• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PDV i oblici oporezivanja

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Puno se piše sada o sustavu oporezivanja a isto je vezano kako za program ruralnog razvoja tako i za isplatu poticaja ali i za novi zakon o OPG-ima gdje se navodi kako će sva gospodarstva ekonomske veličine 3000 eura i više morati u neki sustav oporezivanja pa predlažem da netko tko zna sa sigurnošću pravila,obveze i iznose u krajnosti i još bolje ako se tko bavi baš knjigovodstvom da objasni po nekim primjerima detalje oko svakog oblika oporezivanja budući je primjera jako puno a i ovdje bi na posebnoj temi sve bilo puno lakše pronaći svima. Evo konkretno za mene- u radnom sam odnosu,imam PG sa svojih 55-60 ovaca sa tendencijom rasta broja,5,5-6 Ha oranica na koje primam poticaj i sada će biti 5-6 Ha pašnjaka. Zna li sada netko sa sigurnošću razraditi moj primjer,da li ići u paušal,porez na dobit ili klasični PDV s obzirom na sve navedeno,s tim da se u razradi dotakne i plaćanja knjigovođe i svega što bi koji sustav nosio a također i odstupnicu-iz kojeg se sustava može izaći i kako...
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Nije mi jasno šta imaju oporezivat na opg iznad 3000-8000e,evo primjer dvije krmače,par komada ovaca 5-7primjer,par hektara zemlje 6h,šta imaš tu oporezivat to je jedva da čovjek preživi,još ako si plaća doprinose to je to,Nek sad neko kaže kakav porez udariti na to,nije pošteno,propada odmah taj opg.Moje mišljenje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Nemogu ja tebi reći ajd ti odi u taj i taj sustav oporezivanja...Ti znaš koliko imaš troškova,koliko imaš prihoda od prodaje,poticaja itd...
Kod mene konkretno imam 6.39ha oranica i predajem kukuruz na prodaju nakon žetve i sa poticajem nisam do ove god prešao 80500kn jer mi je isplaćeno za predlani i lani iste godine...
U pdv mi se ne isplati jer imam troškova oko 35 tisuća kuna,13% pdv-a mi nebi bilo dosta da pokrijem knjigovođu koliko si pretporeza mogu odbiti za repromaterijal...goriva potrošim za 2000kn.

Kao paušalac su mi rekli da plaćam tromjesečno oko 700kn i na kraju godine razliku doprinosa,oko 3900kn jednokratno...nemoram voditi knjige..po meni ako platim paušala 2800kn,a oko 4000kn doprinosa,mislim da je sasvim uredu ako dobijem 80500kn prodajom kukuruza+poticaj.

zaposlen sam i eto,to ti je moje iskustvo...

Luka kako ti nije jasno..odjaviš opg i radiš i dalje i jedino nebudeš imao poticaj.
Opet se svodi na to da nešto moraš i dati državi da bi od nje dobio.
Neznam kome će to biti isplativo,ali očito rade na tome da tko će moći plaćati bude i poticaje dobivao,a tko nebude nebude...
Ionak nemoraš imati opg da bi prodao pajceke za božić ili janjce..ionak rijetki preko računa prodaju(na male mislim)...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Primjetila sam da većina brka porez na dohodak i pdv. PDV je u velikoj večini slučajeva isplativ samo velikim proizvođačima, a oni ionako nemaju izbora jer svi koji u tekućoj godini izdaju računa više od 230.000 kn, sad je taj prag podignut na 300.000 kn, moraju u pdv po sili zakona. Dakle, nitko od nas ne mora i ne isplati mu se dobrovoljno ulaziti u sistem pdv-a.
Ostaje nam sistem poreza na dohodak i doprinosi za MO i ZO. Doprinose ne plačaju osobe koje su osigurane po nekom drugom osnovu, naprimjer radni odnos, doprinose plačaju svi koji nisu osigurani po nekoj drugoj osnovi i nositelj i članovi. To je obaveza za nove OPG-e. Stari OPG-ovci ne moraju plačati doprinose ni za sebe ni za članove ukoliko su upisani prije donošenja novog zakona o doprinosima, mislim da je to do 01.10.2010. OPG-ovci upisano do ulaska RH u EU moraju plaćati samo mirovinsko, a novi tj. upisani poslije ulaska RH u EU plaćaju sve. Stari OPG_i moraju biti na oprezu jer bilo kakva veća promjena u upisnku npr. izlazak člana iz OPG-a, smatra velikom promjenom i svrstava OPG u novi i nameće mu se plaćanje doprinosa.
Dohodak: do sad je bilo tako, nisam stigla provjeriti da li su se mijenjale i cifre vezane uz dohodaše obzirom da je podignut prag za obavezan ulazak u pdv:
OPG s prihodom do 80.500 kn nije obavezan uži u porezni sistem (u prihod se računaju i primljeni poticaji i prodaja proizvoda OPG-a pa ako još niste obvezni plaćati doprinose, držite se tog sistema što duže možete, nešto dobiješ kroz poticaje, a ne daješ ništa
Slijedeći sistem poreza na dohodak je paušalni, ne vodite poslovne knjige nego samo evidenciju primitaka i na kraju godine se predaje obrazac u PU
Ulazak u sistem poreza na dohodak sa vođenjem poslovnih knjiga povlači za sobom i trošak knjigovođe jer nije baš tako jednostavno makar se knjigovodsvto obrta i opg vode kao tzv. jednostavno knjigovodstvo.
E sad do donošenja zakona o OPG-u, je tako. Što će biti po donošenju tog Zakona, pojma nemam, ali poučena dosadašnjim iskustvom ništa dobrog za nas.
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
Ja sam do nove godine bio nositelj OPG a sin je bio član sada smo to izmjenili sin je nositelj OPG a ja sam član ušli smo u OPG 2006 godine ja sam bio obveznik plaćanja mirovinskog i zdravstvenog doprinosa za sebe a sin nije plaćao.
Sada je on obveznik plaćanja mir. i zdra. doprinosa a ja kao član od ove godine nisam obavezan plaćanja mir i zdrav. doprinosa.
U poreznoj i mirovinskom su mi rekli pošto smo obadva u upisniku od otvaranja 2006 g OPG da ja sada nisam obavezan to plaćati jer se smatram kao jedan od članova koji su od 2006 g dakle prvog dana bili u OPG
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ja cu se sljedeci tjedan pozabavit time da vidim koja mi je opcija najbolja za u buduce...
Po prvim procijenama 80500 cu probit, ove godine ili iduce!
Mozda se mogu nekako stiskat,neko vrijeme, mozda i dugorocno da ostanem ispod, ali razmisljam je li mozda dobar trenutak i za ulazak u sustav poreza na dohodak?

Sto me privlaci...prvo mogucnost dopunske djelatnosti u opgu
Iako nisam jos proucio sto sve se moze obavljat, ovo ipak ostavlja prostor da poljoprivrednik, u one dane kada na gospodarstvu ima prostora...isporuci jos neki racun
...druga stvar je, vjerovatno ce se ici u smjeru pogodnosti za one, koji se odluce na ovaj korak...i to bi se trebalo gledat iskoristit!

ono sto nije dobro je da, ce ovo kostat nekog zivotnog mira, jer ce te gonit i da mozgas i da radis...sto nije samo po sebi ni lose, ali zna bit iscrpno...pogotovo kad se namisti da ne ide...a mora ic
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ako se otvara dopunska djelatnost na OPG-u, prvo što traže u Agenciji ( u Zagrebu sigurno-bez upisa u registar poreznih obveznika nisam mogla upisati dopunsku djelatnost) je potvrda od Porezne o upisu u registar poreznih obveznika. Za one koji ne planiraju velika ulaganja ili uzimati poticaje (županijske, EU fondovi) za osnovna sredstva, postoji model paušalnog oporezivanja. Vodi se samo knjiga prometa tj. treba evidentirati svaku prodaju i primitak, troškovi se ne vode. Paušalist je u 2017. mogao biti do 230.000,00 kn prihoda od prodaje i poticaja što nije zanemariv iznos. Još ako je OPG druga djelatnost, doprinosi se plaćaju 50% na osnovicu. Prag za paušaliste 2018. godine je max 300.000,00 kn primitaka. Prag za obavezni ulazak u pdv je prelazak 300.000,00 kn izdanih računa u tekućoj godini bez obzira na naplatu.
Tko ima kakve dvojte oko poreznih aspekata u budućnosti, najbolje je da sa konkretnim pitanjima i planovima od do dobrog knjigovođe koji bi na konkretnom primjeru trebao dati savjet tj. reči prednosti i mane sistema. Ako ste mali OPG-ovac i hoćete i dalje ostati mali, ne tražite ništa ili minimalno od države, ni ona neće previše tražiti od vas. Kako rastete, tražite više od države, ona daje, ali uvijek više uzima.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Nisam bas tocno razumio iz tvog zadnjeg posta je li vtdis oprecno, ali koliko sam ja razumio sustav...moguce je bit u pausalnom porezu (na dohodak) i imat registriranu dodatnu djelatnost na opgu!
Znaci imat domacinstvo sa 5ha zemlje, 10 zivotinja...i mali kamion s kranom za prijevozit po selu, sta kome treba!
Povremeno odradit nesto i za firme, isporucit nesto racuna...i bit na pausalcu, bi trebalo bit moguce!
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Kod upisa dopunske djelatnosti, Agenciju ne zanima u koji porezni sistem se upisuješ, njima je samo važno da si registriran u RPO (registar poreznih obveznika) i to je uredu. Dopunska djelatnost koju registriraš mora biti na popisu dozvoljenih dopunskih djelatnosti OPG-a, mislim da ima pravilnik o dopunskim djelatnostima na OPG-u. Za prodaju svojih proizvoda pravnim osobama izdaješ račune (obavezna fiskalizacija ako je plačanje u kešu), a prodaja građanima na tržnicama i kućnom pragu ide bez računa(čl. 64 Općeg poreznog Zakona), ali se mora evidentirati na obrascu Evidencija prodaje ili kak se već zove, (ima obrazac u prilogu pravilnika) i koliko sam ja shvatila, novce od prodaje građanima bez izdavanja računa trebalo bi obavezno položiti na žiro OPG-a kao utržak. Za ovo polaganje novaca, ako netko zna sigurno, molim da potvrdi ili demantira.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Da to je to!
Ajde dobro je da imamo nekoga adekvatnog za ove stvari ovde!
Nadam se da cu i ja znat vise na temu dohodka i visine pausala uskoro tj kako se odredjuje!
To je isto nesto sto ljude zanima!

Sto se tice dopunskih djelatnosti, dopustene su jednostavnije djelatnosti ajmo tako rec!
Dopustena je i prerada, ali prvog stupnja...maslina u ulje, zito u brasno,...turizam, ali ne znam sve detalje, samo ono sto je nemogu zanimalo!
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ma puno toga je dopušteno u kao dopunska djelatnost, uguglaj pops dopunskih djelatnoati na opgu i otvorit će ti se stranice koje imaju i pravilnik i prilog s popisom dopunskih djelatnosti. Ide prerada voća, povrća, mesa, mlijeka, izrada kolača, ma svašta se može uz uvjet da je bar 50% sirovine za preradu tvoj urod, a 50% možeš kupiti ali od drugog OPG-a. Ne možeš otići u Konzum i kupiti povrće na akciji i prerađivati, ali možeš kupiti od drugog registriranog OPG-a. U trgovini se kupuju proizvodi koje inače ne proizvode OPG-ovci, a trebaju za tvoj proizvod npr. sol, šećer, margarin...
Ima u popisu dosta uslužnih djelatnosti koje su dopuštene na OPG-u pa ćeš vjerojatno naći ono što te zanima.
Kad si spominjao nekog adekvatnog za ta pitanja, ako si mislio na mene, fulao si. Ja samo prenosim svoja iskustva i saznanja do kojih sam došla plivajući u šumi zakona kao OPG-ovac sa registriranom dopunskom djelatnosti prerade.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Tko mora u sustav RPO neka se drže pušalnog sustava jer bilo koji drugi način oporezivanja vam bude oderao kožu sa leđa,vjerujte mi jer sam prošao sve sustave oporezivanja.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Porez (u pausalnom nacinu oporezivanja) i nije nesto velik,,,
Doprinosi su ti koji te kolju,,, :icon_e_confused:
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Dajte molim vas ako neko zna ili ima iskustvo u vezi doprinosa.

Stanje OPGa je:
- upisan u RPO
- plaća paušalni porez na dohodak
- nije osnovna djelatnost (nositelj je zaposlen u firmi)

Plaća li takav OPG doprinose?


Po svim zakonima ispada da plaća doprinose za obavljanje druge djelatnosti, ali ne poznajem ni jednu osobu koja je paušalist i zaposlena, a da su joj obračunati doprinosi za OPG. Zakon o doprinosima kaže da se isti plaćaju temeljem rješenja Porezne uprave, ali nitko nikakvo rješenje nije dobija već godinama.

Imate li iskustva o tome:icon_question:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Plaća. Porezna je traljava po tom pitanju, treba nazvat poreznu i reć da obračunaju doprinose i pošalju jer će se stvorit dug.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad sam otvoril obrt i prijavil se u poreznu kao paušalist, dobio sam od njih posebno rješenje za porez i prirez, a posebno rješenje za doprinose. Bez uplatnice. Obrt sam imal uz redovno zaposlenje, čak je jedno vrijeme bil u mirovanju. Koliko se sjećam doprinose sam moral platiti i za period kad je obrt bil u stanju mirovanja.
To su iskustva od prije 3-4 godine, a vjerujem da je jednako i kod paušalista u OPG-u.
Kak je netko već napisal, treba se prijaviti na najjednostavnije, a onda po sili zakona seliti u više kategorije.
Nakon dobrovoljnog ulaska u PDV sustav, izlazak je moguć tek nakon 5 godina (ako prihod nije prevelik), a ako se uđe po sili zakona, Izaći se može kad se stanje toliko promijeni da se više po sili zakona ne mora biti u sustavu PDV-a. Tako je bilo onda, a vjerujem da se to nije promijenilo.
U svakom slučaju, uvijek se treba informirati prije kod porezne. No, što više pitanja se zna postaviti, tim bolje. Uglavnom se na postavljena pitanja dobije odgovor, ali se ne daje obavijest o nečemu vezanom, ako za to nije postavljeno pitanje. :(
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Dajte molim vas ako neko zna ili ima iskustvo u vezi doprinosa.

Stanje OPGa je:
- upisan u RPO
- plaća paušalni porez na dohodak
- nije osnovna djelatnost (nositelj je zaposlen u firmi)

Plaća li takav OPG doprinose?


Po svim zakonima ispada da plaća doprinose za obavljanje druge djelatnosti, ali ne poznajem ni jednu osobu koja je paušalist i zaposlena, a da su joj obračunati doprinosi za OPG. Zakon o doprinosima kaže da se isti plaćaju temeljem rješenja Porezne uprave, ali nitko nikakvo rješenje nije dobija već godinama.

Imate li iskustva o tome:icon_question:

Evo takav slučaj sam ja..prijavio se neki dan i priča je sljedeća...svaka 3 mjeseca se plaća paušal na osnovu prihoda u 3 mjeseca,ako ih nema najmanji se obračunavaju i plaća se cca 700k paušala.
Doprinosi idu tek na kraju 2019.god jer cijelu 2018 zbrajaju dohodak koji sjeda na račun OPGa pa izračunaju...meni su rekli ako sam do 80500kn da su doprinosi cca 3900kn i plaćaju se odjednom.

znači paušal oko 2800(svaka 3 mjeseca 700kn) i doprinosi 3900kn = 6700kn godišnje!
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
https://www.agroklub.com/financiranje/sve-varijante-doprinosa-u-opg-u/37108/ evo da se ovo opet pročita i protumači... Ovaj dio se odnosi na mene pošto sam zaposlen: Ukoliko vam je poljoprivredna djelatnost dodatna, odnosno imate doprinose po drugoj osnovi i obavljate poljoprivrednu djelatnost, doprinose utvrđuje Porezna uprava rješenjem po godišnjem obračunu, a osnovica je ostvareni dohodak ili dobitak. Pri tome najviša godišnja osnovica ne može biti više od 60.364,20 kn. U ovom slučaju dužni ste na utvrđenu osnovicu platiti 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje (ili 7,5% + 2,5% ako ste u I. i II. stupu), te doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%, pa maksimalna obveza u ovom slučaju iznosi 10.563,74 kn godišnje obveze za doprinose. Rok za plaćanje je dan podnošenja godišnje porezne prijave.

Ako ste u situaciji da vam je poljoprivreda druga djelatnost i da ste izabrali biti paušalni obveznik poreza na dohodak situacija je slijedeća:

za iznos godišnjeg primitka: do 85.000,00 kn osnovica je 12.750,00 kn,
iznad 85.000,00 do 115.000,00 osnovica je 17.250,00 kn,
iznad 115.000,00 do 149.500,00 osnovica je 22.425,00 kn,
iznad 140.500,00 do 230.000,00 osnovica je 34.500,00 kn.
Na osnovicu se plaća 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje (ili 7,5% + 2,5% ako ste u I. i II. stupu), te doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%. Porezna uprava izdaje rješenje a dužni ste platiti u roku od 15 dana od uručenja rješenja.
Iskreno ne kužim baš ovo-nisam bio do sada u doticaju sa oporezivanjem i doprinosima pa ako mi može tko pojasniti koliko bih imao mjesečno ili već kako davanje za sve?!
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
https://www.agroklub.com/financiranje/sve-varijante-doprinosa-u-opg-u/37108/ evo da se ovo opet pročita i protumači... Ovaj dio se odnosi na mene pošto sam zaposlen: Ukoliko vam je poljoprivredna djelatnost dodatna, odnosno imate doprinose po drugoj osnovi i obavljate poljoprivrednu djelatnost, doprinose utvrđuje Porezna uprava rješenjem po godišnjem obračunu, a osnovica je ostvareni dohodak ili dobitak. Pri tome najviša godišnja osnovica ne može biti više od 60.364,20 kn. U ovom slučaju dužni ste na utvrđenu osnovicu platiti 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje (ili 7,5% + 2,5% ako ste u I. i II. stupu), te doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%, pa maksimalna obveza u ovom slučaju iznosi 10.563,74 kn godišnje obveze za doprinose. Rok za plaćanje je dan podnošenja godišnje porezne prijave.

Ako ste u situaciji da vam je poljoprivreda druga djelatnost i da ste izabrali biti paušalni obveznik poreza na dohodak situacija je slijedeća:

za iznos godišnjeg primitka: do 85.000,00 kn osnovica je 12.750,00 kn,
iznad 85.000,00 do 115.000,00 osnovica je 17.250,00 kn,
iznad 115.000,00 do 149.500,00 osnovica je 22.425,00 kn,
iznad 140.500,00 do 230.000,00 osnovica je 34.500,00 kn.
Na osnovicu se plaća 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje (ili 7,5% + 2,5% ako ste u I. i II. stupu), te doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%. Porezna uprava izdaje rješenje a dužni ste platiti u roku od 15 dana od uručenja rješenja.
Iskreno ne kužim baš ovo-nisam bio do sada u doticaju sa oporezivanjem i doprinosima pa ako mi može tko pojasniti koliko bih imao mjesečno ili već kako davanje za sve?!
Ako je poljoprivreda tj OPG druga djelatnost (isto vrijedi i za obrte), osoba koja je zaposlena u firmi tamo plaća doprinose prema plaći. Za OPG kao drugu djelatnost, doprinosi se plaćaju po podnesenoj poreznoj prijavi, a osnovica je dohodak.
U slučaju paušalista, osnovice su određene po gore navedenoj skali, a to znači da paušalist koji je u 2017. godini naplatio do 85.000,00 kn, po procjeni PU ostvario je dohodak od 12.750,00 kn. Tih 12.750,00 kn je osnovica koju množiš sa 17,5% (10% mirovinsko + 7.5% zdravstveno) , iznos za plaćanje 2.231,25. Isti postupak je i za ostale grupe. Paušalni porez je 12% na istu osnovicu i za prvu grupu (do 85.000 kn) iznosi 1.530,00 kn. Doprinosi i porezi za najmanju grupu (uz rad u firmi) iznose 3.731,25 kn za cijelu godinu.
Ako se unovči do 230.000,00 kn godišnje, što moramo priznati za naše uvjete nije malo, porezi i doprinosi iznose za cijelu godinu 10.177,50 kn.
Pomiče se gornja granica za paušaliste, od ove godine paušalista može naplatiti do 300.000,00 kn.
Doprinosi za paušaliste koji nisu u radnom odnosu iznose 1.151,57 kn mjesečno, porezi su isti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh