• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Možeš odmah,ali onda janje moraš pojit sa zamjenicom.I naravno,mora posisati kolostrum.
 

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
Gdje se može dobiti podvrda da možeš sam markirati svoje ovce?
Dali treba ići na nekakav seminar ili nešto i koliko košta?
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
jel tko od Vaa prodaje ovčje mlijeko? Imam nekoliko ovaca a kako imamo plastenike od prije i povrce prodajemo na placu sada bi ubacio i mlijeko za pocetak a ako bi islo povecao bi to pa pokusao sa Vindijom dogvoriti prodaju njima
 

Voicee

Član
Tu od
27 Lis 2010
Poruka
163
Jedno pitanje šta je to voluminozna hrana
:oops::oops:
Voluminozna krmiva u jedinici volumena sadržavaju malo hranjivih tvari , te puno celuloze zbog čega su teže probavljiva. Njima hranimo preživače jer oni imaju zbog enzima celulaze sposobnost razgradnje celuloze .
Suha voluminozna krmiva su: sijeno, slama Sočna voluminozna krmiva su: svježa paša ...
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
jel tko od vas hranio ovce sa luljem -mislim na sijeno ljulja,kako ga jedu,jel hranjiv i koji je bolji talijanski ili engleski-htio bi posijati jedan komad zemlje pa me zato zanima
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Vrlo dobro ako ga osušiš u dobro vrijeme .Talijanski je visoki i vrlo rano u proljaće krene pa je najbolje prvi otkos stavit u sjenažu a drugi sušit ne podnosi vručine i ne dura dugo . Engleski je manji duže dura i bolje podnosi vrućinu on se sije i na okučnica za travnjake .
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Vrlo dobro ako ga osušiš u dobro vrijeme .Talijanski je visoki i vrlo rano u proljaće krene pa je najbolje prvi otkos stavit u sjenažu a drugi sušit ne podnosi vručine i ne dura dugo . Engleski je manji duže dura i bolje podnosi vrućinu on se sije i na okučnica za travnjake .

onda ću posijati engleski,jer sjenažu ne pravim (koliko je manji i koliko može otprilike biti godina)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Bolje posij DTS ili lucernu.Ljulj traži mehanizaciju i nije dugogodišnja kultura,dok lucerna traje i 4-5 godina,a ne pati ju nikakva suša,jak korijen. I puno kvalitetnija od ljulja.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Ako ima zemlju za lucernu sigurno da je najbolji izbor .DTS sam sijao godinama dok sam hranio krave i isti slućaj kao i čisti ljulj optimalno vrijeme košnje polovica petog mj. je vrlo teško osušit sjeno . Sad imam posijanu jednu parcelu engleski ljulj i crvena djetelina , nažalost zakasnio sam deset dana sa sijenom zbog kiše inače bi bilo odlićno . Bez gnojidbe tri otkosa i ovce vole jesti .
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Bolje posij DTS ili lucernu.Ljulj traži mehanizaciju i nije dugogodišnja kultura,dok lucerna traje i 4-5 godina,a ne pati ju nikakva suša,jak korijen. I puno kvalitetnija od ljulja.

to bi bila samo proba,lucerne imam dosta zasijane,jedino je kod nje problem sušenja-duže traje i treba paziti na vrijeme okretanja i sakupljanja radi lista
 

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
to bi bila samo proba,lucerne imam dosta zasijane,jedino je kod nje problem sušenja-duže traje i treba paziti na vrijeme okretanja i sakupljanja radi lista

malo da se uključim novi sam pa me zanima
zašto treba pazit na vrijeme okretanja i sakupljanja?
tj. nisam te razumijo, na što točno misliš pa dali možeš malo pojasnit???
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
treba se okretat i sakupljat rano ujutro po rosi, dok jos ima vlage na lucerni da listovi ne otpadaju. ako se to radi po suncu dok je suha, dosta lista ce otpast i ostat ce samo stabljika..
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Ovcarstvo - mlijeko i sir

Kakvih imate iskustva sa mlijecnim ovcama? Kupujem polako "mlijecne ovce" pa me zanima nekoliko stvari ako ste voljni pomoći :oops:

Tipa:
koje su najbolje mljecne ovce (recimo ja bih pokusao sa istočno frizijskim pa da ih krizam sa romanovcem)

Kada odbiti janje od ovce kada to mlijeko ide na prodaju...

Kome ga prodajete i po kojoj cijeni ...

itd...

Hvala
 

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
da li mi može neko dati savjet.
janje da bi imalo između 10 i 20 kila žive vage koliko vremenski bi bilo potrebno to janje hraniti i s kojom hranom a da nebude mršavo već mesnato.
malo glupo pitanje ali ako neko ima iskustva neka mi napiše nekakav savjet
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
da li mi može neko dati savjet.
janje da bi imalo između 10 i 20 kila žive vage koliko vremenski bi bilo potrebno to janje hraniti i s kojom hranom a da nebude mršavo već mesnato.
malo glupo pitanje ali ako neko ima iskustva neka mi napiše nekakav savjet

2 mjeseca.premelj,kukuruz i druge žitarice u mjeri.otava umjesto sijena i to je to.
 

Najnoviji postovi

Na vrh