• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

MGBlues

Novi član
Tu od
28 Kol 2016
Poruka
12
Pitanje... Pošto nam uskoro dolazi lijepo vrijeme sigurno će biti hrpu pitanja o temi cepiranja paulownie. Nasad sam sadio relativno kasno prošle godine i ima svakakvih jedinki sto je normalno. Ne mislim cepirati ove godine jer mislim da ce biljka ili uvenuti ili usporiti rast. Većina biljaka mi nije visa od metra. Pročitao sam da biljka koja se cepira treba biti debljine bar 8cm u obujmu na visini 1.3m. Dakle, jel bi bilo bolje da ostavim da rastu pa ih cvaknem druge godine, il da ih cvaknem ove? Znam da je tema bila na tapeti već 100 puta, ali sad se već mogu vidjeti rezultati prerano cepirane i pravodobno cepirane biljke pa me zanimaju iskustva.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
MGBlues pročitaj na 39 str.moj osvrt,tako da ta debljina ne drži vodu,a u nultoj godini nije bitna visina ni debljina upravo zbog čepovanja.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Planiram kupiti par sadnica paulovnije i posaditi na navodnjavanje 2 redi. Nije mi sad jasno, ako ih sad na proljece posadim i one izrastu, vele da se cepira onda opet u proljece, znaci 2018. Jeli se nakon cepiranja one mogu iskopat i posadit na krajnje odrediste ?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Zagi sama svrha čepovanja je da ostaje na krajnjem odredištu ,ako ćeš ih opet seliti opet se preporuća čepovanje.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Znaci nema smisla sad posaditi sadnice od 50cm na privremenu poziciju nego bi vec morale na krajnje odrediste.
 

stane

Novi član
Tu od
9 Ožu 2013
Poruka
6
Dillinger ako može pomoć bio bih zahvalan.
Moje Paulownie ulaze u drugu godinu nakon čepovanja, visine između 5 i 6 metara, vegetacija je krenula i javljaju se bočni izdanci (grane) do koje visine da ih otkidam? da li da ostavim samo vršni izdanak koji će nastaviti rast ili nešto drugo?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Stane ako si zasadio za tehničko odnosno za trupac onda ostavi pri vrhu 0.5m sve skini ispod da dobiješ lijepi trupac iduće godine malo povisi tako da imaš min 6m čistog debla.
 

stane

Novi član
Tu od
9 Ožu 2013
Poruka
6
Razmak u redu je 2m a između redova je 3m, nije planirano za tehničko drvo ali svakako bih volio da ga testiram i kao tehničko drvo a i za loženje što mi je prva namjera. Čak mi pada na pamet i vikendica od Paulownie?
Hvala.
 

MGBlues

Novi član
Tu od
28 Kol 2016
Poruka
12
Pošto su u najavi niske temperature i mraz, ima li smisla probati zaštititi mlade izdanke? Bas kad sam se poveselio kako su lijepo krenule i počeo ostavljati najjače izdanke, najave užas od vremena. Da ne duljim... Hoce li pomoći ako nabacam malo slame na njih? Il netko ima kakvu drugu ideju. Znam da ce opet krenut al ak mogu kak spriječit...
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ako je manja površina onda paljenje i dim ako se stavlja šta preko njih nesmije doći u dodir s izdancima .Ja sam se prošle godine da prostite izjebo pa na kraju sfurilo ali pošto kreću novi nema bojazni za njih.
 

MGBlues

Novi član
Tu od
28 Kol 2016
Poruka
12
Hladnoca unistila sve. Jak sjeverac u kompi sa hladnocom. Nema spasa. Nist, idemo ispočetka.
Dillinger, moram li opet rezati-trgati ove smrznutw izdanke ili ce oni krenuti?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sfurene ukloni mada će otpasti ,ja sam svoje prošlu godinu pokupio bilo mi ružno za vidjeti.
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Evo moj nasad paulovnija, većina su dvogodišnje (nekih 250 kom), čepovane/rezane u proljeće, potjerale pa se pomrzle, to sam sve opet obrezal i opet su potjerale, ovo je sad negde 3 tjedna od kad su ponovno počele tjerat.

Još sam dodal 2 reda sad ovo proljeće tak da ih je negde 300kom sve skupa.













 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
DanXo ne razumijem te kako misliš dvogodišnje? ( da ne raćunaš možđa nultu godinu pod godinu) jel premale su za dvogodišnje.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: Paulownia elongata

Piše da su čepovane, ne mogu za mjesec-dva da istjeraju tri metra.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: Paulownia elongata

Čepovao si ih ovaj mjesec poslije mraza i izrasle 4-5 metara? Smanji malo. :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh