Ili ne čitaš temeljito, ili ne povezuješ informacije, ili čitaš netočne informacije.
Količina hranjiva se u tlu mijenja prema tome koliko ga je biljka usvojila (popapala) i koliko ga je voda isprala u zonu ispod korijena..
Zamisli to na način zdjele pune hrne i gladnog čovjeka velikog apetita i gladnog čovjeka malog apetita.
I na način zdjele hrane na stolu i dvoje gladuša koji sjede na stolicama udaljenima šezdeset cm od stola, ali jedan ima ruke dugačke šezdeset cm, a drugi pedeset pet..
Kalij i fosfor su u zemlji skoro pa nepokretni - godišnje se spuštaju u prosjeku dva cm, ali zato dušik otklipsi ispod zone korijena - tu je bitno onih pet cm kraćih ruku - ukoliko pada puno kiše.
Kalcija možeš imati i više nego treba, ali ga biljka - ko i ostala hranjiva - ne može usvojiti ako u zemlji nema dovoljno vode.
I fosfora i kalija može biti i više nego dovoljno, ali u obliku koji biljka ne može usvojiti, pa ispada da je isto kao i da ih nema.
Inače, da, u pravu si - količina hranjiva - NPK i drugih elemenata se u tlu mijenja od početka do kraja rasta biljke, ali zato što ih biljka potroši (osim dušika za kojega smo rekli da ga osim što ga biljka troši uz to i voda ispire u slojeve nedostupne korijenu).
A potrošnja ovisi o kapacitetu biljke za usvajnje i količini vode u tlu., najjednostavnije rečeno.