• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ovo "drvce" imam i ja pred kućom... Stari prije par godina dobio od nekoga i tako smo stavili pred kuću i u roku 2 - 3 godine je preraslo kuću s potkrovljem cca 15-ak metara.

Ali onda su nam u selu počeli praviti kanalizaciju i to baš pored kuća su išli i kopali rovove od 6 metara, negdje i 9, pa je tako i naša Paulonija morala bit sasječena i izvađena... Al' evo ni nekih 9 mjeseci od radova opet je izrasla i to se sad već razgrmilo ima grana na sve strane i najviša stabljika je opet u ravnini sa krovom kuće xD

Sad ja i stari kontamo da to nekako razgrmimo i probamo posaditi na brdu gdje imamo vinograd makar 10-ak stabala...

Koja je najbolja solucija presađivanja stabljika? Probat otkopat pa vidit koje su od tih stabljika pustile svoje korjenje ili?

Odmah da napomenem da je čitav taj grm izrastao iz neke grane ili komada korjena koji je ostao u zemlji, jer je panj skup sa korijenom izvađen van.

Evo to sad ovako izgleda. Koja je vrsta i ostalo nemam pojma.

Paulonija

P.S. Bolje slike nemam trenutno, a nisam kod kuće da bolje poslikam, ali evo tu se vidi.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
CITIRAM:Koliko mi je poznat pojam i svrha čepiranja - ne može se kupiti sadnica koja je čepirana. Moguće da je sadnica bila čepirana, ali presađivanjem se gubi svrha i smisao čepiranja, a to je uzgoj naprednijeg i razvijenijeg korijenovog sustava u odnosu na stablo. Nakon sadnje i takve biljke biti će potrebno opet čepirati. Čepiranje se provodi dok je biljka dovoljno razvijena (samim time i korijen je dobro formiran) kako bi novo izraslom stablu korijen mogao osigurati dovoljno hrane za ostvarenje maksimalanog rasta i razvoja.

Stoga smatram je prodaja sadnica pod etiketom "čepiranih" sadnica samo marketinški trik.

Po meni ovo ima smisla ,šta vi mislite.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Re: Paulownia elongata

Nisam znao da mi kolega ima jedno stablo pred kučom. Kaže da je oko 3. Mjeseca čepirano a sad ima oko 4-5M.

Poslano sa mog LG-E610 koristeći Tapatalk
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ovo lijepo deblo je promjera 50cm visine 6m staro 6godina nije čepovano ,ovo drugo pojma nemam :)
 

Prilozi

  • Paulownia Suhopolje ABS (2).jpg
    Paulownia Suhopolje ABS (2).jpg
    37.9 KB · Pregleda: 287
  • Paulownia Suhopolje ABS (3).jpg
    Paulownia Suhopolje ABS (3).jpg
    48.8 KB · Pregleda: 239
  • Paulownia Suhopolje ABS (4).jpg
    Paulownia Suhopolje ABS (4).jpg
    40.6 KB · Pregleda: 227
  • Paulownia Suhopolje ABS.jpg
    Paulownia Suhopolje ABS.jpg
    79.2 KB · Pregleda: 207

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
OČITO VARIJETET koji imaš i sama pozicija ,a osobito tlo ,izuzetno odgovara ,,ako imaš u tom dijelu zemlje ,zasadi ju,več se bu skoristila...čepovanje se izvodi nakon prve godine rasta na STALNOM mjestu ,kad je korijen razvijen i ima snagu da potjera samo jednu mladicu izuzetno brzo ,ravno ,i visoko ,a ovo kaj prodaju je korijen -to je i najbolji način razmnožavanja ,s tim da su skratili gornji dio izdanak ,jer ti samo smeta,,,pa onda da bi bilo čujnije pišu čepovane,,je čepujem te ja...jel prodaješ sadnice..i pošto..
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Računaj ako ide za deblo da ti je cijena po stablu u 7-8 godini cca min 300eu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Kupit ću sjemena i posadit u tegle u podrum pa u proljeće u šumu da vidimo što će biti.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
sve 5 samo ne u šumu "zakonom zabranjeno" sadnja u šumi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Zašto ako je moja šuma, pa ne sadim marihuanu, a jel smijem na oranicu?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
jes cijena 300 ojra, al na drugom kraju kugle zemaljske...kod nas još nema (a kak smo sposobni ni nebu tak skoro) otkupljivača zainteresiranog za neš drugo osim hrasta ili jele...:icon_winkle:

@ gustavo, imaš negdje u našem ministarstvu poljoprivrede odgovore na sva svoja pitanja...:(wait):
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Savoris zašto pusti snovi kada je trenutna cijena 1200eura u de uvoz iz kine kada bi znali o čemu se tu piše netko bi rekao da je cijena od 300eura premalena ali neka ostane na toj cijeni isto tako jedan njemački poduzetnik ugovara proizvodnju i otkup nakon 4godine rasta i potpisuje se ugovor po cijeni od 300eura po kubiku nakon 6-7 godine rasta po mojem mišljenju glupost je ići na takvu varijantu,nadalje ove godine je drvno prerađivačka industrija Spačva (najveća u HR) zasadila 4ha.

Gustavo oranica je najbolja ali dali se smije zasaditi u vlastitoj šumi to nisam siguran ....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta se ne smiju u šumi saditi ni sterilne sorte?
@ dillinger: ovo na tvojim slikama je ukrasna za parkove?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Ista priča je bila i sa puževima,činčilama itd .................................................... .
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Šta se ne smiju u šumi saditi ni sterilne sorte?
@ dillinger: ovo na tvojim slikama je ukrasna za parkove?

tako kažu u ministarstvu prirode .........
Ova je Elongata za tehničko drvo ,ogrijevno drvo,biomasu ili sječku a može biti i ukrasna

Ista priča je bila i sa puževima,činčilama itd .................................................... .

da da i batat i sve ostalo što se u današnje vrijeme može prodati ,znam čovjeka koji je okrenuo lovu na činčilama a niti je prodavao VHS kazete niti kaveze ,niti mlade činčile .... :(happy):

Gustavo evo ti prilog HR Šuma
http://casopis.hrsume.hr/pdf/203.pdf#page=37
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Evo malo slika nakon tri propale ture klijanje elongate na hidrogelu...

Probno naklijavanje Elongate na hidrogelu....
Hidrogel pospješuje nicanje,skraćuje vremenski period nicanje biljaka te manjih zahtjeva za vlaženjem medija.
Duži vremenski rok je potreban za klasično naklijavanja preko medija Kllasmana ptH
Vremenski period za nicanje uz odgovarajuće uvjete iznosi samo 4 dana.
Isto tako hidrogel djeluje i na sami rast koji nije preveliki kao na drugim medijima te se samim time dobiva bolja visina biljke i debljina te se izbjegava početak polijeganja biljaka zbog nepravilnog rasta.
 

Prilozi

  • A.B.S.Elongata.jpg
    A.B.S.Elongata.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 105
  • A.B.S.Elongata (2).jpg
    A.B.S.Elongata (2).jpg
    35.6 KB · Pregleda: 101
  • A.B.S.Elongata (3).jpg
    A.B.S.Elongata (3).jpg
    42.1 KB · Pregleda: 96
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh