• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Sve to stoji kad sve platiš nema zarade tehnički održavanje ulaganje i čisto izračunaš.
Platiš zakup i ostalo govorim o nama malima do 10 ha pa niš ne ostane.
Onda druge nema a na to idu da se pola toga zatvori
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Svatko zna za sebe,ali ako radiš da ništa ne zaradiš,onda se badava mučiš..s 10ha možda možeš preživjeti ali pod uvjetom da u kuću dolazi još jedna plaća..
Vjerujem da od 10ha kukuruze nema života,ali svatko zna za sebe i treba se izboriti za sebe..
Ja sam krenuo sa 3ha,pa sam sada na 26ha..radim u smjenama po 12h i ne sjećam se kad sam se pošteno naspavao..
Borim se za svoju obitelj i to sam i htio.
Od kukanja nema ništa..pljunut u ruke i uhvatit se posla..
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Nema ali kad staviš sve na papir džaba radim.
Jedno omane drugo da tako u krug za te sitne novce ako uvedu porez ne isplati se radit.
Svaka godina drukčija a oni uvjek dobit krumpira računaju 30 tisuća kuna.
Jedno je na papiru drugo stvarne prilike
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Znao sam da ćeš krumpire spomenut;)
Bitna je tvoja računica..pusti njih,nemože tebi neko nametnut da si zaradio 30k kn na krumpiru a prodao si ga za 10k kn..tako da gledaj svoji računicu.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Gledam ja svoje ali pokazat će vrijeme.
Nadam se da nebude tako
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Problem je što puno uzimaju na dohotku i što poticaj ulazi u dohodak... Mislim to su neki samo problemi, ali nikog nije gore briga za to...
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Pa uzimaju niti manje niti više nego što ti uzimaju na plaći ukoliko si zaposlen, potpuno je logično da poticaj mora ulaziti u dohodak
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Pa meni to nije logično ako nešto potićeš i zoveš to poticajem da ulazi u dohodak.
Nekome baš to ovisi dal' mora u pdv ili može bit u paušalu, a to nije mala razlika. Ono što sam mislio da puno uzimaju na dohotku, tu sam mislio na porez na dobit u mojem slučaju u kojem sam po sili zakona i tu su puno veći i doprinosi.
Isto tako smanjenje pdv-a na umjetnom gnojivu, razumijem ja da je paušalcima to pomoglo, ovima u sustavu pdv-a je samo odmoglo... Ali eto.. Kako god.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Ma to smanjenje pdva je samo fiktivno na računu...cijene repromaterijala su gotovo iste, jedino piše 13% umjesto 25%..a svi znamo da si takve stvari uvijek trgovci stave i džep.
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
250
Kod mene svi koji drže svinje dobili pismo da je zabranjen promet i klanje svinja (za vlastite potrebe) zbog svinjske kuge. Ako hoćeš imati kolinje moraš platiti veterinara da ti da dozvolu.Još jedan namet i odličan poticaj za gašenje proizvodnje....
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da doskočili su oni čemu bi jeo domaće i ljudi mogli kupiti si prase
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
176
Pozdrav, presao sam prag od 80500 ovih dana, a dosad sam bio ispod toga praga. Sta mi je dalje za ciniti, morao bi uci u pausal, moram se ic javit u poreznu, kakva je procedura? I zaposlen sam u firmi...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Od 1.1 do 1.8 nagodinu se javiš u poreznu.
Najisplativije ti je paušal..400 tinjak kn svaka 3 mjeseca,i krajem godine dobiješ za platiti mirovinsko i zdravstveno oko 3000kn za cijelu godinu.
Tak je meni bilo.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ako sam zaposlen u firmi i pređem 80500, svakako moram platiti mirovinsko i zdravstveno?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Da,ali tek iduće godine za prethodnu..
Znači 2019 si ušao u paušal,2020 platiš mirovinsko i zdravstveno na temelju primitaka koje ostvariš.i to jednokratno...a paušal svaka 3 mjeseca platiš.
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
176
Ok, hvala tako sam mislio, bitno da ne dobijem neka kazne, nemam iskustva sa tim. Trebam i neke knjige vodit, prodane zitarice i sl...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Znaci ne placam pune doprinose kao da sam zaposlen na OPG, nego manje?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Ako nisi u pdvu nemoraš voditi knjige.
Svaki opg je dužan voditi evidenciju prodanih proizvida.
Kaznu nebudeš dobio odmah,nakon nekog vremena se sjete pa ti naplate još i kamate itd..

Ako si u paušalu i još k tome zaposlen, ne plaćaš pune doprinose kao da nisi zaposlen u firmi..već na osnovu dohotka kojeg im dostavljaš do 15.1 za proteklu godinu naprave izračun za zdravstveno i mirovinsko.
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
176
Imam one obracune sto dobijem kad predam zitarice, dobar dio toga ostavim kuci jer imam goveda i ostalih zivotinja, sad jel trebam jos nest interno upisivat u svoju neku knjigu, ili ima neki blok koji se kupi pa upisuje
 

Najnoviji postovi

Na vrh