• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
dobro to je poćetak naravno da ne mogu za godinu dan imat toliko tado ako si ćito prijašnje postove
kako se širi stado tako ću i širiti zalihe
:gitarist::gitarist::gitarist::gitarist::gitarist::gitarist:
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
onda će ti za tih 8 ovaca biti previše 8 jutara livada ,bar budeš imao viška bala za prodaju ,budu ti otplatile trošak baliranja
 

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
naravno sav višak ide u prodaju za novo ulaganje

dobro je to što imam svoju šumu i što kaže abrkili samo ideja fali
:gitarist::gitarist::gitarist::gitarist::gitarist::gitarist:
 

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
tibor88

de mi reci vidim na tvojim slikama od ovčarnika da dosta ima lufta između dasaka na vanjskim zidovima pa me zanima kako to zatvaraš preko zime?jel puše kroz te zazore isto pitanje i za ovčicu
:gitarist::gitarist::gitarist::gitarist::gitarist::gitarist:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Na čijim slikama? I ja bi te zamolio da ne lijepiš te smajlije,jer djeluju iritirajuće..
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
prve 2 zime smo na vrata gdje izlaze van stavljali ceradu, poslije vise nismo nista. nije bilo problema sto se tice toga, jedino sto pojilice smrzavaju..
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
ja sam zabila letvice..i nema propuha..
Kad sam radila štalu, bila je daska do daske, ali se rsušilo...kasniju sam sve obila i sve je ok..
 

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
a jel nebi valjalo daske šiti horizontalno pa praviti preklop od 2-3 cm.tako nebi bilo rupa niti propuha a što se tiće materijala na tu visinu bi potrošila još jednu eventualno dvije daske
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
MOraš misliti i na to da će u ljeti bit vruće u takvom objektu.Ja sam do visine od metar i pol zašio fosne skroz jednu do druge,a dalje ide razmak od kojih 10-ak cm. Po zimi prišijem najlon sa sjeverne i istočne strane i nikakvih problema ni propuha nema.

Veće zlo je ovcama u zatvorenom prostoru,jer su ovce životinje osjetljive na pneumonije,to znam iz iskustva.Kad se ugrije i ovlaži zrak i pomiješa sa amonijakom,pneumonije(upale pluća) su odmah tu. Da ne govorim o sljepljivanju runa i problemima u šišanju kasnije.
 

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
ok znam da si stručnjak pa zato i pitam
sami vrh krova ne postoji nego je otvor širine pola metra i tek iznad tog otvora je krovićak da nepada ništa unutar objekta.sa južne i sjeverne strane su otvori uz cjelu duž od 15 metara koji se po danu otvaraju a po noći spuštaju.znaći zid visine 120cm pa otvor visine 80 cm pa 20cm greda pa opet otvor 80cm.doljnji otvor je otvoren preko dana a gornji preko noći.neznam kako podignuti sliku da ti pokažem nadam se da si razumijo.i šta misliš o tome dali će biti dovoljno zraka?
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Molio bi jedan hitan savjet, ovca mi je ojanjila dvoje janjadi prije cca 15 sati s jednim je sve ok, dok drugi ne može stati na noge,e sad dok se ojanjio lijepo sam ga istimario slamom i obrisao da se osušila vuna,tokom dana sam ga dvaput stavio k vimenu ovce i posisao je par mlazeva mlijeka (kolostruma) e sad mi se ćini da je malo ojačao i gura glavu prema gore ali još uvijek nemože stajati na nogama, dali mogu sad ja još nekaj napraviti da mu pomognem da preživi.
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Pozdrav svima od novo pocenog ovcara hehehe zezam se... Tj poceo sma iz hobija sa ovcama... Zapravo zadnjih 10 godina imamo po 2-3 ovce... Sada sam uzeo 4 istocno frizijske bređe i planiram jos koju kupiti ... Dobio sma od kolege 5 pramenki travnickih... Kroz neke razdoblje bih kombinirao prodaju mlijeka i nesto sira...naravno uz put i janjce...
Imate kakav dobar savjet?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
zradikovic, imao sam slican slucaj. nije mogao na noge a dok bi i ustao, teturao bi i za cas ponovno pao. pridrzavao sam ga pod ovcom pa je ojacao i za dan dva je prohodao, ali drugi dana ga vise ovca nije primala pod sebe, samo na silu. k tome svemu je bio i slijep. a sve to je bila posljedica teskog okota. hranio sam ga na flasicu i sto cuda je bilo s njim ali je na kraju uginuo..
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Hvala tibore na savjetu, jako mi je žao maloga ali danas ujutro je uginuo,ja mislim da je isto razlog teški okot , e sad ja sam vidio kad se janjila dali sam mogel kaj napraviti, pomoći??
No kaj je tu je..nek bude sad s ovim sve ok ...zasad je taj drugi dobro i lijepo napreduje.
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Upravo mi se ojanjila frizijska. Ima 2 komada ...jedan mali prozdrljivac a drugi fini gospon jedva sam ga naterao po sisu...cak smu mu prvi deci iz dude dali....

Ima da tko prodaje ovčje mlijeko?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@zradikovic:teško da si mogao sam išta napraviti.

@matan:ma ovca daje oko litru,dvije mlijeka i to ona dobra mljekarica.Ne znam točno koliko janje popije,ali koliko hoće toliko mu daj.Ništa na silu.

@tihomir-bj:treba ti za pojit janje?Uzmi kravlje mlijeko i slobodno nek to pije.Možeš mu stavit unutra pola jajeta na obrok i nek sve skupa popije.
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
@zradikovic:teško da si mogao sam išta napraviti.

@matan:ma ovca daje oko litru,dvije mlijeka i to ona dobra mljekarica.Ne znam točno koliko janje popije,ali koliko hoće toliko mu daj.Ništa na silu.

@tihomir-bj:treba ti za pojit janje?Uzmi kravlje mlijeko i slobodno nek to pije.Možeš mu stavit unutra pola jajeta na obrok i nek sve skupa popije.


Ma zezao je sa prvim mlijekom nije ga htio pa sam to izdojio u dudu , sada hoce .... Jel znate kada se moze janje odbiti od sise ako se planira prodavati mlijeko? Taj mi je dio malo mutan:)))
 

Najnoviji postovi

Na vrh