• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ljudi moji ..... Koju god temu otvorim, uvijek, ali uvijek se pojavi netko tko ima negativan stav.... a onda ga jos netko podrzi i ...... pa kad bi svi tak negativno razmmisljali - joj kaj ak ne izraste, joj kaj ak ne prodam, joj ovo joj ono i na kraju - to se ne isplati ..... nikada nitko nista imal nebi !!!!!
Tko ne riskira - taj ne profitira, stara je poslovica !! A i ovdje pa cak i na Poljoprivrednoj emisiji, ili kojem Poljo casopisu, uvijek se pojavi netko uspjesan ! I sam sebi predbacujem, sada, sto nisam prije 10, 15, 20 godina posadio Orah, Lijesku, ili sto drugo !!? Tad sam bio negativnog razmisljanja, kao neki danas - jooj to treba dugo cekati da izraste.... A da sam tada posadio, sad bi imal nekaj !!
Dakle, gdje mogu nabaviti sadnice ??
Ja znam sto cu sa drvetom !!
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam sve rekao dobronamjerno, dosta sam proucavao i zbog mraza odustao.
Dosta iskustva ( nemaju puno ali kod nas nema nitko) ti ima AS Union iz Srbije pa vidi sa njima. Trebali bi imat ok materijal i nisu skupi.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
@mcmarko0204 - pitanje za tebe !
Citao sam tvoj post pa me zanima - moze li se i kako posumiti neobradjena parcela koja raste uz sumu sa Bukvom i na koji nacin ?? Isto me zanima i sadnica Poulownije gdje nabaviti i po kojoj cijeni ?

Možeš pošumiti tako da posadiš sadnice. Jednostavnije nego skupljati plodove i sijati. Za sadnice možeš otići u svoju šumariju i tamo reći što te zanima i oni će te uputiti gdje sadnice možeš dobiti. Samo moraš popuniti obrasce koje će ti dati i to je to. I pazi to se kontrolira, jer možeš još dobiti neke sitne novce, tako da paziš.

Što se tiče paulonije. Ja imam sjeme. Tomentose i elongate.
Ali moram reći da postoji 9 vrsta paulonije. REcimo u rangu brzine rasta elongate je fortunei, samo je kod nje problem što je ona iz Indije i kod nas bi stradavala od mraza.

Ne znam zašto neki misle da je osuđeno na banrot. Dovoljno vam je kupiti 5 sadnica. Pogledate nakon prve godine koja je najbolja i onda ju iskopate i to pažljivo da ne oštetite korijen i onda radite reznice iz korijena. Dakle birate najbolji genetski materijal. Uspješnost razmnožavanja reznicama korijena je skoro 100 %. Problem je ono što sam napisao u mom prethodnom postu i kao što je zgzac rekao, ne možete očekivati dobit nakon dvije godine. Pogotovo ako ništa ne posadite. Znam po sebi i tu u selu, joj imaš budeš mi dao jabuke. Dat ću ti sadnicu pa si sadi. Još ću ti badave nacijepit. Njemu se neće saditi. Pa je.i ga onda. Nemoj sadit.
Ima stranica na Internetu o pauloniji, na njemačkom i engleskom. Ne kažem da mi moramo saditi tisuće hektara, ali zašto netko ne bi posadio i uspio, pa makar da ima 20 kubika za grijanej plastenika. Ništa drugo. I ne mora se ponovo saditi nego sama tjera.

Kad sam se vozio u 11. mjesecu prema Marofu, kroz šumu, šumarija posjekla johe i one ostale ležati. Pa jel to nije sramota. Kojekakvi mlatimudani dobili preko veze i korupcije silnu biomasu po povlaštenoj cijeni za pogone koji nikad neće ugledati svjetlo dana, pa je izvoze za grde novce. Pa suha sječka johe je skuplja od metrice. I nitko u tome ne vidi računicu.

Inače se može saditi i gušće od šoletovih 4x5, ali onda je to isključivo za biomasu.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Kakve su sanse presaditi stablo mlade bukve ( visine 1 - 2 m ) ? Znaci, iskopati u sumi i premjestiti na drugi teren uz sumu !??
A @mcmarko je od kuda ??
Pitam zbog sadnica ??
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Primilo mi se nekih 50% što i nije malo ako se uzme u obzir koliko me koštalo da ih načupam i koliko sam uložio u zemlju:icon_thumright:. Sad je samo stvar čekanja....zato mi je lijepše gledati breze kako napreduju.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Cega @hodor ?? Nisi natipkal koje drvo si cupal i sadil !?
Joha... mislim da se to drvo u mojem kraju naziva Jalsa !? Mislim, zove se tak, a vjerojatno je isto !? Losa za ogrjev, puna vode, jer raste iskljucivo uz potok ( kod mene ), a kad se osusi.... Boze pomagaj kod cjepanja !! Ja je rusim samo kad mi smeta ! A za sto bi se jos to drvo dalo iskoristiti ? Jer... kod mene je ima dosta u sumi, a ako je tko porusi, ostavlja ju trunut bas zato jer nema nikakvu energetsku vrijednost ...
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Zgzac, jalša-joha je odlična za kuriti, jasno mora biti suha, nemoj to više ostavljati! Jest da je lagana pa brže izgori, ali je dobra!
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Kakve su sanse presaditi stablo mlade bukve ( visine 1 - 2 m ) ? Znaci, iskopati u sumi i premjestiti na drugi teren uz sumu !??
A @mcmarko je od kuda ??
Pitam zbog sadnica ??

Do jednog metra bez problema, ali ove veće to je malo teže. Nemoj samo bukvu. Stavi i grab, trešnju... Ja sam iz okolice Vrbovca.
Pa joha bi se mogla koristiti za biomasu. Pa moj susjed maže johu u centralno. Debele komade samo na pola, a od 20 promjera uopće ne cijepa.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
A gle... ako ju porusim, srce me boli da ju ostavim. Lozim s njom, ali mjesam sa ostalim gorucim materijalom !!
Imam jedno brdo uz sumu koje mi ne koristi nicemu. Negad se kosilo rucno pa doma sa sjenom za kravicu dok je bila. Godinama mi to bezvrjedno stoji, grmlje raste, Lijeska.... Pa zasto nebi ja to posumio sa Bukvom, Grabom, Agacijom .... Drva treba i trebat ce !!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Pretpostavljam da je teren ocjedit, dakle poprilično suho. Ja neznam kak bukva to podnaša ali ja znam kod mene u jednom djelu je uleknuće i poprilično vlažno i tu sve barem jednom bolje raste, npr breze u dvije godine narasle na pa valjda 3 metra, a i bukve su bolje. Ajde, možda ima i veze jer sa gornjih parcela voda nanaša i gnojivo.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja lozim samo s vrbom,zadnjih 5 godina i mogu ti reci da moze ogrijati isto kao i bukva i grab, samo malo cesce lozis..svi bi bukvu,grab ali to su resursi koji nisu tako brzo obnovljivi a stalno se traze,i sto se bude dogodilo? to sa nebude dovoljno uspjelo izrasti i onda stupa na snagu zakon ponude i potraznje te se ljudi budu malo spustili na zemlju i trazili neku jeftiniju varijantu onosno drvece koje brze raste,jer plin bude isao samo gore i mogu reci da se vec sada dosta ljudi ponovo okrece drvetu..
tako da paulownia,vrba,bagrem i ostalo "smece" bude sigurno naslo put na trziste bez obzira sto neki budu pljuvali po ovom postu jer se nebude otkrila hladna fuzija pa da budemo energy free..jer to nije u nicijem interesu...navodno da ima sorti koje mogu podnijeti i -20C..
tako da treba probati,tj ja budem probao jer nije to neki veliki novac za pocetak a vrijeme ce pokazati..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mene je strasno Brijest iznenadio !! Porusil sam jedno ovece stablo i ostalo je da se posusi. Stavim komad u pec, taj suhi.... iznenadjujuce je kakvu kalorijsku vrijednost ima i koliko dugo drzi zar !
A... kurim ja sa svacim... Sljive se stare poruse, Jabuke, Kesten.... sve sz to drva, a i mi Prigorci, ko i prijatelji Zagorci .... kurimo Zdrvi ...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ma samo maloo dalje @savoris, al eto vracamo se .... Jos nisam saznao gdje nabavit sadnice najblize ZG-u, osim ako mi ih @mcmarko ne ustupi !?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Malo činjenica ubacimo u temu... paulowniji je prostorni metar težak svega 300 kila...vrba je oko 500 kila, a bukva i grab skoro pa 900 kila kod nekih 20 % vlage...
...iz kilograma paulownie možete dobiti oko 5 kw toplinske energije, dok od vrbe negdje oko 3 kw, a od bukve ili graba od 4.2 do 4.5 kw po kilogramu drveta...

dakle, iz prostornog metra paulownie može se dobiti do 1500 kw toplinske energije,
iz vrbe se dobije isto toliko, a iz bukve 3500 ili čak i nešto više kw...
e sad se možete igrati matematikom...:(happy):
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja ne planiram Paulowniju za ogriejv pa me ta matematika niti ne interesira ....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
e za to za što je planiraš kod nas nebuš našal kupca...jer buš imal premalo...

nego, ono što sam rekal o činčilama, nojevima i inim stvarima, to je sve super funkcioniralo dok se je širila baza, dakle dok se je širio krug proizvođača...
uvjek je trebalo životinjicu više jer je postojao kupac...kad je došlo do stagnacije širenja proizvodnje, došlo je i do velikih problema, i propasti svega skupa...
di je tu paulownia?...dragi moji, u sadnicama...10 eurića za sadnicu, pa što više naive, to bolja zarada...jer, ima li smisla da to drvo košta više od jabuke?:icon_eyes:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Meni je potrebna zbog dasaka koje mi trrebaju ..... A ostatak bu isel u pec ! Ne planiram neku veliku "plantazu ", Jer sam misljenja kao i ti !! Naslusal sam se i ja i o Cincilama, Nojevima, Aroniji .... da ne nabrajam ! Puno ih krene u kojekakve biznise, a vrlo malo ih opstane !!
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
istina je da je cijena sadnice pulownie malo prevelika,moze se naci i za 30kn ali i to se cini dosta ako umes brzinu rasta od sadnje,jer se ona fakticki tretira kao korov..

DARIJUS nisi upoznat s problemom oko zivotinjica tako da ti je taj dio posta prazna slama,bez ljutnje..
 

Najnoviji postovi

Na vrh