• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oznacavanje svinja i vođenje registra svinja na gospodarstvu

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Pozdrav,

Imam par pitanja vezano uz označvanje svinja i vođenje registra svinja.

Ja nikada nisam tražio poticaj od države za držanje krmača, svinja (ne upisujem svinje kada mi čovjek iz HPA radi potvrdu o broju uvjetnih grla).
Imam 3 krmače. Imam i OPG.
Bio sam na seminaru od HPA za označavanje svinja (imam potvrdu o osposobljenosti)

1. Da li sam ja dužan označavati svinje i voditi registar svinja (obzirom da ne tražim poticaje, ali imam više od 1 krmače, dakle prodajem svinje, odojke)?

2. Od kada trebam voditi taj registar (prije par mjeseci sam dobio potvrdu o osposobljenosti za označavanje svinja na vl. gospodarstvu) ? Da li sam već trebao početi?

3. Zanima me kako evidentirati u registru slučaj koji ja najčešće imam kod prodaje svinja.
Dođu mi ljudi u dvorište, i odmah izaberu odojka, ja im ga koljem, prodam, ili to radim drugi dan.
Ti ljudi nemaju identifikacijsku karticu gospodarstva.
Koliko znam sa seminara smije se prodati najviše 5 svinja osobi koja nema identifikacijsku karticu gospodarstva. Uvjet je da svinja bude zaklana u roku 72 sata. Klanje kupac treba prijaviti veterinaru.
Ali, šta ako ja radim klanje, a najčešće to radim ja? Na koji način se to prijavljuje (nazove se veterinar, ili šta, da li trebam neku potvrdu, da li to uopće smijem?). Da li trebam ispunjavati putni list ako prodajem svinju osobi koja nema identifikacijsku karticu gospodarstva?

Hvala vam na odgovoru
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
od kud krenut.

prvo ak imaš OPG moral buš prijavit zemlju,kaj radiš i kam to ide da bi i dalje mogel imat prijavljen OPG,

registar trebaš vodit od 01.07 2009g.
svinje nemoraš označavat dog god su u tvom dvorištu,bez markice ga nesmije napustit ak nečeš riskirat.

ja radim ovak napravim papire kod prodaje i zakoljem čovjeku kod sebe njegovu svinju jel više na papirima nije moja, isto mu dam markicu ak nije več na svinji.sad oče il ne on prijavit di je kupil i da ju je zaklal njegva stvar ja mu sve velim i miran sam,a držiš određenu kolićinu i na recimo crno.pa nemaš tih zajebancija.

ti pišeš naj normalnije putni list,bez obzira na karticu istina kolićina je 5kom al i za to ima riješenje.
ti smiješ klat 5 kom za vlastite potrebe,ostalo ja radim kak sam gore navel i nema problema sa vet.inspekcijom.

a pišem sve na dodatni papir i svremena na vrijeme stavim sve u registar.
naravno ne prikazuje se sve da jednog dana opet nekaj ne smisle.

sam reci kaj te zanima ak sam kaj preskoćil il ti ni jasno.
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Daniels hvala na odgovoru.

Ono što mene muči je da li uopće početi pisati taj registar svinja ili ne. A pogotovo sada kada je kraj godine (do 15.12 se treba poslati godišnji dopis o brojnom stanju).

Naime ja imam sve prijavljeno, zemlju, krave.....ali svinje ne, jer ne vidim nikakvu korist za sebe. Poticaje ne tražim, a prodajem ih doma, ništa preko računa, niti šta uzimam od države, niti joj dajem (za sada).
E sada, da li svi ljudi koji imaju svinje moraju voditi taj registar? Valjda da (pa makar imao samo jednu ili dvije svinje).....hm.....

Kažeš 5 komada smiješ kladi za svoje potrebe. To znači da moja obitelj može zaklati max 5 komada godišnje? A kada prodajem fizičkoj osobi (čovjek koji nema identifilacijsku karticu gospodarstva) mogu mu prodati godišnje isto 5 komada? Ali mogu i njegovoj ženi isto tako?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
a kaj si ti slušal na predavanju:gitarist:
šala.

5 kom možeš držat,klat,hranit za vlastite potrebe bez ikakvih papira,registriranog OPG-a.netreba registar ni ništa.
5 komada hraniš za šogora,5 za strica.
jedino je poželjno da imaju markice,odnosno putnice i veterinarski pregled
odnosno porijeklo di su i tko ih je kupil.
da u slučaju veterinarske inspekcije možeš to sve dokazat.
a u konačnici stric i šogor nisu ni vidli svinje.
kad sogorovog prasca pikneš susedu zemeš markicu i putni list i odeš sa mesom na pregled ak sused to traži,ti mu radiš pregled a ne on sam.
to je legalan način zaobilaženja pravilnika o držanju svinja.
ili radiš sve po propisu kaj ti isto nije problem,iduču subotu mi dolaze po prasca 200 kg i ja ga nemam s kim zaklat,napravim im papire odvezem u klaonicu naplatim sve.i nemam brige.
jel sad jasnje?
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Je, je.....sada je puno jasnije.

Ništa, od početka sljedeće godine ću početi voditi evidenciju, pisati registar. A nadam se da neću imati problem što sada neću raditi godišnju prijavu.

Daniels hvala na pojašnjenjima.....
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Iskreno taj registar je takva budalaština, a i onaj koji ga je pisao je budala. Tu se može muljat i petljat kako ko hoće i onda koji je smisao pravilnika samo gubljenje vremena. U biti valjda nisu dovoljno uništili svinjogojstvo pa treba još malo zatuč pogotovo one najmanje proizvođaće s glupostima. Mislim meni je ova naša država živa smijurija prolaze nam šleperi neregistirani sa svinjskim mesom a oni našli tu za tri praseta registar grrrr:mad:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Disciplina se provodi na malima, na kojima se može. ovima velikima ionak niš neću (jer su svi svoji).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
a ak i nisu svoji znaš kak se rješava problem onda.
gle njih zanimju svinje u slučaju da dobijaš i tražiš poticaje za njih u protivnom ih ne kontroliraju.
o.k prijavil si da držiš 20 kom i fučka im se kaj radiš sa njima dok ti oni nedaju pare.
tebi je najbitnje da su prjavljene da ih bez straha od inspe. možeš vozit i prodat prek računa.
 
Posljednje uređivanje:

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
od kud krenut.

prvo ak imaš OPG moral buš prijavit zemlju,kaj radiš i kam to ide da bi i dalje mogel imat prijavljen OPG,

registar trebaš vodit od 01.07 2009g.
svinje nemoraš označavat dog god su u tvom dvorištu,bez markice ga nesmije napustit ak nečeš riskirat.

ja radim ovak napravim papire kod prodaje i zakoljem čovjeku kod sebe njegovu svinju jel više na papirima nije moja, isto mu dam markicu ak nije več na svinji.sad oče il ne on prijavit di je kupil i da ju je zaklal njegva stvar ja mu sve velim i miran sam,a držiš određenu kolićinu i na recimo crno.pa nemaš tih zajebancija.

ti pišeš naj normalnije putni list,bez obzira na karticu istina kolićina je 5kom al i za to ima riješenje.
ti smiješ klat 5 kom za vlastite potrebe,ostalo ja radim kak sam gore navel i nema problema sa vet.inspekcijom.

a pišem sve na dodatni papir i svremena na vrijeme stavim sve u registar.
naravno ne prikazuje se sve da jednog dana opet nekaj ne smisle.

sam reci kaj te zanima ak sam kaj preskoćil il ti ni jasno.

jel možeš ovo malo pojasnit -napravim papire o prodaji-što se to ispisuje koji papiri ,kojim redom.
Znam malo je glupo ali jbg. neznam:scratch,jer i sam imam doma taj registar a jos nisam ni slova ispisao u njemu Također imam i markice ali stoje u kutiji
HVala:blackeye
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
napišeš onu putni list odeš kod veterinara da ti da potvrdu o zdrastvenom stanju svinja,odma ti ga i odjavi sa tvog gospodarstva i prijavi na kupca,to bi kupac trebal prijavit na sebe,al meni ni problem jel me u veterinarskoj poznaju a dost mi dolaze i kod suseda a i ja ih koji putpuzovem il sami dođu pa tak da mi ne dolazi kad prodam jednog dva baš ak kupac ne inzistira.
a svaku promjenu bi trebal upisat u registar navodnici pod bi trebal.
markice ne stavljam ni ja skoro nikad.jel kom i prodam taj il kolje il dalje hrani za sebe,sa švercerima neči ni razgovrat.dam ljudima markice ak treba ak ne niš ni ne pišemo ide na crno.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Da Vas pitam nesto,da ne otvaram temu novu.
Npr. ja zelim prodati svinju nekome dali ja moram neke papire pisati i te procedure?
Covjek bi dosao,ja bi ga zaklao ili njegov mesar i u polovice i on kuci vozi.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
napišeš putni list, veterinar ti izda zdrastvenu potvrdu, i svinja više nije tvoja,
znači ti čovjeku kolješ njegvu svinju.
naravno to sve nemoraš ak nemaš svinju upisanu u registar niti prijavljenu u stočarskom, odnosno držiš ju na crno.
 
Posljednje uređivanje:

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ma to doma imamo za vlastite potrebe,a kolegi jednom pofalilo mesa pa bi domace :D
Pa reko da pitam kak to ide sa tim papirima.
Hvala na odgovoru
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ak imaš za sebe tak 10kom to te nebu niko niš pital.
jedino je problem ak nisu oznaćene a čovjek oće meso na analizu,bez markice neće uzet meso na analizu bar ovdje kod mene.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Znači,ja imam doma sad dva koji budu išli u kobase,držim ih za sebe,nemaju markice i da mogu obavit analizu mesa,moram nekak markice nabavit ili mi nebude htel napravit analizu?
Napominjem da nejdu na prodaju ni ikaj takvoga.Čisto za sebe.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
otiđeš u stočarski ured kod sebe i kupiš dvije markice,koje nebuš stavljal na svinju neg da ih imaš kad ideš na analizu.

gle ovdje kod mene nisu htjeli sad jel se kaj promenilo neznam ja uredno dam markicu i papire i nije moja briga oče ili ne radit analizu.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
imam ja viška markica, to mojim veterinarima ne treba...
bitno da doneseš meso, da imaju za gablec...;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Rezerviraj meni jednu-dvije ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
ma, nemaš frke...;)
sam ti donesi koamd za analizu, rezultate dobiješ za sat vremena, imao ti kakve papire ili ne...
kaže naslov pjesme....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
malo da oživim temu oko vođenja papira za upisnik o gospodarstvu za svinje znam da za jednu svinju netreba voditi registar a za sve više se mora voditi na jedan oib se može prodati 5kom ako se kolju u roku od 72h ili 1kom za daljnji tov ostalo mora biti evidentirano pod brojem gospodarstva ili 1oib 1 svinja pa koliko ima osoba u domačinstvu toliko svinja jer onda se piše putni list za svakoga posebno prijatelji vodite papire jer je moj susjed dobio kaznu kada je prodao na crno 3500kn jer nije vodio registar i nije prijavio da ima svinje
 

Najnoviji postovi

Na vrh