• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Darijo

Član
Tu od
24 Pro 2013
Poruka
30
Mislim da ću riskirat i probat s kojom romanovkom pa da vidimo sta će biti. Kak napreduju janjci čiste romanovke ak je 2-3 po ovci.Hraniš ovce samo sa sijenom ili im daješ još nešto

Ostavis dva pod ovcom ostalo na dudu može ona odhranit i 3 bez problema samo onda treba malo više vremena da odrastu,prosječno ti treba 4mj da dostignu težinu oko 30kg. Gubitak je samo na vremenu.a najbolje ovce ti manje jedu naprimjer imaš ograđen prostor za 30 ovaca slovenki ili safflok gdje pasu preko cjele godine izbaci njih i moči češ imat 50 romanovki na istom prostoru a to znaci preko 100 janjaca za isto uloženog.Računica je jednostavna možda nisu ljepe ko safflokove ovce ali niko nema ovce radi ljepote nego računice. A 100 janjaca u praksi je više jer nijedna ovca neda manje od dva, a racunaj svaka treča ce dat tri .
 

Darijo

Član
Tu od
24 Pro 2013
Poruka
30
Mislim da ću riskirat i probat s kojom romanovkom pa da vidimo sta će biti. Kak napreduju janjci čiste romanovke ak je 2-3 po ovci.Hraniš ovce samo sa sijenom ili im daješ još nešto

Ostavis dva pod ovcom ostalo na dudu može ona odhranit i 3 bez problema samo onda treba malo više vremena da odrastu,prosječno ti treba 4mj da dostignu težinu oko 30kg. Gubitak je samo na vremenu.a najbolje ovce ti manje jedu naprimjer imaš ograđen prostor za 30 ovaca slovenki ili safflok gdje pasu preko cjele godine izbaci njih i moči češ imat 50 romanovki na istom prostoru a to znaci preko 100 janjaca za isto uloženog.Računica je jednostavna možda nisu ljepe ko safflokove ovce ali niko nema ovce radi ljepote nego računice. A 100 janjaca u praksi je više jer nijedna ovca neda manje od dva, a racunaj svaka treča ce dat tri .
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Oces reci da na kolicini zaradis? kad se onda romanovska ovca ponovno natera?
Evo primjer slovenke,ojanjila se 25.4 i 10.12 , jel to isto 3-4 janjeta godisnje i to janci ko putar,debeli,kratka vuna i ljepi,bas onakvi kakve dalmatinac trazi, i naravno bolje placeni.
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
Bok ekipa! Imam nekoliko pitanja: Da li sirana (po novom) mora imati pročistač otpadnih voda ili sličnu "gadost"? I Koliko gnoja proizvede 100 ovaca u 6 mjeseci tj. koliko veliki mora biti deponij za stajski gnoj?

Hvala!
 

coban

Novi član
Tu od
25 Svi 2009
Poruka
24
Proizvedu onoliko gnoja koliko si bacio nastora(štraje pod njih).
Šta će ti uopće deponij,pa nećeš valjda lopatati gnoj svaki jutro umjesto tjelovjezbe.
Ovčinjak se čisti dva puta godišnje.
 

coban

Novi član
Tu od
25 Svi 2009
Poruka
24
Što se tiče romanovskih ovaca,ja nisam za to_Ovca ima dvije sise i dvoje janjaca je plafon po mom mišljenju.Treće moraš dohranjivati a to znači ulagati i vrijeme i novac i napor.
Nitko ne spominje pomor u okotima gdje janjci imaju 2,5 kg porodne mase,a to nije zanemariva stavka.
Za mene je zakon kad janje ima minimum 4,5 kg porodne težine,imaš pod nadzorom najduze 48h i onda kad svlada vime odmah ga bacaš u veću grupu.Cijepiš selenom i ne vidiš ga više do klanja.
To je posao.
 

Darijo

Član
Tu od
24 Pro 2013
Poruka
30
Sve je to uredu, ali onaj koji se odluči za Romanovske ovce mora računati stime da če u stadu imati trojke i četvorke i mora im biti spreman pružiti više pažnje . Normalno da janjci nemogu biti veliki nemožemo očekivati 3 janjeta i da budu teški 3,5kg janjci su sitniji i dulje im treba da narastu .Zato ljudi trebaje rezmisliti sta žele i koliko su spremni se upustiti u uzgoj ovaca Romanovske pasmine.
 

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Pozdrav svima, evo pitanje za iskusnije, dali netko ima informaciju kojih sve ovaca ima kod nas mislim pod time na ove "uvozne" ( ne na nasu pramenku istarsku,pasku..).
Jer me zanima kako bi se doslo do boljih grla pasmina pa krizat recimo?
Dal je ovan bitan vise nego ovca ili, jer recimo romanovska ima plodnost a sad kako mozda povecat da nije sitnije janjad nego vece ili koje su se vama ovce najbolje pokazale krizanjem?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Imaš Slovenku ako želiš plodnost. Jannje se svakih 6 mjeseci uz kvalitetnu hranidbu i 50% su blizanci. Za 4 mjeseca imaš janje od 40 kg bez frke, ali to traži hranidbu.

Ako želiš nešto jače, zaboravi na plodnost.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
zanima me janjad koja se prodaju za dohranu na dudu koja su stara par dana kako se hrane čime i sl i koliki je rizik od uginuča :icon_madu:
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
ma duda mi je jasna samo me interesira koji je rizik jer se prodaju stari par dana:icon_madu::(bow):
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Koji je rizik,pa rizika nema ako kupis zdravo janje,koje skakuce a ako kupis nesto kilavo mozda doceka drugo jutro. a sto se tice hrane mljeka i deri,ili zamjenice.
Osobno to neradim,radje ga prodam pa nek se netko drugi stim zeza.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ako su stari par dana i veseli su onda je ok.pocuclali su kolostrum.

bitno je da ih hraniš mlijekom,ali 4 do 5 puta na dan.ispočetka po 150 ml u porciji a poslije povećavaš.

više od 200ml o jednom obroku nije dobro.

neka imaju premelja i mekanog sijena na izbor da sami počnu uzimati hranu i postepeno će biti samostalniji
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
to me je najviše zanimalo ,zanima me i kolika je vjerovatnost da se othrane da ne uginu:icon_madu:
 

romanov

Član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
46
ako su ovce cijepljene prije janjenja nema razloga da uginu i naravno pridržavanje svega navedenog
 
1

1111991

Guest
Uginuća su dosta česta..retkost je uspješno othraniti jagnje..
Zanima me kako bi bilo pripustiti safolk ovna na romanovske ovce?
 

zoranv

Novi član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
24
ako su ovce cijepljene prije janjenja nema razloga da uginu i naravno pridržavanje svega navedenog


Sa čim bi se trebalo cijepiti ovce prije janjenja i koliko dana prije?
 
Na vrh