• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ph testeri

dubrovnik

Novi član
Tu od
11 Lis 2017
Poruka
12
Novi sam ovdje i nešto sam čitao u vezi ph testera u jednoj temi "analiza tla", ali to je bilo prije 5 godina pa vas molim da mi preporučite dobar ph tester koji ipak ne ide iznad 300 kn.
Ali molim vas po vašem iskustvu.
 

dubrovnik

Novi član
Tu od
11 Lis 2017
Poruka
12
Pa je li toliko teško napisati vaše iskustvo. Dosta vas ima testere i nitko ni riječi. Pa kakvi ste vi to ljudi?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zasto mislis da ljudi imaju testere, vecina nema, mozda netko tko se bavi hidroponijom ali takvih ovdje nema.
Uglavnom, za 300kn mozes kupit igracku, a ne znam cime se bavis da bi ti se pravi tester isplatio.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eto, baš zbog toga uvjeta od tristotinjak kuna netko šuti.
Moj ph metar je star petnaestak godina, i koštao je u ono vrijeme preko tisuću kuna. Sada je to ispod tisuću - koliko sam prije par godina bila u toku, obzirom da ga imam i zadovoljava u namjeni za koju meni treba, ne interesiranm se više.

url


To je aparat koji koristim, pouzdan je i točan.
Može napraviti svake pola minute jedan ubod - dok mu se sonda pobriše i osuši - i praktički radi neograničeni broj uzoraka na jednoj parceli - možeš raditi od jutra do mraka neprestano.

Eto - a sada pitaj šta te još zanima - ako te zanima.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sami pH da vadiš je 70-80kn. Kupiš pH tester na njuškalu za 300kn i svugdje ti je Ph 6.5 .
 

dubrovnik

Novi član
Tu od
11 Lis 2017
Poruka
12
Puno vam hvala svima na odgovorima. Dali ste mi jasniju sliku u vezi vas i testera i analize. Ja sam amater i imam mali vrt koji sam nedavno preuredio i dodao novu zemlju u njega pa me zanima ph vrijednost. Ali naručit ću jedan tester koji pokazuje i NPK vrijednosti pa će biti zanimljivije.
Vrtlarenje mi je hobi pa nemam puno novaca za ulaganje u skupe stvari.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ma čovječe nisi normalan, bez uvrede. Jel ti znaš koliko tester za NPK košta, to su tisuće eura.
Uzmi uzorke i napravi analizu zemlje na nekom agronomskom fakultetu, laboratoriju, školi... Analiza se radi svake 3 godine.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@dubrovnik, ti testeri , cijene do 300 kn su ti zapravo nepotrebni.
Mislim da će rezultate koje će ti neki takav pokazati točnije predočiti neke biljke koje inače sadiš u vrtu.
Na primjer celer - on je najbolji indikator ph zemljišta - kada imaš biljku normalnog bujng rasta, znaš da ph nije ispod 6. Manje bujna biljka je već pokazatelj da je ph na granici za kolko - tolko uspješnu, sa tendencijom neuspjelu proizvodnju celera - 5,5. Na petici to su već biljke puno sitnijeg korijena od normale i male lisne mase, Ispod 5 biljke jako slabo napreduju - i korijen i list, na 4,5 i manje nema porasta niti lisne mase niti korijena, biljke od sadnje do berbe ostaju skoro istog habitusa - imaju tek neznatan porast, .

Probaj.:biggrin:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kako dođe taj tester u Dubrovnik tako bi i uzorci zemlje u laboratorij.
 

dubrovnik

Novi član
Tu od
11 Lis 2017
Poruka
12
@dubrovnik, ti testeri , cijene do 300 kn su ti zapravo nepotrebni.
Mislim da će rezultate koje će ti neki takav pokazati točnije predočiti neke biljke koje inače sadiš u vrtu.
Na primjer celer - on je najbolji indikator ph zemljišta - kada imaš biljku normalnog bujng rasta, znaš da ph nije ispod 6. Manje bujna biljka je već pokazatelj da je ph na granici za kolko - tolko uspješnu, sa tendencijom neuspjelu proizvodnju celera - 5,5. Na petici to su već biljke puno sitnijeg korijena od normale i male lisne mase, Ispod 5 biljke jako slabo napreduju - i korijen i list, na 4,5 i manje nema porasta niti lisne mase niti korijena, biljke od sadnje do berbe ostaju skoro istog habitusa - imaju tek neznatan porast, .

Probaj.:biggrin:
Neizmjerno ti hvala na ovome. Ovo su tajne velikih majstora.

Kako dođe taj tester u Dubrovnik tako bi i uzorci zemlje u laboratorij.

Da, ali u sezoni NPK se mjenja sa sušama i vrućinama, a ja želim to pratiti svaki mjesec.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam amater i imam mali vrt koji sam nedavno preuredio i dodao novu zemlju u njega pa me zanima ph vrijednost.

Da, ali u sezoni NPK se mjenja sa sušama i vrućinama, a ja želim to pratiti svaki mjesec.

Ja mislim da si ti došao ovdje zajebavat ljude. Pozdrav.
 

dubrovnik

Novi član
Tu od
11 Lis 2017
Poruka
12
Ne znam objasniti. Tako sam skužio čitajući po webu. Znam da u sezoni biljkama ponestane kalcija pa se prihranjuje folijarno da bi učinak bio brz. Eto, to je temelj moje teorije. :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ili ne čitaš temeljito, ili ne povezuješ informacije, ili čitaš netočne informacije.
Količina hranjiva se u tlu mijenja prema tome koliko ga je biljka usvojila (popapala) i koliko ga je voda isprala u zonu ispod korijena..
Zamisli to na način zdjele pune hrne i gladnog čovjeka velikog apetita i gladnog čovjeka malog apetita.
I na način zdjele hrane na stolu i dvoje gladuša koji sjede na stolicama udaljenima šezdeset cm od stola, ali jedan ima ruke dugačke šezdeset cm, a drugi pedeset pet..

Kalij i fosfor su u zemlji skoro pa nepokretni - godišnje se spuštaju u prosjeku dva cm, ali zato dušik otklipsi ispod zone korijena - tu je bitno onih pet cm kraćih ruku - ukoliko pada puno kiše.
Kalcija možeš imati i više nego treba, ali ga biljka - ko i ostala hranjiva - ne može usvojiti ako u zemlji nema dovoljno vode.
I fosfora i kalija može biti i više nego dovoljno, ali u obliku koji biljka ne može usvojiti, pa ispada da je isto kao i da ih nema.

Inače, da, u pravu si - količina hranjiva - NPK i drugih elemenata se u tlu mijenja od početka do kraja rasta biljke, ali zato što ih biljka potroši (osim dušika za kojega smo rekli da ga osim što ga biljka troši uz to i voda ispire u slojeve nedostupne korijenu).

A potrošnja ovisi o kapacitetu biljke za usvajnje i količini vode u tlu., najjednostavnije rečeno.
 

dubrovnik

Novi član
Tu od
11 Lis 2017
Poruka
12
Puno hvala na objašnjenju. Sve mi je sada jasnije. Ajoj koliko toga ima za naučiti.
Ja se bavim organskim uzgojem i dušik dajem biljkama preko čaja od glistinca i sve jako dobro raste i lisna masa bude jako velika, ali plodovi mi znaju biti mali kod paprike, a i rajčice. Zna li se zašto?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jedan od razloga može biti i višak dušika.
Pa manjak kalija u fazi nalijevanja plodova - dok plodovi rastu, biljka treba manje dušika a više kalija.
A možda je i do karakteristika sorte.
 

Najnoviji postovi

Na vrh