• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Dali ima kakvih poticaja za to drvo ?
Ako ima koliki je?
Ma ima na jednoj manjoj tabli od 15,5 ha jedno cca 3,5 ha koja je em teška za obradu em nikad ništa tu ne rodi ubavno pa reko da posadim do čudo od drveta .
Koliko ide tih sadnica po ha ,koja je cijena i di se mogu danas kupiti te veće količine sadnica.Hvala!

Nema poticaja. Zašto nema? Nema zato što agronomi nisu dozvolili da se u operativni program ruralnog razvoja uvede i sadnja drveta za biomasu. (bagrem, paulonija, obična topola, vrba) a to su vrste koje se sade prvenstveno zbog biomase. Dok u Njemačkoj postoji takav poticaj. Ovako bi previše ljudi tražilo poticaje za to a za poljoprivedu to znači manje novca.

Ako želiš posaditi nešto na 3,5 ha posadi bagrem. Cijena sadnice u Madžarskoj je 60 lipa. Najobičniji bagrem. Ako kupuješ više od tisuću komada cijena ide na 50 lipa. Ako kupuješ više od 10000 komada čak na 40 lipa. Sve je podložno dogovoru. I sadiš cca 4500 sadnica po hektaru. 1,5x1,5 metara razmak. Za pet/šest godina imaš drva da nećeš znati kuda s njim.


Cijena 35 kuna za sadnicu paulonije je za hibrid oxi. No u Kini se taj hibrid proizvodi u laboratoriju. Ne znam rade li tako u Sl. Brodu ili ne.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Bil sam prošle godine na nekom predavanju gdje su pričali o trgovanju sa zelenim certifikatima . Spominjali su i Paulowniju jer apsorbira i do deset puta više CO2 od drugih vrsta drveća. Ta firma koja je imala prezentaciju otkupljuje i sadi šume te ubire novac isključivo prodajom zelenih certifikata. Navodno da je to već zaživjelo i u Hr.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Joj kak je to super s CO2 certifikatima.... amerikanac bu prek tog nameta platil tipu u Amazoni nek ne siječe drva samo kaj se bu mogel voziti s svojim Hummerom koji sisa 24 litre na sto.

Ovaj u Amazoni nek žvače sirovu ribu, jer ne smije sječi drva kaj se bude Amer po Rodeo Driveu kotrljal...

Baš neki dan gledam na TV kak talijan pokušava nekaj s tim CO2 certifikatom objasniti nekom žutom bokcu s mačetom.... da nek ne siječe đunglu zbog nove plantaže riže, da bude lovu dobival od aviokompanija koje budu certifikate kupovale. :icon_rofl:

Objasni ti čoveku kojem je kupnja mačete investicija ko da kod nas kupuješ novi traktor, nek ostane gladan kaj se budu europljani osjećali manje krivima zbog CO2.
Obratite pažnju na "strojeve" s kojima obrađuju zemlju.... od takvih mi rižu uvozimo. :icon_eyes:


:x:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=b74Ahy8B9Fk[/YT]
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,to ima neki izračun koliko tona CO2 hektar šume kroz godinu dana apsorbira,i veliki zagađivači koji ga proizvode kupuju licence od vlasnika šuma jer moraju plačati državi za sanaciju .Mislim da je bilo riječi o nekih sto pedeset ili dvijesto pedeset eura po toni, a ako zagađivač ima u posjedu ili najmu šumu,onda toliko kolko šuma može apsorbirati,manje mora platiti. - tu se sada iskazala mogućnost za šumoposjednike da iznajme svoje površine za cijenu manju nego košta cijena zbrinjavanja zagađivaču - i tako su svi zadovoljni - zagađivač je na dobitku time što može proširiti proizvodnju,i to "zbrinjavanje" ga manje košta nego da mora platiti državi taksu za onečišćenje atmosfere.
Malo su mi izvjetrili podaci,ali sam pred jedno dvije godine nešto pročitala o tome.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ne znam za šume, jer ti certifikati meni ne znače ništa, ja s njima ne mogu skuplje prodati moje trupce, tako da ništa od toga.
U HR ako sam dobro zapamtio postoje svega dvije tvrtke CO2 free. Znači ne ispuštaju ga njihovim poslovanjem.

A to se dobije, ako vozite isključivo električne aute, koristite obnovljive izvore energije, ne koristite papir nego sam mailove kao službeni način komunikacije...

A najgora stvar od svege je to što je da biste došli do tog certifikata morate potrošiti brdo love.

A paulonija apsorbira deset puta više co2 jer joj je i površina lista i trideset puta veća od lista graba ili bukve, ali opet ih ima manje... i dođe na isto. U svakom slučaju drveće treba saditi, makar u dvorištu zbog ljetnjeg hlada ako ništa drugo.
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
mcmarko0204 Hvala !

Neznam nekako mi ova paulovnija puno zanimljivija i brža od bagrema (ako imaš kakav link ili neki kontakt od tih mađara svj šalji) ,mada imam tu na tih 3,5ha dosta depresija i voda zna da se zadržava kad su poplave ali se za cca 2 tjedna ista vrati pa reko možda bi taj dio bio dobar za neko drugo drvo ...možda podjelim tih 3,5ha na 3 djela pa posadim bagrem,topolu i paulovniju ,tu svj ništa mi ne rodi ratarstvo nula pa reko da svake godine po malo taj dio pošumim pa danas sutra ako uspije ima svoju šumu bolje nego ovako obrađujem posijem pa na kraju od tog dijela nema ništa .

http://paulovnija.hr/usluge-proizvodi/cjenik/

Skupa sadnica mislio sam da je to jeftinije.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ima u Mađarskoj ovdje blizu Letine neki uzgajivač agacije,moj susjed je išao vidjeti,mislim da je rekao oko četerdeset lipa je komad.Morala bih pitati za točnu lokaciju i veličinu sadnica.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Bez ramišljanja bih sadio topolu.
Možda čak i crnu (populus nigra) inače i jablan je crna topola samo varijetet italica.
Bijela topola za biomasu.
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Ma otac je iz zajebancije posadio jedno 50 običnih topla danas su one tolike da ih dvojica dugorukih momčina ne mogu obuhvatiti dosta ih je več popadalo i potrulilo ,sadio je na 1kj bagrema pa eto opalio i par tih topola bogati sad ne znam što ču s njima .

Tu gledam je isto tako dosta močvarno i topla to dosta dobro podnosi pa reko da ona ne bih bila loša da se stavi tu di povremeno bude poplavljeno ili?

Volio bih da ostavim danas sutra djeci neku šumu pa eto mi prilike ,mislim da ta tri drveta bagrem topla i paulovnija bi bilo idealna kombinacija .

Slab sam u šumarstvu pa eto pitam dali se može sad u proljeće da koja od tih drva sadi ili da čekam sve u jesen ?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Tu gdje bude poplavljeno sadi toplu. Ne da to topola podnosi, nego topola voli takve terene.

Na suhi dio sadi bagrem, jasen.

Možeš i sada saditi, glavno da nije smrznuto i pod vodom.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Baš tak ,al topolu sadi Kanadsku i sadi ju čim dublje jer cjelom dužinom kaj je v zemlji bu pustila korijen i nebu se prevračala al ba 4x4 kupiš sadnice ja sam sa traktorskim svrdlom bušil rupe i dobro je a ostalo bagrem ili gaciju..
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Bagrem sadi ovo proljeće, ali za topolu ostavi jesen kad se donese pravilnik ruralnog razvoja za šumarstvo kada ćeš moći dobiti dobre poticaje. Idi u lokalnu savjetodavnu za šumarstvo i pitaj. Ovo ti je samo za razmišljanje.
 

Osmica

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
30
poozz. jel zna ko kako iz sjemen dobiti sadnicu,čitam forume i sve ,ali nigdje nema detaljnog objašnjenja...
 
E

el pibe

Guest
Osmica,od takvog projekta si daj mira.Ja sam lani nabavio sjeme i stavio u inkubator sve je niknulo fino napredovalo ali kad sam ih izvadio van da se priviknu sve od reda su odapele:(Pokušavao sam tjekom godine u više tura,znači od njih valjda 500 niti jedna nije uspjela.Pokušao sam čak i vani posaditi,dođu do neke razine i nakon nekog vremena uvenu.Ako već i imaš volje za takav projekt nabavi sadnicu i razmnožavaj je korijenom.Mene je to minulo i okrenuo sam se našem domaćem drvetu.Tu kaj got iskopam i presadim rijetko koji da se ne primi.Znači gubici zanemarivi.Nedugo sam opet presadio orahe zadovoljan,vidim da bude nešto.
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Evo malo slika od ove godine... :)
Slikano 10.4.


Od 5 kom. jedna je ostala a druge su našle drugi dom :)


Dobro se korjen razvio


Slika ove što je ostala i čepovanje


Pa kopanje rupa za ove četiri


Pa ponovo završilo u zemlji




16.4.


23.4.


30.4.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
2.5.





To je to zasad...

Prekrasno! Lijepo razvijeno. Ja sam si nabavio sjeme od hrpaulovnije, za sad ih imam u malom plasteniku kojeg imam preko dana otvorenog. Nicaju lijepo sve po redu, neke brže neke sporije. Nisu sve naravno. Nisam ih htio stavit pod lampu u kucu, jer bi - kako sam gore čitao - vjerovatno krepale od šoka.

Kako se čepira i kada? To mi nije jasno. Nakon prve godine ili kak?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Čepovanje se radi nakon jedne godine tj. druge godine u proljeće. Sječe se 3 do 4cm od zemlje. Tako da sraste što bolje s panjem...
 

Najnoviji postovi

Na vrh