nemam vremena čitat sve odgovore i nadugo pisati al ću ti reći sljedeće:
-Ako do sad nemaš nikakvog znanja o ovcama, poprilično je rizično nabavit veći broj (od kojeg bi se moglo živiti) a da nemaš pojma o poslu.
-cijena: kod mene u dalmaciji se čisto meso prodaje po 65-70kn, janji su u prosjeku 12-13kg čistog,pa po jednom janjetu dobiješ oko 900kn. Znači da bi se pokrio trebao bi prodat barem 100 janjaca godišnje.
-ovce ti nikako nisu isplative ako kupuješ hranu, moraš imati dovoljno pašnjaka (na kojima ne leži voda, inače imaš problema s papcima) i dovoljno livada za košnju kupovina žitarica i nije tolki problem kao kupnja sijena
-za 100 ovaca ti treba i dovoljno velika štala
- dok obrneš kapital (za što ti treba više od jedne godine) moraš imati od čega živiti.
-i za kraj (al vjerovatno najvažnije), nema veze sa poljoprivredom al ima sa životom, ako nisi oženjen, teško ćeš se oženiti kad budeš imao ovce. nije baš neki biznis na koji se cure pale
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
nemam pojma o janjcima osim na ražnju.
al na tvom mjestu s tim novcima krenul bi s tim ko hobijem,onak par komada,prvenstveno da stekneš iskustvo i praksu.
pa onda vidiš dali se isplati i kojom količinom da bi se moglo živjet od toga.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
kolićina za živjeti od toga je cca 75-100kom
a ako nemaš nikakvog iskustva onda počni kako je kolega naveo sa nekoliko komada pa da uhvatiš znanje, praksu i ostalo a ovce koliko god banalne bile vjeruj da nema kompliciranije životinje oš od same površine zemlje, preko bolesti, održavanja, objekta...
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Prijatelju imaš na ovom forumu temu ovčarstvo, gde se možeš informisati o svim problemima koji Te mogu očekivati u uzgoju ovaca.
Svakako Te podržavam u odluci da kreneš u posao,samo moraš imati mnogo ljubavi i razumevanja za te životinje.A da zaboravio sam i vremena!!!
 

rebecca123

Novi član
Tu od
14 Svi 2012
Poruka
10
prvo što mi je palo na pamet da ti kažem je da se potrudiš još malo ostati u Irskoj, ali dobro-svatko zna svoje.
Drugo-za 6000eura NEMA imanja u Slavoniji, za toliko možeš kupiti 2 jutra oranice. Za neko straro selsko imanje (kučica za porušiti i okolo nešto zemlje)treba ti barem 15oooeur. Pogledaj si malo oglase u Njuškalu ili Slavonskoj burzi možda nađeš ono što tražiš.

Ako uđeš u PDV dobivati ćeš povrat dok ulažeš, ali odmah ti stižu i mjesečne obveze za mirovinsko,zdravstveno i predujam poreza na dohodak -ukupno oko 1500kn mjesečno, svaki mjesec. To znaći da moraš imati i prihode da to možeš plaćati-a to koliko ti planiraš nije za biznis već više za nekako preživiti uz neku mirovinu. Ali najbolje si sve fino izračunaj pa si nađi što ti odgovara-ako ćeš povečavati proizvodnju svakako ćeš trebati u PDV.

Ako registriraš OPG (prijaviš se u HPA hrv.polj.agencija i dobiješ MIBPG matični broj gospodarstva)imaš i pravo na poticaje-pazi da otvoriš sve do 15.05.2011-to je rok za podnošenje zahtjeva za poticaje ove godine.Tebi bi bilo pametno da se odmah registriraš kao INTEGRIRANI POLJOPRIVREDNIK -nešto između klasičnog i eko, ali više poticaja nego klasični.

I ja sam bila u Irskoj. :) Ovako, ružno ja za reći, ali treba malo popratiti... Ima, nažalost, zemljišta i kuća koje su po ponu nižoj cijeni jer su pod ovrhom. Nisam za to da se ljude tjera van i sl., no netko će ta zemljišta (plus neku kućicu recimo) tko je upućen ionako kupiti.

Druga stvar, ako imaš tako lovu u startu, uvijek postoji i popust na gotovinu. :))
 

rebecca123

Novi član
Tu od
14 Svi 2012
Poruka
10
...

ma lijepo što se čovijek vrača domovini ali na žalost njegovu, baš ako i hoće u gljivare za to treba svu onu svotu s kojom raspolaže, bio sam kod tipa blizu ivanić grada i to je strašno, u svakoj prostoriji posebna klima, nešto smo malo prokomentirali i investicija je zahtijevna a tržište koma

Nije, ne nažalost. I ja sam se vratila. Istina je da se u HR puno teže diše, ali eto, i ja iz grada došla na selo i baš mi je lijepo. Ako osjećaš da je vrijeme da se vratiš, vrati se...Teško je prilagodit se, meni je trebalo jedno 6 mj. da se naviknem "na staro", ali ide to... :))) Uostalom, ako ti se doma ne svidi, uvijek možeš natrag...hehe!
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
bolje se ti baci na neki drugi posao ili kreni sa par ovaca kako su ti preporucili ovaj fond novaca sa kojim ti raspolazes je premalen a i nemas nista od mehanizacije.trebaju ti objekti pa dok sve te papire izvadis.
Zanima te koliko veterinari naplacuju puno bez 200 do 300 kuna nikad nece otic da dvije inekcije i eto i onda ti kaze ovako kad ti ta ovca ugine di ima blaga ima i kvara me nemoj?

taj fond novaca ti nije dosta za traktor i njegove osnovne prikljucke jel ako mislis imat 100 ovaca moras imati i zobi i zita i kuruze...

mi imamo do 17 ovaca i sijemo po 3 jutra zobi i po 5-6 jutara kukuruza s tim da i kukuruz prodajem,i pokosim oko 500 bala sijena i otave sve zajedno...
Problem je sto je danas tesko krenuti iz nule i jos ako nema barem neko znanje o tome nece ti to ici, jos ako podignes neke kredite a di je svakodnevni zivot...
 
Na vrh