• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

peršin

M

mate112

Guest
Hvala kod na temperatura rijetko pada ispod nule imam vodu slanca je danas bila 1.1 brao bih samo lisce zanima me koliko sjemen na povrsinu od 20 x 50 metara ,koja je najbolja sorta koliko zalijevati :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Lišćar uzmi Bejov,obrati pažnju na sposobnost regeneracije-to je bitno jer brzina porasta novih listova utječe na broj berbi kroz vegetaciju.Ne znam sortu,nisam liščar sijala.mislim da imaju Titan i još neki,
Imaš i od Clausa -Novas,ali ne znam kako se ponaša.
Imaš i onaj koji mi zovemo ukrasni-to je fino nakovrčani sa manje izraženom aromom,služi više za dekoraciju,ne sije ga se puno,prodaje se u vezicama,skuplje.Ako imaš kupca za njega.Kraus od Beja,ili od Vilimorina,ne mogu se sjetiti imena,njihov je bio najbolji.
Ima i drugih,samo za ozbiljnu proizvodnju nemoj uzimati obično sjeme.Količina?Mislimm da će ti pedeset ili sto grama biti dovoljno.Sto u svakom slučaju.ma i previše.
 
M

mate112

Guest
hvala vam puno,samo me zanima cijena sjemena i to je to :) nemate pojma koliko ste mi pomogli :)))
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Cijena?Mislim da je u Hr,bejov 50 grama oko sto deset ili petnaest kuna,a u Mađarskoj deset eura.Tako je bilo pred jedno tri-četiri godine kada sam ga ja zadnji puta kupovala.

Sjetva treba biti ravnomjerna i ne pregusta,da se ne dobiju pretanki korijeni sa slabim izduženim lišćem-najbolje dvored sa dva cm među biljkama.To je veoma sitno sjeme i moraš nabaviti,makar i ručnu sijačicu.Vjerujem da do pneumatske ne možeš doći da ti netko napravi uslugu sjetne,ili do one na trake.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Evo jedno konkretno pitanje,sadio sam peršin iz presadnica i narastao mi je okrugli korijen kao i na celeru...
Da li se to uvijek događa kod takvog načina sadnje ili postoje određene sorte (hibridi) kod kojih to nije slučaj?
U pitanju je bio Arat F1...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
to će ti se dogoditi uvijek iz presada. Zašto? Zato jer korenašice imaju jedan korijen koji kada se prekine stvara zadebljanje,ili se grana.U svakom slučaju dobivaš okrugli,jedino ako imaš sreće pa presađuješ veoma mladi rasad čiji korijen još nije prerasao visinu sadnog mjesta u kontejneru.Ali u to se ne možeš pouzdati.Nijedna korjenašica koja nema prirodno okrugli korijen poput celera se na radi iz presadnica.
Slobodno ostani kod Arata.To je jako lijepi peršun,dugih,vretanastih korijena,bijel i nakon pranja zadržava boju.List je krasan,a nakon šišanja se dobro regenerira.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Evo jedno konkretno pitanje,sadio sam peršin iz presadnica i narastao mi je okrugli korijen kao i na celeru...
Da li se to uvijek događa kod takvog načina sadnje ili postoje određene sorte (hibridi) kod kojih to nije slučaj?
U pitanju je bio Arat F1...

I ja sam prije par godina sadio mrkvu i peršin iz kontejnera 170 rupa da bi izvadio sadnice s donje strane sam izbijao s klipom i sve mije bilo okruglo pa sam pomislio da je to zbog toga što se vrh korijena pomotao pri vađenju.To je bilo moje viđenje stvari.
Pozdrav!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
mrkva pušta žilu u zemlju od 70 do 90 cm...kad ju direktno siješ u zemlju...u kontejneru zbilja nema kamo, žilica joj se sfrkne i razvije postrano korijenje...imaš samo lopticu...
peršin možeš raditi u kontejnerima, ali samo listaš...korijenaš isto ko i mrkva...

...što ne pitaš prije nego se usosiš...:(devil):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne da ne pita nego niti ne čita.....već sam ja to prije nekome rekla ovdje,samo se ne sjećam kome i kada.:icon_eyes::icon_weed:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
a kaj ti delaš na forumu johabeta prije 5, kad se mrači poslije te ure?
opet lijenčariš...:icon_keel:...umjesto da krumpire naklijavaš...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Narasli su lepi primerci,možda čak i deblji od celera,samo kaj ih niki neće kupiti ili se čudom čude "kaj je to"?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
recimo, da ja to prodajem išlo bi ko alva...
moraš to kupcima približiti...npr:

"Gospa draga, pa to Vam je celer koji ima peršinov list, to je nova vrsta koju sam dobio iz Madžarske i to tam svi koriste...jer kaj Vam ni bolje kupit ovo, nego posebno peršin, posebno celer?"

il ga samo smotaj u grincek...raspolovi ili u frtalje...ko gleda...:(giggle):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
a kaj ti delaš na forumu johabeta prije 5, kad se mrači poslije te ure?
opet lijenčariš...:icon_keel:...umjesto da krumpire naklijavaš...


Danas sam imala super dan - prijepodne sam bila studentica - od devet do dvanaest - onda sam klisnula sa predavanja (treba se uživjeti u srednješkolske dane,jel.....) - sad,kak ću ja sutra ispuniti test pojma nemam,ali imam ja svoje adute - ak mi ne dadu prolaznu ocjenu morati će zbog mene gubiti vrijeme još jednom......jer sam i jučer usto tako zbrisala pod pauzom..Onda sam išla u Sloveniju,tako da danas nisam napravila ništa korisnoga.
A i inače imam sistem - dvie,tri ure radim,pa se odmaram bar pol - tak ti je to dok si sebi šef - možeš kaj očeš-hehe....krumpiriči napreduju - ali materemi,imam još za nasipati - to bum sutra,obečajem čvrsto.
Kak mi marabel i adora puštaju klice....moram pootvarati i prozore i vrata.


Savjeti za peršun su ti u mojem stilu.

Zakjučak ilitiga naravoučenje -

Nas dvije smo jedni obični muljatori. Hehe....
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ove godine sam peršin pokrivao sa 30g lutrasilom nakon sijanja i preko njega je bio cijelo vrijeme do nicanja...ispostavilo se mjerenjem sa digitalnim termometrom i sondom da je ispod lutrasila bila 6 C niža temperatura,nego na golom tlu (mjereno u hladu)...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zanimljivo.
Nisam nikada imala toliki, 19 g sam koristila, ispočetka 17.
Možda je problem u tome što tako rano na proljeće zrke padaju koso i odbijaju se od bijele površine jače nego ljetiod bijelog. Shvaćaš sto hoću reći? Meni se čini da lutrasil u tom ranom roku zapravo više koristi za čuvanje noćne temperature zemlje nego za ugrijavanje preko dana. Možda bi drugačije bilo da su pokrite posađene biljke, koje ga odvajaju od površine i time se omogučuje grijanje zraka.
Ma ne znam, nagađam, nekako mi je to nelogično sa jedne strane, a opet logično sa druge.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja sam ga štitio od velikih vrućina sa lutrasilom...uz zaljevanje kišenjem...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A da, to da, bijelo odbija sunčeve zrake i autmarski je ispod hladnijem još tome trideset gramski je gušći i bolje štiti. pa isto je i sa odjećom, zašto beduini u pustinji imaju duge rukave i dugu odjeću - štiti ih od vrućine direktnog sunca.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
ajde sad oboje u kupaonu i namočite potkušulje...i tak mokre ih stavite na sebe...pa onda napišite kaj se dogodilo...
...ista stvar se dogodi i s lutrasilom koji je vlažan i postavljen na zemlju (direktni kontakt)...nešto drugačije bi bilo da je postavljen na neku manju konstrukciju, tek toliko da ne leži na tlu...:(happy):
 

Najnoviji postovi

Na vrh