• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Šta kažu iskusni proizvođači paprike. Ja nisam nikada radio folijarnu prihranu paprike Kalcijumom, a pošto ima dosta fleke od manjka ili neusvojivosti Kalcijuma planiram folijarnu prihranu Kalcijumom. Pitao sam stručnjake dali se može miješati Kalcijum sa insekticidima da iskoristim radno vrijeme. Međutim neki kažu da može a neki da nemože. Ja sam uradio jedno prskanje i pomiješao Kalcijum i insekticid i nisam primijetio ništa neobično. Šta vi mislite šta kaže praksa.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam folijarno radila sa kalcijem pa ne mogu ništa decidirano tvrditi.
Možda valja podsjetiti da se problem kalcija u plodovima ne može popraviti u trenutku kada se on već iskaže nekrozama na plodovima koji su zahvaćeni, ti će i dalje ostati oštećeni. Oštećeni su zbog toga što biljka zbog manjka u lišću kalcij povlači iz već formiranih plodova i transportira ga po tijelu.
Važno je znati i da se folijarna hrana usvaja samo kada je list vlažan pa se folijarna planira kasno predvečer (naravno, na suhi list) i usvaja se u nekoliko dana, tako da treba uzeti u obzir i prognozu vremena, barem 3 - 4 dana bez kiše.
Jutros rano, oko 6 ujutro sam gledal danasa, bilo je to prvo jutro bez jutarnje rose kod mene. Šta će biti sljedećih dana, obzirom na prikaze jutarnjih temperatura, vjerojatno i dalje bez rose, time i bez vlažnog lišća.
Sistemičnim fungicidima i insekticidima inače treba 2 - 3 sata da uđu u biljku, sa folijarcima za prihranu to ide malo drugačije da bi se iskoristili u cijelosti.

Evo jedan koristan link nevezao za folijarnu prihranu kalcijem paprike, valja obratiti posebnu pažnju na stranicu be.249, članke br. 23), 24), 25), a njbolje je dati si truda i prema sadržaju pročitati sve što nekome treba.

https://ishranabilja.com.hr/literatura/eKnjiga_Tlo-gnojidba-prinos.pdf
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A dobro, ima povišene vlage preko noći kada je visoka zračna vlaga, ne mora se cijediti sa lista.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Da li neko prodaje rog paprike za ajvar? Ako je povoljna cijena, kupio bih bar 100 kg. Okolica Cakovca. Nisam jos vidio da neko prodaje.
 

VrtMan611

Novi član
Tu od
6 Stu 2023
Poruka
4
Nisam stručnjak pa moram pitati.
Posadio sam papriku i sad me zanima moram li ukloniti stabljike prije zime ili ih mogu ostaviti do godine tako da iz njih ponovno rode plodovi?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Nisam stručnjak,no znam da se uglavnom svake godine iz sjemenki uzgaja kod nas paprika.
Vjerovatno nam klimatski uvjeti ne dozvoljavaju drugačije,a nisam nikoga čuo ni vidio da uklanja stabljike,te ih čuva do sljedeće sezone...
 

VrtMan611

Novi član
Tu od
6 Stu 2023
Poruka
4
nisam nikoga čuo ni vidio da uklanja stabljike,te ih čuva do sljedeće sezone...
nisam mislio uklanjati stabljike pa ih čuvati, nego sam ih mislio ostaviti u zemlju pa da iz njih opet naraste?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Moj ti je odgovor da pročitaš priloženi članak s posebnim naglaskom na onaj dio gdje piše da je paprika jednogodišnja biljka. Sretno.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neće narasti ništa.
Paprika je u toploj klimi bez niskih temperatura (ne samo minusa) višegodišnja biljka, ali u našim uvjetima nije. Mogu se u grijanim plastenicima na rodnoj temperaturi dobiti i druge godine plodovi koji u berbu dolaze puno ranije nego iz novog nasada - u kasnu jesen se biljke porežu do iznad prvog koljena stabljika iznad rašlja, i iz tako prikraćenih grana će rasti nove rodne grane, ali financijski to bude neisplativo. Temperatura tla mora biti barem minimalna na kojoj korijen može funkcionirati (za papriku je to par stupnjeva više nego minimalnih 16 za paradajz), a temperatura zraka u plasteniku barem na minimumu za funkcioniranje nadzemnog bijela biljke.

Čupaj i na proljeće sadi novi nasad.
 

VrtMan611

Novi član
Tu od
6 Stu 2023
Poruka
4
Moj ti je odgovor da pročitaš priloženi članak s posebnim naglaskom na onaj dio gdje piše da je paprika jednogodišnja biljka. Sretno.
dobro a šta to znači jednogodišnja, je li znači da umre nakon jedne godine, da rodi nakon jedne godine, da može roditi ili u drugoj godini ali su plodovi lošiji pa ju ljudi uzgajaju samo prve godine, ...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Molim da komunikaciju svedete u neke pristojne okvire.

@VrtMan611
Pitanja stari(jih) članova nisu bila bez veze, niti ruganje, tako da nije pristojno odgovarati na takav način.
Nisi se predstavil (u redu, nisi to niti dužan napraviti, ali je poželjno), nisi napravil uvod, da članovi znaju tvoje namjere, i na kraju ih, umjesto zahvale, još i vrijeđaš.
Zato su ti poruke obrisane.
Stani "malo na loptu", postavljaj smislena pitanja i uživaj u druženju na Forumu.

Prije toga dobro bi bilo pročitati Pravila ponašanja na forumu
 
Na vrh