• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
To ti je jako teško odgovoriti.
Ako radiš sam ide to-ako plačaš nekog onda ide sporije.
Na mladom nasadu do visine 2 metra ide to kao po traci.( tu sam skidao jedno 3-4 puta) kasnije sam imao još dva skidanja i tu je da prostiš zajebancija.(Ljestve-podest šta već)
Zato najbolje zasadi 1ha pa znaš sve -da se ne zaletiš odmah s 12ha
 

Salem

Novi član
Tu od
26 Ožu 2019
Poruka
7
Koliko velik nasad imas (ha/stabala)?
I koliko vremena ti treba za jedno trganje u trecoj god? ...Iliti druga od cepovanja

Familija ce trgat, cepirat i prihranjivat. placam odrzavanje terena do 3 god susjeda
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
400 stabala za tehničko i proba 1000 za nešto sasvim deseto.
Znaći zaperci idu u nultoj godini te prvoj nakon čepovanja.
U drugoj godini rasta ako si dostigao željenu visinu ostavljaš za formiranje krošnje.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
U Njemačkoj pa u Njemačkoj.Ako je tako,konkretno koja količina je ugovorena za prodaju,koliki je prirast po hektaru za koliko godina i koja je cijena po kubnom metru ugovorena.Ne otprilike nego točno.Na tih 400 hektara za xy godina,je prirast toliko i toliko izračunat,toliko i toliko je u to uloženo... Ili ukoliko je sječa već izvršena,koliko je zarade na tih 400 hektara.Ako grješim ispravite me,ali to se radi isključivo zbog zarade.

Mogu ti ja odgovoriti primjerom na x manjoj površini i ne paulonije nego bagrema. Poslije ću ti preračunati na hektar.
Dakle:
površina plohe cca 200 kvadrata (10x20). Sađeno razmak 1,5x1,5 metara. 7x13 sadnica - 91 sadnica.
Prihrana jednom godišnje prije početka vegetacije širom razbacan peletirani konjski gnoj (10 kg).
Nakon šest godina imam stupove visine 5 metara bez grana (orezivano dokle sam mogao).
Prosječni prsni promjer je u debljinskom stupnju 22,5. Ima promjera i 18 i 27. Zlatna sredina je nekih 22,5.
Bruto masa ovih stabala bi bila 91x0,33= 30,03. (0,33 je prosjek tarifa za bagrem za debljinski stupanj 22,5 iz jedinica privatnih šuma).
Ako bi pak mjerio neki prosjek tih stupova onda bi to bili stupovi 5 m dužine i 20 cm promjera - 0,16 kubik jedan.
0,16x91= 14,56 kubika stupova.

Sada ako to preračunamo na površinu od jednog hektara (10000 kvadrata) imamo sljedeće brojke:
cca 4500 sadnica - 1500 kubika bruto mase.
4500x 0,16=720 kubika
1 kubik bagrema ima težinu od 650 - 800 kg (sve zavisi tko je mjerio i pri kolikoj razini vlage).

Sad takvi stupovi kod mene idu po 10-13 eura komad.
Biomasa tvrdog drva ide 220 kuna sirovo po toni. Potražnja je velika.
Srušio sam 24 najdeblja jer su baš rasli na nezgodnom mjestu za stupove. Poslije sam shvatio da bi bilo dobro srušiti i ostale i pobrati sjeme.
Tako da mi je sada ostalo nekih 15-ak.
Eto ispiljeno je bilo oko 25 metara drva. Ogrjev se zna koja je cijena.

Neki kažu da bi trebalo saditi 1x1 metar.

Najidealnije bi bilo imati površinu od 6 hektara. Svake godine posaditi jedan i onda u šestoj godini i saditi i sjeći i tako dalje.
Jedini problem je što se pravilnikom o kulturama kratkih ophodnji bagrem ne smije saditi.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Kupac melje sam po i plaća po toj cijeni tonu sječke. Cijela stabla. Jer ovdje se uglavnom čiste parcele i melje se sve kompletno.
Zaboravio sam reći da se radi o privatnoj robi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Mcmarko0204
Sada ako to preračunamo na površinu od jednog hektara (10000 kvadrata) imamo sljedeće brojke:
cca 4500 sadnica - 1500 kubika bruto mase.
4500x 0,16=720 kubika
1 kubik bagrema ima težinu od 650 - 800 kg (sve zavisi tko je mjerio i pri kolikoj razini vlage).

Taj izračun si dobio na koliko godina od sadnje?
 

4242a

Novi član
Tu od
13 Kol 2018
Poruka
5
Postoji li osoba koja je uspjela prodati koje drvo paulovnije? Već skoro 10 godina se na veliko priča o čudu od drveta i cijeni od 200€ po kubiku( pričalo se i o većim ciframa). Sada ima sigurno nasada spremnih za sječu ali nisam još od nikoga čuo da je prodao ili nešto konkretno napravio sa paulovnijom. Jeli probao tko koristiti drvo za ogrjev? Bilo je mnogo polemika jel to drvo valja za ogrjev ili ne valja. Nitko nikad nije iznio dokaz da se može grijati na njega ili nešto korisno napraviti. Jedan jako veliki misterij što se tiče paulovnije. Slobodno neka netko postavi slike 5-6 godina starog nasada i iskustva.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
4242a(kako je nezgodno komunicirati između brojeva :) šta tebe ili Vas konkretno zanima.
Paulownia je priča za malo jače igrače.Nije to za svakoga.Nema baš 10 godina kako se naveliko priča o tome.
Prošli mjesec na burzi je bila cijena dostigla maximalu i vratila se u normalu na 450eu (za 30-40+) a bila je 550eu/m3.
Tek je prošle godine napravljena studija u kreaciji HEP-a centralnog kemijskog labaratorija u vezi sječke.
Druga stvar bolja od sječke je proizvodnja peleta.
Prinos sječke je 40t/ha u zadnje 2 godine (privatna analiza) u godišnjoj rotaciji.
E sad uzmi naprimjer HR Šume što su otpustili onih 20 ugovora za sječku za izgradnju kooenergacijskih postrojenja.
Šta misliš da se sad pojaviš s 4.000 tona sječke godišnje a u gore dva navedena slučaja imaš bazu za proizvodnju.
Zanimljivo ali neki ljudi idu i u taj posao.
Da bi ti sad otvorio koenergacijsko postrojenje prvo što će te netko tražiti je 10-godišnji ugovor o otkupu sječke , koji moraš imati osiguran s visinom potrošnje postrojenja.
Više o cijenama ponudama i potražnjama tražiš direktno na burzi ne na forumu.Trenutno 5-6 godina stari nasad teško da ćeš nači kod nas.
Ako te baš zanima kako to izgleda imaš na poveznici Photos
 

4242a

Novi član
Tu od
13 Kol 2018
Poruka
5
malo je nerealno očekivati 400+€ po trupcu. jer bi se jednostavnom računicom došlo do toga da na 1000 stabala zarada bude 400000€ za max 10 godina. Ma i 200€ je puno previše po trupcu. Toliko se ne može dobiti za hrast. Da je i istina to bi značilo da sa 1000 stabala osiguravam životnu egzistenciju što je apsolutno van svake pameti.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Točno tako.
To je cijena 40+ i to je bruto cijena.Za 30+ je nešto niža.
Ako bi uzeli npr.tih 400eu/m3 neto cijena bi bila malo jače od 300eu/m3 ako ideš preko burze.
Još jedna bitna stvar ti je dužina trupca ,tako da nikako ne možeš računati m3 po trupcu.Zna se na koliko se reže deblo ;)
Kada bi pogledao filmić gore na poveznici prvi od trajanju 7 i nešto minuta sve bi ti bilo jasnije.
Ova tvoja računica je kako si naveo van svake pameti :)
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Mogu ti ja odgovoriti primjerom na x manjoj površini i ne paulonije nego bagrema. Poslije ću ti preračunati na hektar.
Dakle:
površina plohe cca 200 kvadrata (10x20). Sađeno razmak 1,5x1,5 metara. 7x13 sadnica - 91 sadnica.
Prihrana jednom godišnje prije početka vegetacije širom razbacan peletirani konjski gnoj (10 kg).
Nakon šest godina imam stupove visine 5 metara bez grana (orezivano dokle sam mogao).
Prosječni prsni promjer je u debljinskom stupnju 22,5. Ima promjera i 18 i 27. Zlatna sredina je nekih 22,5.
Bruto masa ovih stabala bi bila 91x0,33= 30,03. (0,33 je prosjek tarifa za bagrem za debljinski stupanj 22,5 iz jedinica privatnih šuma).
Ako bi pak mjerio neki prosjek tih stupova onda bi to bili stupovi 5 m dužine i 20 cm promjera - 0,16 kubik jedan.
0,16x91= 14,56 kubika stupova.

Sada ako to preračunamo na površinu od jednog hektara (10000 kvadrata) imamo sljedeće brojke:
cca 4500 sadnica - 1500 kubika bruto mase.
4500x 0,16=720 kubika
1 kubik bagrema ima težinu od 650 - 800 kg (sve zavisi tko je mjerio i pri kolikoj razini vlage).

Sad takvi stupovi kod mene idu po 10-13 eura komad.
Biomasa tvrdog drva ide 220 kuna sirovo po toni. Potražnja je velika.
Srušio sam 24 najdeblja jer su baš rasli na nezgodnom mjestu za stupove. Poslije sam shvatio da bi bilo dobro srušiti i ostale i pobrati sjeme.
Tako da mi je sada ostalo nekih 15-ak.
Eto ispiljeno je bilo oko 25 metara drva. Ogrjev se zna koja je cijena.

Neki kažu da bi trebalo saditi 1x1 metar.

Najidealnije bi bilo imati površinu od 6 hektara. Svake godine posaditi jedan i onda u šestoj godini i saditi i sjeći i tako dalje.
Jedini problem je što se pravilnikom o kulturama kratkih ophodnji bagrem ne smije saditi.

Meni se bagrem bolje dopadne. Kako uzgojiti sadnice.
 

Salem

Novi član
Tu od
26 Ožu 2019
Poruka
7
Imam poznanicu koja je prodala m3 po 460eu prije 2 god, nije imala puno trupaca, svabo svejedno doso po njih
 

Salem

Novi član
Tu od
26 Ožu 2019
Poruka
7
malo je nerealno očekivati 400+€ po trupcu. jer bi se jednostavnom računicom došlo do toga da na 1000 stabala zarada bude 400000€ za max 10 godina. Ma i 200€ je puno previše po trupcu. Toliko se ne može dobiti za hrast. Da je i istina to bi značilo da sa 1000 stabala osiguravam životnu egzistenciju što je apsolutno van svake pameti.

Ajmo ne usporedjivat sa hrastom koji u usporedbi s nekim drugim sortama i nije nesto cijenjen.... to je mozda kod nas “hrast” pojam, globalno ne. Nije los al je daleko od top sorti...

Paula nakon 12 god, kad postigne dovoljan broj godova i rasta u cm po godu dostize cijenu kao i mahagonij.
Nemojte se vezat toliko na godine kad cete sjeci, nego koliki promjer trupca imate. Samo F1 iliti A1 trupac dostize cijene o kojima se gore prica.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ovaj nasad je sađen 2017.godine krajem 6 mjeseca.
10.04 2018 je čepovan.
U toj godini dobili smo 5 metara visine i krajem vegetacije olujno nevrijeme s tučom di su nam skraćeni vrhovi za 30tak cm.
Znaći 10.04.2019 je godina dana rasta.
 

Prilozi

  • m_IMG_5372.jpg
    m_IMG_5372.jpg
    102.4 KB · Pregleda: 49
  • m_IMG_5374.jpg
    m_IMG_5374.jpg
    83 KB · Pregleda: 50
  • m_paulownia-elongata-slika-103027476.jpg
    m_paulownia-elongata-slika-103027476.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 48

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Kraj vegetacije
 

Prilozi

  • m_IMG_6014.jpg
    m_IMG_6014.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 40
  • m_IMG_6015.jpg
    m_IMG_6015.jpg
    27.7 KB · Pregleda: 45
  • m_IMG_6007.jpg
    m_IMG_6007.jpg
    50.4 KB · Pregleda: 48

4242a

Novi član
Tu od
13 Kol 2018
Poruka
5
Imas navodnjavanje? Vidim sve lijepo rastu nema prevelikih razlika u visini? Šta je ovo posađeno u redovima između paulovnija?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Bez navodnjavanja. Meni su rekli kroz jedan razgovor da se previše izdužuju vlakna i da ju ne forsiram tj da nema potrebe za navodnjavanjem na mojem području.Da sve su jednake.Batat je posađen između redova ;)
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,189
Iz Suhopolja a ne treba navodnjavanje😉...lijepo odrađen posao....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh