• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pasirka za voće

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,272
Imam bure, imam potrebu.

Zanimljivo.

Hoće moći plasirati divlji šipak? Pogon elektromotor?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Šipak će plasirati šipak.
Samo krupnije voće. Idem rešetke za šljiva, kruška, jabuka.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
928
Mene zanima za šljivu. Dali ima kakva mogućnost odvajanja koštica?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Da to se i radi zbog odvajanja košpica.
Ovo je još nezavršeno. Dno je rešetka koja sitni masu, na njoj ostaju košpice i onda se otvore vratanca i košpice idu vani.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,133
@smilan!
Vidim kombinirku! :ppozdrav: Kad sam razmišljao o takvom stroju, odluka je pala na jedan koji je izrađivao tip kod Maribora. Bio je duplo skuplji i možda troduplo kvalitetniji!
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Koliki kapacitet bi trebao biti na sat?
Nemogu sad reći dok se ne proba. Ovo je prva ovakve vrste. Ima veliku mogućnost, kapacitet rada ne zavisi samo od stroja ulogu igra posluga, pripreme. Što se tiče šljive trebo bi više od 500kg na sat. Za jabuku nisam siguran koliko će ići brzo na ovo sito. Mada će se za jabuku raditi druga ploča sa većim rupama, za šljivu su rupe 10mm a za jabuku može i 20mm rupa.
@smilan!
Vidim kombinirku! :ppozdrav: Kad sam razmišljao o takvom stroju, odluka je pala na jedan koji je izrađivao tip kod Maribora. Bio je duplo skuplji i možda troduplo kvalitetniji!
Ovo je hobi stroj. Samo ga malo ja uređajem stavljam malo masivnije ploče da je čvršće, ali ništa posebno.
Rade se slični strojevi. Davno smo ja i kolega radili abriht širine 80 cm. To je odrađeno masivno, mašina je oko 1t težine. Bez mase nema mirnoće rada. Verovatno tako i taj gde si gledao slično radio.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
139
Hm. Mi smo nekad kuhali rakiju ( kod nas se ne peče), ali nikad nismo mljeli ili pasirali šljive. Stavljale su se u velike posude gdje su odkipjele i zimi bi bila akcija kuhanja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Gdje ti nađe pečenje rakije?? Ja to ne reko nigdje.
Gramatički termin sigurno ne odgovara ali u mom kraju se kaže pečenje rakije.
Termin kuhanje rakije koristimo kad u neku manju posudu natoči se alkohol ( rakija) te se ista prokuva sa predhodno dodanim šećerom i to mi je zovemo kuvana rakija, a proces kuvanje. Kako drugi to zovu ne znam.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
139
Eh. Sad smo krenuli u rasprave ko u saboru. Onda upotrijebimo destiliranje 😃. Samo sam htio napomenuti da se kod nas nisu odvajale kostice za tu rabotu. A na pitanje čemu toliko pasirane šljive, odgovor bješe rakija, rakija i još rakija 🫠
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Mljeveno voće ima bolje vrenje, jer se u tom procesu stvara tečnost voćni sok koji ima vrenje. Recimo jabuka i kruška ako se ne melje nema vrenje, nema alkohola. Šljiva može i bez mljevenja dati vrrenje. Daleko bolje je kad se masa pretvori u kašu tad je najbolje vrenje. Od plave šljive kad ostane košpica i kad se kuva-peče daje gorčinu i nepoželjne ukuse, te ju je poželjno odvojiti. Najbolji način odvajanja košpice je pasiranje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh