• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

MGBlues

Novi član
Tu od
28 Kol 2016
Poruka
12
Evo mene opet sa svojim štetočinama. Naravno da su se sad voluharice i krtice okomile na palovniju. Ova biljka je baš mamac za sve izjelice u prirodi. Još samo fali da susjedove ovce navale i sav moj trud ode u vjetar
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
MGBlues čuvaj ju od ovaca ,al za voluharice i krtice prvi put čujem da prave štetu na paulownii
 

marx

Novi član
Tu od
30 Stu 2014
Poruka
21
Voluharice su i meni pravile štetu.voli jih i jelenjad.Oborili su mi par komada sa rogovima.
 

MGBlues

Novi član
Tu od
28 Kol 2016
Poruka
12
Primjetio sam da me neki crvići ulaze u stabljiku na mjestu gdje se list spaja sa stabljikom, tu ju izbusi i stabljika puca pod svojim teretom. Nadam se da nije potkornjak. Mislim da sam sam to sredio insekticidom. Nadam se da druge godine necu imati toliko problema. Vjerujem da je to zbog toga što su biljke mekane i sočne, nemaju pravu koru.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Iskreno kako jako puno putujem vidio sam sve i svašta evo primjera,Slovenci posadili paulowniu,Mađari posadili paulowniu,dio Hrvata posadio paulowniu i tamo gdje se pravovremeno obavlja zaštita i gdje je sve uredno i očišćeno paulownia lijepo napreduje evo jučer u Austriji baš sam se iznenadio kada sam ugledao plantažicu u tri reda oko jednog imanja a i bome neugodno iznedao kada sam vido jedva 50cm visine žute i sve nikakve.Paulownia zahtjeva dosta pažnje tako da je to sve relativno ,kolega posadio ,obraslo štetočine obrstile sve što se je moglo i kaže problem su sadnice ,nisu dobre ( sva sreća pa mu nisam ja prodao :) sad dali sam ja lud pa svaka dva tjedna uređujem nasad koji lijepo izgleda i napreduje ili je on pametan što jedanput mjesečno pokosi u grubo pa mu ne napreduju?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ja sam iz slo i ne poznajem nikog normalnog da je posadio to čudo,jer to je samo bacanje para a profita ne može bit jer sve pokrepa prije neg izraste.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Abarth točno tako ,ne može biti profita jel su svi samo posadili i ne vode brigu oko njih.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Ja je nebum nigdar pa ni tad sadil,to ne spada v naše podneblje,neznamo kakve posljedice bi mogle dojti.Ko bu kriv ak si nakopamo zlo na glavu?
Nije sve vlovi i pohlepi valjda ima i razum nekše granice.:icon_winkle:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: Paulownia elongata

Sijali su ljudi i ambroziju/fazanušu jer su u tom trenutku vidjeli veliku korist od te biljke, a sad nema načina da je iskorijenimo.

Ne kažem da se nebi i sama proširila za koju godinu ili deset, ali ne treba ni forsirati nešto neprovjereno pored vrsta koje jako brzo rastu (a upoznati smo sa istima). Bagrem, topola, jasen i slično.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Philby i hotela , bilo bi u redu kada bi se pročitalo po forumu neka tema sa sredine a ne ovako na blef puknuti komentar pa šta bude bude ;) znaći paulownia u Hrvatskoj raste u nazad nekoliko 50-tak godina ,usudio bi se napisati i nekoliko stotina godina koliko iznose i najstariji pisani podaci.O invazivnosti paulownie eto vidimo na šta to sve lići tako da se nebi upuštao u raspravu oko invazivnosti.
 

MGBlues

Novi član
Tu od
28 Kol 2016
Poruka
12
Ja stvarno puno vremena provodim u nasadu... zato valjda i primjecujem neke stvari. Nasad je uredan i pokosen. Poznanik mi je probao sa 80tak komada i sve mu se posusilo, kaze bez navodnjavanja nist. Ja nemam navodnjavanje, rastu cist ok. Svaki dan se iznenadim. Hibrid koji sam posadio bi trebao biti sterilan... presavrseni su uvjeti u kojima klija. Makar se na oglasniku nude sadnice koje su zabranjene, odnosno invazivna vrsta... a to bi nas sve moglo zeznuti. Al se samo nadam da ih necu morati sjeci svake 3 godine dok ne krenu u cvat. Sto se tice profita... bolje da uzgajam paulovniju nego svake godine s polja krcim drac. Sve to kosta. U najgorem slucaju, da i nema profita... grijat cu se badava, pa iako je drvo lose energetske vrijednosti (bar tako kazu). Zarade na brzaka nema... al budimo iskreni, sve sto covjek radi, radi radi love. Najlakse kukat i primat socijalu (cast iznimkama). Samo treba delati ljudi moji :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
po parkovima se sadi paulownia, ali ta ne raste niš brže nego i naše drveće, pa taj mali broj jedinki ne predstavlja nikakvu opasnost po ekosustav.
problem je ova brzorastuća iz izdanaka i sjemena...ako neke druge države svijeta imaju problema sa invazijom paulownije, neznam zašto bi mi bili pošteđeni istog...
inače, paulownia je visokoenergetska vrsta gledano odnos kg/kw (bolja od bukve), ali kvaka je što je kubični metar paulownije tri puta lakši od kubičnog metra bukve, pa za energetske svrhe skoro pa dođe na isto...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kod nas je sve invaziva vrsta , od ambrozije , ovog ...kupina , kopriva , bagrema i sl , ..invazivne su i motorke za hrastove i bukove šume , sve je invazivno ako kosa i motika visi na klinu
 

stane

Novi član
Tu od
9 Ožu 2013
Poruka
6
Zaista ne želim nikoga reklamirati (niti ove koji prodaju klonove niti ove koji prodaju iz sjemena niti bilo koje, galerija koju ću postaviti je od čovjeka koji mi je prodao invitro sadnice ali isto tako prijatelj je posadio u isto vrijeme kada i ja iz sjemena i mogu reći da je njegova paulownia viša za jedno metar od moje najviše, mislim da ima oko 7 metara i u obimu šira za nekih 10-ak cm, također jedan drugi prijatelj je zasadio prije tri godine iz sjemena i najviša paulownia mu je narasla negdje oko 2 metra), samo me zanima na što će to ispasti, ove godine sam pekao rakiju sa paulowniama koje sam čepovao ove godine.
Moji dojmovi su slijedeći, nakon što se sušila 5 mjeseci meni je bila tako jadna i lagana, nešto između stabljike kukuruza i debla bazge, međutim baš sam se ugodno iznenadio koliku jaru daje i koliko dugo gori (nije ona dorasla jasenu za loženje ali bar ovo što sam probao nije ni daleko)
Sve u svemu, što se tiče rasta nemam nikakve zamjerke, što se tiče kaloričnosti isto nemam zamjerke ali je jako lagana pa je sigurno manje kalorična od jasena ili hrasta, što se tiče obrade u namještaj ili nekih drugih svojstava iskreno nemam pojma, vrijeme će pokazati, moje mišljenje je da se nitko sigurno neće obogatiti od paulownie ali bar za sad definitivno nije za baciti.
Evo i galerije, http://www.paulownia.rs/galerija/?Gid=125#prettyPhoto
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
I ja ću posaditi 735000 sadnica paulonije i za pet godina brojati par milijardi kuna.

A ne žele poticati sadnju bagrema. Mi smo diletanti što se tiče šumarstva da je to strašno. U ponedjeljak idem na prekvalifikaciju za neurokirurga.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Jednostavnije je da se odaš alkoholu. :icon_fU:
 

Najnoviji postovi

Na vrh