• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

V

VOJVODJANIN

Guest
Ja viđam velika stada koja iz Bosne doteruju zimi u Vojvodinu.Sneg , sve smrznuto.Kažu pastiri, pramenka iskopa klip kukuruza i dosta joj je za jedan dan, doduše imaju i gubitaka, ali nikakva ulaganja. Jedino treba stajati pored nje na hladnoći, ali to je već druga priča.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ja viđam velika stada koja iz Bosne doteruju zimi u Vojvodinu.Sneg , sve smrznuto.Kažu pastiri, pramenka iskopa klip kukuruza i dosta joj je za jedan dan, doduše imaju i gubitaka, ali nikakva ulaganja. Jedino treba stajati pored nje na hladnoći, ali to je već druga priča.

To je cinjenica i to stoji.
Medutim daj joj jos malo koncentrata pa bude jos bolje.

Sve u svemu,zahvalna pasmina ovaca. Ali bez ulaganja u njenu hranidbu nebude ona vracala onoliko koliko ona to stvarno moze nama dati.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
prekrasan je...
da li je miroljubiv ili je opasan????

Pa prije bih rekel da je miroljubiv, dosad me nije nikad napal mada dok je unutra v štali zna glavom udarati u vrata kaj misliš da je potres....
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Zradikovic: Jel si siguran da je ovan čistokrvan?Ja sam imao čistokrvne suffolke iz uvoza.Njima je runo zatvoreno.

Abrkili pa da ti iskreno velim nemogu biti siguran da je čistokrvni kad ovan nema papire, no žena od koje sam ga kupio ima cijelo stado slovenki i par komada saffolki te ovna saffolka koji je vjerojatno tata tome mojemu...ona mi je rekla da su te safolke koje ima čistokrvne kao i ovan te koliko sam skužio da su oni tih par komada uvezli iz Srbije..., a ja da ti iskreno velim uživo nisam vidio druge safolke osim na netu...Meni ti toliko to nije ni važno dali je ili nije čistokrvni kad imam ovce samo za svoje potrebe i to još samo dvije ženke, no mogu ti reći da su njegovi janjci odlično napredovali na kaj je vjerojatno utjecala i genetika....
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
To je cinjenica i to stoji.
Medutim daj joj jos malo koncentrata pa bude jos bolje.

Sve u svemu,zahvalna pasmina ovaca. Ali bez ulaganja u njenu hranidbu nebude ona vracala onoliko koliko ona to stvarno moze nama dati.

daleko od toga da joj se nedaje nešto dodatno,bar toga ima u izobilju.ja samo velim kako je pramenka prilagodljiva,i što veli kolega iskopa sebi ispod snijega i jede,to je radila baš zimus i tako su se njeni janjci ponašali.
 
M

Mario1

Guest
Početak uzgoja ovaca

Pozdrav,

Imam oko 8ha zemlje "u komadu" koja stoji i ništa se ne radi na njoj već godinama.Razmišljao sam o svemu i svačemu,a prijatelj mi savjetuje da se uhvatim ovaca jer na tom komadu bih mogao imati oko 80-100 ovaca,a traži najmanje ulaganja (budući da nisam poljoprivrednik i nemam ni traktor ni mehanizaciju za obradu).On mi kaže da bih mogao krenuti s cca 10-13.000 eura za ovce,ograđivanje i uređivanje toga,a ako je blaža zima čak bih i od poticaja mogao podmiriti troškove sijena i hrane preko zime...Ima li netko više iskustva o ovcama i je li to zaista tako.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Pozdrav,

Imam oko 8ha zemlje "u komadu" koja stoji i ništa se ne radi na njoj već godinama.Razmišljao sam o svemu i svačemu,a prijatelj mi savjetuje da se uhvatim ovaca jer na tom komadu bih mogao imati oko 80-100 ovaca,a traži najmanje ulaganja (budući da nisam poljoprivrednik i nemam ni traktor ni mehanizaciju za obradu).On mi kaže da bih mogao krenuti s cca 10-13.000 eura za ovce,ograđivanje i uređivanje toga,a ako je blaža zima čak bih i od poticaja mogao podmiriti troškove sijena i hrane preko zime...Ima li netko više iskustva o ovcama i je li to zaista tako.

možeš krenuti sa 200 - 300 000kn,poticaj za križance 80 kn=8000kn,bala sijena 10kn=800bala,meni treba oko3000 + kukuruz,zob,ljekovi,cjepljenja,markiranja, poticaj ne računaj za hranu,
-uzmi ovce jedino pod selekcijom ako te zanima veći poticaj koji pokriva hranu,ali su te ovce skuplje i ulaganje s time odma veće
-imat ćeš 8ha pašnjaka,znači treba ti još +-20 ha obradive i livada,ako proizvodiš hranu(za sada se isplati bolje proizvoditi nego kupovati s time da imaš svoju mehanizaciju(s tim da si u upisniku i imaš poticaj)
-jesi li razmišljao o orasima ili lješnjacima ili jedno i drugo(malo veće ulaganje,manje mehanizacije)neznam je li još ima velikih poticaja 24 000/ha za start+ godišnji poticaji od 2 500kn iod županije neki dio za sadnice
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
prijatelju 8 hektara zemlje ti nije dosta za 100 komada ovaca ako još nemaš mehanizaciju plus ograde pa stado ovaca bolje ti uloži taj novac u nešta drogo gdje treba manje ulaganja a veča dobit dobar prijedlog si dobio orah lješnjak ili nešta slično.....
 
M

Mario1

Guest
Hvala na odgovorima,inače imamo na jednom manjem komadu zemlje ispod stare okućnice 1300 posađenih oraha,ali za trupac.To je isto bila zemlja koja je stajala godinama i onako neplanski smo to odlučili posaditi.Kažem neplanski jer ja sam bio više za lješnjak ili konzumni orah,ali ostatak obitelji je izglasao trupac :? .Inače....ubi nas sezona košnje :D
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
Pozdrav,

Imam oko 8ha zemlje "u komadu" koja stoji i ništa se ne radi na njoj već godinama.Razmišljao sam o svemu i svačemu,a prijatelj mi savjetuje da se uhvatim ovaca jer na tom komadu bih mogao imati oko 80-100 ovaca,a traži najmanje ulaganja (budući da nisam poljoprivrednik i nemam ni traktor ni mehanizaciju za obradu).On mi kaže da bih mogao krenuti s cca 10-13.000 eura za ovce,ograđivanje i uređivanje toga,a ako je blaža zima čak bih i od poticaja mogao podmiriti troškove sijena i hrane preko zime...Ima li netko više iskustva o ovcama i je li to zaista tako.

Ove godine sam ja tako počela..u 7 mj..
imam isto u komadu 8 ha zemlje..ograđeno 50%..napravila štalu..uvela struju..vodu..kupila 50 ovčica pod selekcijom..i nemam nikakvu mehanizaciju..sve kupujem..od hrane na dalje..i samo trošim i trošim..ali više ne kalkuliram..
zavoljela sam te ovčice..zaposlila jednu gospođu kaj se brine svakoi dan o njima..a ja dojdem..pa ih hranim i mazim i odmaram živce...
Možda će zarade biti kroz par godina..možda.
lijepi pozdrav
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
i sam se bavim hobi ovčarstvom i s obzirom na sadašnje cijene kukuruza, žitarica a i samog sijena na prolječe....:scratch hm baš nema nikakve računice ako se sve kupuje.......za vaših cca 50 kom treba preko zime minimum 800 bala sijena ako se hrane donekle....a sama bala sijena če biti min. 10-15kn
što se tiče poticaja za ovce:rolfer: tko to još zove poticaj:scratch-120kn po komadu...
cijena žitarica u najboljem slučaju 1kn/kg
kukuruz......
pa dalje sami računajte
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
i sam se bavim hobi ovčarstvom i s obzirom na sadašnje cijene kukuruza, žitarica a i samog sijena na prolječe....:scratch hm baš nema nikakve računice ako se sve kupuje.......za vaših cca 50 kom treba preko zime minimum 800 bala sijena ako se hrane donekle....a sama bala sijena če biti min. 10-15kn
što se tiče poticaja za ovce:rolfer: tko to još zove poticaj:scratch-120kn po komadu...
cijena žitarica u najboljem slučaju 1kn/kg
kukuruz......
pa dalje sami računajte

istina...stvarno se ne isplati..ali ako se ostvare planirana janjenja i ovčice prodaju kao šiljezice po cca 1000 kn po komadu..i to barem da je 50% ženskih tada one pokriju sve troškove...a ostanu ti muškići za klanje kaj pojedu prijatelji..:gitarist::gitarist:

imam novonastali problem...ovan mi poludio..hoće nas udariti..kad glavom udari u boks..mislim da će ga strgati...i bojimo ga se..
Star je tri godine..
Kaj napraviti sa njim?...zaklati..ili će su u vrijeme parenja možda smiriti?
Drugi ovan mi je mladi..ima 13 mjeseci i pitom je..velika maza...

pozdrav forumašima!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
1000kn za šiljezicu lijepo zvuči ali.......dao Bog da ti se to ostvari
što se tiče "ludog" ovna....ne k njemu bez čvrste letve!!! i ako krene prema tebi onako da i posumnjaš da če te lupiti e onda ga letvom opleti po prednjim nogama!!! ne po glavi jer mu to paše!!! največa greška koju možeš napraviti je da ga maziš ili tučeš po glavi!!!

P.S-ne boj se, nečeš mu polomiti noge ali on bi tvoje mogao bez po muke i grižnje savijesti!
 
K

kvicoje

Guest
Sa mojim ovnom koji ima sličnu narav kao i ovčicin sam rešio problem tako što ga ne puštam u pašu sa ovcama, nego ga preko dana dok su ovce u paši posebno hranim a uveče ga pustim sa ovcama tada on kreće u akciju. Lanac mu je uvek oko vrata onakav u kakav se krave vežu ja jasle samo prilagođen ovnu
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
imao sam i ja takvog ovna ,htjeo je udarati nas pa sam u štali npravio posebno boks za njega i povremeno ga puštao s ovcama,sve dok mi jednu noć nije ubio i skotnu ovcu,zato jemožda najbolje da ga sto prije zakolješ i s njime u čevape
 
K

kvicoje

Guest
O tome nisam vodio računa, moraću ili na duže da ga izdvojim iz stada ili na klanje u svakom slučaju pošto su mi se ovce pripatile više on nema posla sa ovcama, Davore hvala na savetu. Ovčice koje rase je tvoj ovan
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
O tome nisam vodio računa, moraću ili na duže da ga izdvojim iz stada ili na klanje u svakom slučaju pošto su mi se ovce pripatile više on nema posla sa ovcama, Davore hvala na savetu. Ovčice koje rase je tvoj ovan

romanovski...
Bio je tri mjeseca dobar..od kad sam ga kupila...Kad su počeli mali ovnići skakati on je poludil..Brzo sam maknula male ovniće koji su se igrali..ali on se nije smirio.Čak je grub i ovcama..rukne ju ako mu smeta kod jela..Ne znam , mogla bih ga i ja staviti u boks..
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
1000kn za šiljezicu lijepo zvuči ali.......dao Bog da ti se to ostvari
što se tiče "ludog" ovna....ne k njemu bez čvrste letve!!! i ako krene prema tebi onako da i posumnjaš da če te lupiti e onda ga letvom opleti po prednjim nogama!!! ne po glavi jer mu to paše!!! največa greška koju možeš napraviti je da ga maziš ili tučeš po glavi!!!

P.S-ne boj se, nečeš mu polomiti noge ali on bi tvoje mogao bez po muke i grižnje savijesti!

ja sam plačala 1200,00 šiljezice, a ovce stare 3-5 godina 900,00kn
Jedan tip je tražio 2500,00 za šilježicu,...i zamisli prodaje ih na veliko..Ima oko 300 komada za prodati..i ima ogramno stado, ali te ne idu na pašu. Stalno su u štali
Hvala na savjetu..Reči ću mom suprugu neka ga malo odalami po nogama ako napadne
pozdrav
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
imao sam i ja takvog ovna ,htjeo je udarati nas pa sam u štali npravio posebno boks za njega i povremeno ga puštao s ovcama,sve dok mi jednu noć nije ubio i skotnu ovcu,zato jemožda najbolje da ga sto prije zakolješ i s njime u čevape

dajem mu još par tjedana fore..ako se ne popravi koljem ga
Danas ti je dvogodišnjica kaj si na forumu..čestitam!
pozdrav
 
M

Mario1

Guest
Evo drago mi je da se i ovčica javila(mislim na člana ovčicu :D).Hajde molim te kada uhvatiš vemena baciš na papir troškove koje si imala u startu za tih 50 kom i ograđivanje i te sitnice.Struju i vodu imam...Evo već se raspitujem (žicam) ljude za koje znam da imaju slobodne livade za kositi.Kažu možeš prepoloviti troškove za sijeno ako i platiš nekoga da ti pokosi i izbalira.Idem dalje razmišljati i stavljati na papir troškove...
 

Najnoviji postovi

Na vrh