• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

patliđan

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
htjedoh posaditi oko 1/4 ha. je li se isplati i je li komplicirano proizvesti. inace ove godine pokusavam poceti sa nasto paptike, rajcice i paprike pa mi je svaki savjet dobro dosao
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
htjedoh posaditi oko 1/4 ha. je li se isplati i je li komplicirano proizvesti. inace ove godine pokusavam poceti sa nasto paptike, rajcice i paprike pa mi je svaki savjet dobro dosao

Po mom mišljenju od te tri vrste povrća koje planiraš posaditi patliđan je najlakše uzgojiti. Ja sadim Classic F1 i jako sam zadovoljan. To je patliđan klasičnog oblika i boje. Ide najbolje na tržištu. Od bolesti i štetnika meni je najveći problem crveni pauk, protiv njega prskam vertimecom (ujedno uništava i krumpirovu zlaticu). Znao sam imati nešto plamenjače, botritisa, zlatice ali to je sve zanemarivo ukoliko se provede pravovremena zaštita. Idealno bi bilo imati kap na kap navodnjavanje i mulch foliju jer traži dosta vode. Nije izbirljiv po pitanju tla, čak mi se čini da bolje uspjeva na težim tlima. Patliđan najbolje ide u vrijeme kuhanja ajvara kad potražnja porastenekoliko puta. 1/4 hektara je poprilično patliđana ako nemaš organiziran otkup.Jako teško ide prije kuhanja ajvara, a meni dođe dosta ranije. Predlažem ti da sadiš na polje u razmaku od 14 dana (npr 2/3 1.05, a 1/3 15.05). Tržište traži manje patliđane, cca200-300 g, što su krupniji teže ćeš ih prodati, zato je jako važno da ne kasniš s berbom, jer kad ti počnu prerastati jako je teško više stići.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
znaci sadnju presadnica u razmaku od 14 dana??
ili samo razlika u sadni u zemlju? znam vjerojatno glupo pitanje ali ...
kod koga bi se mogla ugovoriti prodaja patliđana??
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
znaci sadnju presadnica u razmaku od 14 dana??
ili samo razlika u sadni u zemlju? znam vjerojatno glupo pitanje ali ...
kod koga bi se mogla ugovoriti prodaja patliđana??

Siješ u razmaku kojem želiš, otprilike će biti spremne za sadnju u istom tom vremenskom razmaku iako nije pravilo 100%. Kaj planiraš uzgajati sam i presadnice, jel imaš nekog iskustva s tim?.
Agrofructus nažalost ti mogu predložiti (ne preporučiti) da ugovoriš. Jesi uopće razmišljo kud ćeš plasirati sve to povrće?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
htjedoh posaditi oko 1/4 ha. je li se isplati i je li komplicirano proizvesti. inace ove godine pokusavam poceti sa nasto paptike, rajcice i paprike pa mi je svaki savjet dobro dosao

Kao što outlanderzg kaže ...kako ćeš to isplasirati ako najednom pucaš na takve količine. Ja sam prvo počeo sa 250 paprika i 500 rajčica (hi).
Patliđane možeš i odjednom posijati a onda presaditi u određenom vremenskom razmaku jer ono što si kasnije presadio kasnije će i roditi makar je sijano u isto vrijeme.
pozdrav!
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
znaci decki vi mi savjetujete da uzmem cca 1g (to je oko 250sjemenki) patliđana pa sa s tim krenem?? mislio sam ga posijati u stiropor od 104 rupe pa direktno u zemlju, koji savjet!?!?
za fruktus znam kakvi su mislio sam ti rijesavati u osijeku ili tu negdje. kada je kod nas preradivacka ind. "jako" razvijena.
je li znate gdje je sjeme naj povoljnije(najbolje)
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
znaci decki vi mi savjetujete da uzmem cca 1g (to je oko 250sjemenki) patliđana pa sa s tim krenem?? mislio sam ga posijati u stiropor od 104 rupe pa direktno u zemlju, koji savjet!?!?
za fruktus znam kakvi su mislio sam ti rijesavati u osijeku ili tu negdje. kada je kod nas preradivacka ind. "jako" razvijena.
je li znate gdje je sjeme naj povoljnije(najbolje)

pa 250sj ti je malo, to ti je dovoljno eventualno za tržnicu aqko tamo prodaješ dnevno. Inače ja sam znao sijati u 160 pa onda pikirati u 84, ali nikakve razlike tako da sada jednostavno posijem u 160 i otuda i presađujem.
 

Prilozi

  • patl.jpg
    patl.jpg
    59.9 KB · Pregleda: 980

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
znaci decki vi mi savjetujete da uzmem cca 1g (to je oko 250sjemenki) patliđana pa sa s tim krenem?? mislio sam ga posijati u stiropor od 104 rupe pa direktno u zemlju, koji savjet!?!?
za fruktus znam kakvi su mislio sam ti rijesavati u osijeku ili tu negdje. kada je kod nas preradivacka ind. "jako" razvijena.
je li znate gdje je sjeme naj povoljnije(najbolje)

Nemožeš nigdje dobiti povoljnije nego u Bazdi u Virovitici.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
u stiropor s koliko rupa?
je li i patliđan drzis na vodi?


na 160 rupa. Ništa ne držim u vodi. Treba mi i po sat vremena dok sve što imam zalijem, ali nekako mi se ne dopada uzgoj na vodi!
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
na 160 rupa. Ništa ne držim u vodi. Treba mi i po sat vremena dok sve što imam zalijem, ali nekako mi se ne dopada uzgoj na vodi!

je li mogu koristiti i ove sa 104 rupe??
nisam mislio vodi vec na voda+kristalon
 
Na vrh