• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

peršin

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
zaista za ambroziju nemam pojma, ja je nemam ni za lijek na svojim njivama...:finga:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
nemam korova na njivi stvarno je čista,al bolje mi je ošpricat nego se poslije zezat

nego protiv crva jer treba kakav prašak ili šta dodati kod sadnje
znam da smo to stavljali prije ali sam pozaboravljao nazive
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
to je išlo za mrkvu
al mislim da smo stavljali i kod peršina al nisam siguran
hebiga kad je od zadnji put kad sam ga sadio prošlo 11-12 god . , pa sam pozaboravljao
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
pa negdje sam davno čuo iskustva varaždinaca da se mrkva i peršin pomiješaju s dursbanom ili volatonom i onda se posije sve skupa...mene prestrašio navod na tim preparatima da se mrkva tako uzgojena nesmije koristiti kao dječja hrana, pa nikad nisam ni probal...
isto tak sam čul da se peršin šprica radazinom, pa ni to nisam probal jer mi nema nikakve logike...:mrgreen:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
nemam korova na njivi stvarno je čista,al bolje mi je ošpricat nego se poslije zezat

nego protiv crva jer treba kakav prašak ili šta dodati kod sadnje
znam da smo to stavljali prije ali sam pozaboravljao nazive

Protiv žičnjaka,grčice hrušta prije sadnje(sjetve) uoptrebljava se Force 1,5G (registriran ove godine)7-10kg/ha a protiv korova Fusilade forte EC 0,8-1,2l/ha (samo prilikom sjetve peršina) a prska se iznikli korov 2-4cm.registriran u peršinu.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Protiv žičnjaka,grčice hrušta prije sadnje(sjetve) uoptrebljava se Force 1,5G (registriran ove godine)7-10kg/ha a protiv korova Fusilade forte EC 0,8-1,2l/ha (samo prilikom sjetve peršina) a prska se iznikli korov 2-4cm.registriran u peršinu.

Petula,Fusilade,Focus ultra......jesu kontaktni i pokrivaju samo uskolisne korove,a ne vjerujem da na njivi nema ili neće imati u fazi rasta peršina i širokolisnih korova,pa stoga još jednom Afolon je i kontakni i zemljišni herbicid zasad najbolji uz normalno poštivanje uvjete prskanja.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
A da li je netko sijao peršin sad u jesen,da prezimi i vadi se na prolječe?Koji su tu optimalni rokovi za sjetvu,i koliko sjemena na površinu.
Gdje se može nabaviti prije spominjana ručna sijačica za peršin(muta,valjda gorenje),nova ili rabljena.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A da li je netko sijao peršin sad u jesen,da prezimi i vadi se na prolječe?Koji su tu optimalni rokovi za sjetvu,i koliko sjemena na površinu.
Gdje se može nabaviti prije spominjana ručna sijačica za peršin(muta,valjda gorenje),nova ili rabljena.

Najjednostavnije rečeno-nula bodova-Zašto?Da,ko što reče Ihorzic,elaboriram-peršun će zbog niskih temperatura jarovizirati,tj,preći u fazu osjemenjivana iliti stvaranja cvijeta,pa će rano u proljeće procvasti prije nego naraste do faze da ga uspiješ prodati.To je u najgorem slučaju.Povoljniji je da dio uspiješ prodati ako ti mlade biljčice ne uništi golomrazica tokom zime.Inače je provjereno de peršun prolazi jarovizacije bez obzira na starost biljke ili broj listova koje ima u vrijeme niskih temperatura,a jarovizacija se ne pobija dolaskom određenih broja dana visokih temperatura kao npr kod celera(potpuno ili djelomično),znači,već i tek iznikle biljčice će jarovizirati,a kamoli neće odraslije.Kada malo razmislim,ako si spreman ići u rizik izmrzavanja tokom zime i neuspjele pravovremene prodaje sve količine koju zasiješ ili ti nakon mogučega izmrzavanja ostane,a ti zasij,pa što bude,bude.Možda ispadne nikako,možde podnošljivo,a možda i dobro.Ja sam ti samo navela ono što znam i parametre koje moraš uzeti u obzir.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
A da li je netko sijao peršin sad u jesen,da prezimi i vadi se na prolječe?Koji su tu optimalni rokovi za sjetvu,i koliko sjemena na površinu.
Gdje se može nabaviti prije spominjana ručna sijačica za peršin(muta,valjda gorenje),nova ili rabljena.

pusti johabicu, ja posijao jučer... u PLASTENIK! :rolfer::rolfer::rolfer:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Darijus,kao prvo,posijano jučer nije posijano na jesen nego sada,iliti ljeti.Osim toga,posijao si u plastenik,pa ćeš taj peršun pobrati na jesen ili kasnu jesen,ili ranu zimu,a ako nešto iskrsne pa ne uspiješ sigurno ćeš ga prodati na proljeće.Isto kao što sam ga i ja prije nekoliko godina kada sam ga sijala u plasteniku,samo u kasnijem terminu.Pa sam lijepo list prodala u kasnu jesen,a na proljeće novoizrasli list sa korijenom taman prije nego je krenuo cvijet.Ali sjetva u polju na jesen je neka druga priča i biti će onako kako sam navela u prijašnjem postu.Isto kao što je neka druga priča posije li se sada u polje,ali to sada je sada,krajem sedmog mjeseca,a ne na jesen,u devetom ili desetom mjesecu.Za mene je to jesen,a tražitelj savjeta je pitao,ako sam ga dobro shvatila o sjetvi u jesen.Inače,peršun smo sijali desetak godina i to traktorskom sijačicom na povišene slogove.Proljetos smo je prodali za 2000 E jer smo odlučili od slijedeće godine ostati samo na plasteničkoj proizvodnji.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
Ma ,krivo sam napisao.Mislio sam i ja sad,najkasnije za nekih 10tak dana,a ne u 10tom mjesecu.U svakom slučaju hvala za dobronamjeran savjet.
E da,a za sijačicu,zna li netko?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E da,a za sijačicu,zna li netko?



Šantić promet u Cabuni i Virovitici prodaje te sijačice ako nema može da se naruči.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Darijus,kao prvo,posijano jučer nije posijano na jesen nego sada,iliti ljeti.Osim toga,posijao si u plastenik,pa ćeš taj peršun pobrati na jesen ili kasnu jesen,ili ranu zimu,a ako nešto iskrsne pa ne uspiješ sigurno ćeš ga prodati na proljeće.Isto kao što sam ga i ja prije nekoliko godina kada sam ga sijala u plasteniku,samo u kasnijem terminu.Pa sam lijepo list prodala u kasnu jesen,a na proljeće novoizrasli list sa korijenom taman prije nego je krenuo cvijet.Ali sjetva u polju na jesen je neka druga priča i biti će onako kako sam navela u prijašnjem postu.Isto kao što je neka druga priča posije li se sada u polje,ali to sada je sada,krajem sedmog mjeseca,a ne na jesen,u devetom ili desetom mjesecu.Za mene je to jesen,a tražitelj savjeta je pitao,ako sam ga dobro shvatila o sjetvi u jesen.Inače,peršun smo sijali desetak godina i to traktorskom sijačicom na povišene slogove.Proljetos smo je prodali za 2000 E jer smo odlučili od slijedeće godine ostati samo na plasteničkoj proizvodnji.

Peršin se može sijati skoro do polovice 7 mjeseca ako uvjeti dozvoljavaju i sigurno će uspjeti, sad se može sijat uz jednu dozu rizika, ali gledajući par prošlih godina sve negdje do početka ili polovice 12 mjeseca imaš ga vremena prodat, ili ako ne uspiješ nemaš problema s berbom...
zar ne vrijedi za peršin pravilo 100 dana od sjetve do berbe?
ili tu negdje...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Zaboravio si napisati da ako i ne povadiš i proljetni i ljetni peršun do kraja tekuće godine,možeš ga lijepo počupati i naravno prodati na proljeće čim listovi dovoljno porastu,(ako ga miševi ne pogricku-znaju oni što je dobro),ili tokom zime ako ima uvjeta za vađenje kao korijen-imaš li za takav kupca,pa još da se proljetnom listovi ,kada prerastu,obole ili slično, kose kako bi narasli mladi sočni i lijepo zeleni,a baš da ćeš brati peršun sto dana nakon sjetve-malo je nategnuto i za proljetni i ljetni rok sjetve,jer u proljetnom nicanje može potajati dvadesetak dana,a u ljetnom,nemaš li navodnjavanje, desetak dana kraće, ili djelomično,a najčešće nikako.Ako je vrijeme kao ovo sada.Ne računam ovih par kišnih dana.Pa i sa njima,jedne su mi se godine klice prilikom nicanja doslovno ispržile,naravno u poljskoj proizvodnji.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ma zalijevam ga i ujutro i navečer...već mi na žifce ide, a tek je par dana v zemlji...:rolleyess:
 
M

mate112

Guest
Bok ljudi totalni sam početnik što se tiče poljoprivede ....imam zemlju cca 50x70 metara pa bih to zasadio peršinom pa me zanima kada se sije koja sotra i sve u vezi njega ....molim pomoć jer sam totalni početnik
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za peršun na otvorenom je sada već kasno za ovogodišnju berbu.Može se posijati i lijepo će niknuti,međutim neće imati vremena razviti dobar korijen.Takav nerazvijen može prezimjeti,ali će rano krenuti u cvijet i treba ga brzo kada počne porast riješavati.Uz rizik izmrzavanja i precvjetavanja financijski učinak može biti veoma dobar obzirom da ranoproljetna sjetva ne može nikada ući tako brzo u berbu kao jesenska ili ljetna - u sedmom mjesecu,koja ostane neubrana tokom godine.
Možeš pitati ako ti još šta treba.

Sorte kojhe su dobre-ovisi šta želiš.

kratki list -iako je dužina lista relativni pojam-list se,kada preraste ili oboli kosi i čeka se da naraste drugi za berbu-i krupni korijen (takav ne možeš prodati onoma koji rade grincajge,ali možeš onima koji prodaju komadno ili na kilu) je Fakir.
Egale (Iglu) ima tanki dugi korijen- grincajg tip ali mu list zna otići uvis.
Arat-to je bio hit u vrijeme dok sam ga ja sijala,krasan list na srednje dugim stapkama,korijen dug i tanak. i bijeli.
berlinca i onaj drugi,tanki,ne mogu se sjetiti kak se zove,što se u sjemenarama po selima i gradu može nabaviti izbjegavaj jer korijen nije ujednaćen,gladak i bijeli nakon pranja-brzo požuti.I list je osjetljiviji na bolesti.jedino ako nemaš izbirljive kupce.
Sjeme uzimaj samo kolko trebaš za jednu godinu jer veoma brzo gubi klijavost.Najviše dbvije godine izdrži.ne uzimaj ništa ispod devedeset posto klijavosti u sjemenskim kućama i osamdeset pet posto u sjemenarama po dučanima.to je laborarorijska klijavost koja u vanjskim uvjetima drastično pada pa ćeš imati poprilično reducirani sklop,a to opet,osim prinosa povlači i druge problema.
Tu na temi naprijed imaš dosta toga napisanoga,prolistaj i pročitaj.Sve što ne nađeš pitaj,budem ti rekla,nije niki problem,peršun sam sijala desetak godina.

Obavezna je duboka obrada tla i sjetva na slogove-redovi za krumpir-jer će se inače korijen račvati ili deformirati.
 
M

mate112

Guest
Hvala na objašnjenju al nije mi nešto jasno ja sam iz neretve te na nekim stranicama pise da u juznim djelovima lijepe naše moze i preko zime rasti peršin jer temperatura nije baš niska... hvala unaprjed
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma naravno,dalmatinci preko zime uzimaju novce na peršunu.Ja ne znam kakva je klima kod tebe.list podnosi blage mrazeve,mislim da mu i minus četiri, ne predstavlja problem ukoliko to nisu cijelodnevne temperature.A korijen uopće nije upitan ako u zemlji izmrzne-neće mu biti ništa.Ako je ko u priobalju,onda ti možeš i sada posijati,čim prije,i to ćeš oko Nove Godine prodavati ako imaš vode.Moraš još znati želiš li list sa korijenom,ili oćeš prodavati samo list.Lišćar puno ranije stiže u berbu i regenerira se,pa imaš više berbi,ali je korijenaš traženiji.I korijenaš možeš brati kao list zasebno,a na kraju pobrati sa korijenom.
Kada se odličiš sijati,javi se,ako treba budem te vodila kroz proizvodnju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh