• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PDV i oblici oporezivanja

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ja sam do nove godine bio nositelj OPG a sin je bio član sada smo to izmjenili sin je nositelj OPG a ja sam član ušli smo u OPG 2006 godine ja sam bio obveznik plaćanja mirovinskog i zdravstvenog doprinosa za sebe a sin nije plaćao.
Sada je on obveznik plaćanja mir. i zdra. doprinosa a ja kao član od ove godine nisam obavezan plaćanja mir i zdrav. doprinosa.
U poreznoj i mirovinskom su mi rekli pošto smo obadva u upisniku od otvaranja 2006 g OPG da ja sada nisam obavezan to plaćati jer se smatram kao jedan od članova koji su od 2006 g dakle prvog dana bili u OPG

Isti slučaj je bio i kod mene. Otac kao bivši nosioc OPG-a (a sada član) nemora plačati mirovinsko osiguranje ali MORA plačati zdravstveno. Kada smo radili promjenu osnovice osiguranja službenica nam je rekla da nemože biti član OPg-a i biti prijavljen na zdravstveno osigur. kao nezaposlena osoba. (Tj. član opg-a nije nezaposlena osoba)
 

nisamja

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2018
Poruka
245
adan,koliko automobila smije na opg biti registrirano na opg?sad imamo jedan teretni koji glasi na opg i jedan osobni koji glasi na fizičku osobu.sin bi kupio još jedan teretni.član je opg.da li ga može registrirati na opg?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
nisamja, kako mislite auto registriran na OPG. Jel to nešto novo (pod novo mislim par godina) jer prije nije bilo moguće registrirati auto na obrt ni na opg budući to nisu pravne osobe. Pod registrirati mislim na onu knjižicu u autu, valjda prometna, i tu su uvijek upisivali ime i prezime vlasnika fizičke osobe, osim u slučaju kad se radi o firmi.
Auto se u obrt ili opg unosi u knjigovodstvenoj dokumentaciji kupnjom od prodavatelja firme na temelju računa, kupnjom od fizičke osobe na temelju kupoprodajnog ugovora ili zapisnikom o unosu privatne imovine ako je imovina vaša ili pripada članu opg-a. Nema ograničenja za broj auta na opg-u, pogotovo teretnih. Teretni auti vam idu u trošak 100% i ako ste u pdv-u, odbijate pdv u 100% iznosu. Kod osobnih je trenutno 50% priznato, 50% nepriznato. Vi možete bez problema upisati osobni i oba teretna auta na opg ako ih trebate i mislite da vam se isplati zbog pravdanja troškova. Kad sam napisala da nema ograničenja za broj vozila na opg-u, tu se treba voditi logikom i u slučaju većeg voznog parka imati objašnjenje na eventualno pitanje poreznika.
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
44
Pozdrav,

dali ima netko s iskustvom obračunavanja amortizacije dugotrajne imovine opg-a bez da je u registru poreznih obveznika te ne vodi poslovne knjige?

U 2022.godini ostvareni primici su mi prešli 80.500 kuna te bih trebao postati obveznik poreza na dohodak.

Međutim prema mišljenju MF od 20.3.2018. ako opg plaća paušalni porez na dohodak ili nije u rpo primitak po osnovi potpore iskazuje se u iznosu pretpostavljene amortizacije sredstava za koje je primljena potpora.

Zanima me primjer izgleda evidencije o primljenim potporama, evidencije o nabavi i stavljanja u upotrebu dugotrajne imovine te evidencije o iskazanom prihodu u visini obračunane amortizacije.

Ako bih iskazao amortizaciju mehanizacije i opreme koju sam kupio sredstvima iz potpore ruralnog razvoja bio bih ispod granice za ulaz u rpo.
Nejasno mi je i što sam uplatu 2.rate potpore (isplata nakon završetka projekta) primio početkom 2022.godine, dok sam mehanizaciju i opremu za taj projekt kupio u 2021.godini. Dali je to problem za obračun amorrizacije?

Lp
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Ima li netko iskustva s ovim oblikom oporezivanja? Imam OPG, u penziji sam,supruga nezaposlena.Nikad mi prinos od poljoprivrede nije prešao 80500 kuna.Prošle godine zbog povečanja cijena prešao je..I danas dobim od porezne da im se javim zbog uvođenja u registar poreznih obveznika.Molim savjet.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,087
Svatko tko pređe iznos od 80500 kn se mora sam prijaviti u poreznu i upisati u registar poreznih obveznika. Dobro je da još nisu napisali i kaznu za prekršaj. Paušal nije tako veliki i ovisi o tome u koju se grupu spada (prema visini uplata na žiro rn). Mogli ste osnovati dva OPG-a i podijeliti to na 2 subjekta da se ne pređe taj iznos. Nisam siguran da li postoji obveza da se bude u registru jedno vrijeme ili se može iz njega izaći druge godine. U svakome slučaju treba se javiti u poreznu i razjasniti to, obveza plaćanja ostaje.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ako uđeš u sustav PDV-a ne bi trebao imati davanja za mirovinsko i zdravstveno. Žena ako je član, vjerojatno ćeš morati za nju plaćati, ali to ju možeš ispisati.. sad sve ovisi koliko kupuješ/prodaješ dali bi na kraju godine imao nešto platiti ili dobiti PDV-a. Nije to toliko loše, ako ulažeš u poljoprivrednu proizvodnju dobro je.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
RPO i PDV nema veze jedno sa drugim, ja na sve plačam PDV, jer nisam u sustavu PDV,a nisam ni bio u susrtavu RPO..jer nikad nisam prešao limit..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Najbolje nazovi poreznu pa pitaj.
Ove godine ćeš morati plaćati paušalni porez(zbog toga što si lani prešao prag za ulazak),doprinose za mirovonsko i zdravstveno,i to je to.
Ako ove godine nebudeš imao primitke veće od 80500,tražiš izlazak i onda sljedeće godine nebudeš morao ništa platiti..
Ali možda se nešto promijenilo,najbolje pitati pa da nebude nekih većih izdataka...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,984
Jel se može ići na bolovanje kad nisi u RPO?

Konkretno me zanima onaj roditeljski dopust 10 dana za rođenje i 2 mjeseca za očeve.
 
Na vrh