• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Pitanje za znalce.
Bio sam na tečaju za maslinara i tamo nam je predavačica rekla da područja pod nitratnom direktivom imaju obavezu svake 4 godine sa parcela uzimati uzorak zemlje. Parcele su u Istri. Problem je šta su mi parcele pod poticajima male, ima ih jedno 15, i svaka nije veca od 3000 kvadrata. Znači 15 parcela puta analiza zemlje dođe cifra ludilo.
vecina parcela je travnjak, i lavanda, gdje uopce ne gnojim, a drugo su masline koje gnojim organskim gnojivima.
Ima tko kakva iskustva s time i ako me može uputiti na neki pravilnik o tome.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Meni je rekla inspektorica , da treba napravit za sve parcele koje su upisane u Arkod u periodu od pet godina i onda jovo na novo
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,690
Da al kolko kuzim da moras uci u agronet da taj obrazac vidis ili se varam?

Dal je to to?
 

Prilozi

  • Screenshot_20210128-190611_OneDrive.jpg
    Screenshot_20210128-190611_OneDrive.jpg
    17.2 KB · Pregleda: 28

vuki696

Član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
63
Da al kolko kuzim da moras uci u agronet da taj obrazac vidis ili se varam?

Dal je to to?
Ovu vodis svaki dan sta prodas .. a ovdje ces nac godisnju evidenciju i te dvije vodis i drzis doma ak ti ko dode i to je to. (ovo je meni raceno za one koji nisu u sustavu poreza na dobit znaci 80 tisuca kuna i manje a za ove ostale neznam )Obavijest o elektroničkom podnošenju Evidencije o poljoprivrednoj proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda (OPG-a i SOPG-a) te Evidencije o pruženim uslugama na OPG-u putem AGRONET-a - Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju
 

Izulj

Novi član
Tu od
26 Sij 2021
Poruka
21
Vezano za upit o obaveznoj redovitoj analizi tla!
Ukoliko niste u sustavu ekološke proizvodnje pod nadzorom, treba provjeriti u ministarstvu poljoprivrede obaveznost kemijskog analiziranja uzoraka tla prema veličini arkod parcele. Mislim da su izuzete parcele manje od 1ha, ali treba provjeriti.
Tumačenje zakona od strane inspektorice ne znači nužno ispravno (100% provjereno)!
 

vuki696

Član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
63
Ovu vodis svaki dan sta prodas .. a ovdje ces nac godisnju evidenciju i te dvije vodis i drzis doma ak ti ko dode i to je to. (ovo je meni raceno za one koji nisu u sustavu poreza na dobit znaci 80 tisuca kuna i manje a za ove ostale neznam )Obavijest o elektroničkom podnošenju Evidencije o poljoprivrednoj proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda (OPG-a i SOPG-a) te Evidencije o pruženim uslugama na OPG-u putem AGRONET-a - Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju
A evidenciju godisnju prepises i dodas u agronetu
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Vezano za upit o obaveznoj redovitoj analizi tla!
Ukoliko niste u sustavu ekološke proizvodnje pod nadzorom, treba provjeriti u ministarstvu poljoprivrede obaveznost kemijskog analiziranja uzoraka tla prema veličini arkod parcele. Mislim da su izuzete parcele manje od 1ha, ali treba provjeriti.
Tumačenje zakona od strane inspektorice ne znači nužno ispravno (100% provjereno)!

Morat cu se raspitati jer samo lavanda mi je na 4 parcele, a o livadama da ne govorim.
Više mi se isplati maknut ih od arkoda.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Da, parcele veće od 1ha bi trebalo testirati, što uopće nije loše.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Evo danas se malo pozabavio pravilnicima, i eto ga onaj koji se tiče analize zemlje za nas koji spadamo u područja nitratne direktive.
NN 47/19 Pravilnik o metodologiji za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta,
članak 28.
(3) Zahtjev za ispitivanja plodnosti tla korisnici (posjednici) su dužni podnijeti za ARKOD parcele poljoprivrednog zemljišta koje su jednake ili veće od 1,00 ha, a koje se koriste kao oranice, livade, pašnjaci, krški pašnjaci, vinogradi, voćnjaci, maslinici, kulture kratke ophodnje te mješoviti višegodišnji nasadi.

Još ova predavačica od strane ministarstva me uvjeravala da veličina nema veze i da sve parcele treba analizirati.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Znaci postoji jos jedan članak, ja ga nisam uspio naci, možeš ti staviti copy/ paste tog članka.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Po. tom pravilniku si u pravu, ali zbog same nitratne direktive kao nisi. Ja cu zvat u ponedeljak na ministarstvo i tražit odgovor jer sad sam i sam u dilemi. Inspektorica je meni tako tumačlila, ako ona griješi griješim i ja. Treba uzet u obzir sve pravilnike, ako imaš zemljo u zakupu od RH automatsko trebaš napravit jer ti to nalaže sam zakon o PZ RH, pa ima parcela 20 m2 ili pola ili hektar.
 

zlaja1

Član
Tu od
20 Lip 2016
Poruka
70
Ja sam ovo pročitao u Agroklub, da li to znači ga se za privatno zemljište ne mora napraviti analiza? INSPECTO 14.10.2019. 09:00
Analiza tla: Nove zakonske odredbe za korisnike državnog i privatnog zemljišta
Analiza plodnosti tla predstavlja praktično krvnu sliku zemljišta i bez nje je besmisleno započinjati bilo koju vrstu biljne proizvodnje. Provodi se u periodu od 01.06. do 31.10. u tekućoj godini.


Foto: iStockphoto/Jevtic 2

2.852 281 0
Gnojidba je vrlo važna i zahtjevna agrotehnička mjera kojoj trebamo posvetiti veliku pažnju. Obavljamo li gnojidbu "napamet", izlažemo se mnogobrojnim rizicima i greškama. Stoga, gnojidbu treba vršiti prema točno utvrđenim zalihama hranjiva u tlu, a koje možemo utvrditi jedino temeljem analize uzoraka tla.

Prema Pravilniku o metodologiji za praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta NN 47/2019, propisana je obveza praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta kroz ispitivanje tla u periodu od 01.06. do 31.10. u tekućoj godini.

Analizu tla obaviti periodično najmanje svake četvrte godine!
Praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta provodi se na temelju analize tla na zahtjev korisnika, periodično najmanje svake četvrte godine u vremenu trajanja zakupa i to:

za korisnike koji su upisani u upisnik proizvođača integrirane i ekološke proizvodnje po zahtjevima takve proizvodnje
za korisnike poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države koji se koristi na temelju ugovora o zakupu, zakupu zajedničkog pašnjaka i zakupu za ribnjake
za korisnike dugogodišnjeg zakupa i koncesije tijekom prve godine nakon uvođenja u posjed i zadnje godine prije isteka ugovora, te periodično najmanje svake četvrte godine u vremenu trajanja zakupa
Kako i kada pravilno uzeti uzorak za analizu tla?

Na osnovu raspoloživih hranjiva u tlu izračunava se razlika koja se treba dodati u obliku mineralnih i organskih gnojiva da bi se zadovoljile potrebe biljaka i zemljišta u procesima proizvodnje, te ispoštovala zakonska regulativa:

Zakon o poljoprivrednom zemljištu (NN 39/13)
NN 043/2014; Pravilnik o metodologiji za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta
NN 015/2013; I.Akcijski program zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla
NN 009/2014; Pravilnik o zaštiti poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja
Inspecto - ovlašteni službeni laboratorij za obavljanje analiza tla
Inspecto d.o.o. laboratorij je ovlašteni službeni laboratorij za obavljanje analiza tla u smislu praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, ovlašten od strane Ministarstva poljoprivede (Rješenje od 16. svibnja 2017. godine - Klasa: UP/I-320-02/16-01/03, Ur.broj: 525-07/0367-17-2).

Poljoprivrednici mogu vršiti uzorkovanje tla sami!

Laboratorij za tlo i gnojiva tvrtke Inspecto d.o.o. provodi uzorkovanje tla, agrokemijske analize tla u svrhu ispitivanja plodnosti tla, te daje preporuke za gnojidbu. Također, provode se ispitivanja kojima se određuje tehnološka kvaliteta šećerne repe u predkampanjskim analizama i u okviru arbitražnih analiza tijekom preuzimanja šećerne repe od proizvođača.

Analiza plodnosti tla predstavlja praktično krvnu sliku zemljišta i bez nje je besmisleno započinjati bilo koju vrstu biljne proizvodnje.

Smjernice

Što ispitivanje tla obuhvaća

Jedan reprezentativni uzorak pokriva površinu od 1 hektra
Za površine manje od 1 hektra analiza nije obavezna
Poljoprivrednici mogu vršiti uzorkovanje sami
Osnovna agrokemijska analiza
Procjena mehaničkog sastava tla
Tumačenje rezultata (gnojidbena preporuka)


Tablica: Cijena analize tla po uzorku u Inspecto d.o.o.

Cijena
*obavezna ispitivanja
** na veći broj uzoraka odobravamo popust
** putni trošak se ne naplaćuje
** u cijenu nije uključen PDV

*Procjena mehaničkog sastava tla

20,00 kn po uzorku

*Ispitivanje tla (osnovna agrokemijska metoda)

200,00 kn po uzorku

Uzorkovanje (prema dogovoru)

100,00 kn po uzorku

Gnojidbena preporuka (prema zahtjevu kupca)

30,00 kn po uzorku

Tvrtka Inspecto u suradnji s prof.dr.sc. Zdenko Lončarić s fakulteta Agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, izdaje gnojidbene preporuke za ratarske kulture i trajne nasade.

Zalažu se za zajednički rad na unaprijeđenju proizvodnje poljoprivrednih kultura - kojoj je u konačnici cilj povećanje prinosa po hektaru zasijane površine, kvaliteta proizvoda i naravno - ekonomska isplativost.

Kako uzeti uzorak tla za analizu pogledajte OVDJE, a za više informacija obratite se na jedan od slijedećih kontakata:

Inspecto d.o.o. LABORATORIJ
Vukovarska cesta 239b
Industrijska zona Nemetin
HR-31000 Osijek, Hrvatska

URED PRODAJE
+385 31 228 607
prodaja@inspecto.hr

Tagovi



Partner


Inspecto d.o.o.

Električne centrale 1, 31400 Đakovo, Hrvatska
tel: +385 31 813 479, e-mail: inspecto@inspecto.hr web: Inspecto
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čuo sam jednom priliko, ne tako skoro, priču o sjemenu iz povijesti. Nekad davno vladar je zabranio seljacima da imaju svoje sjeme ta da se sve do tada proizvedeno treba uništiti.. No jedan seljak je svoje sjeme i skril na skrovito mjesto. To mjesto je pokazal svome nasljedniku, a ovaj svome. Nakon dugo vremena stigla je velika prirodna katastrofa i ništa novog sjemena se nije moglo proizvesti. Prijetila je velika nestašica hrane i potomak seljaka je tada izvadio svoje sjeme i spasio narod od gladovanja.
Pitanje je, jel se to povijest ponavlja?
 

topliner

Aktivni član
Tu od
17 Stu 2020
Poruka
125
kroz period od pet godina sve parcele u arkodu moraju se analizirati i to moraju radit labaratoriji koji su ovlasteni tj svaku analizu unose u arkod tako da bude dostupno ministarstvu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Postoji jedna poslovica: historia magistra vitae est (povijest je učiteljica života).

Uvijek se povijest ponavlja, samo su ljudi kratke pameti (zaboravljaju bitno).
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
kroz period od pet godina sve parcele u arkodu moraju se analizirati i to moraju radit labaratoriji koji su ovlasteni tj svaku analizu unose u arkod tako da bude dostupno ministarstvu
Članak o tome, pravilnik?
 

zlaja1

Član
Tu od
20 Lip 2016
Poruka
70
Topliner daj malo pojasni tko je to rekao i gdje to u pravilniku piše, jer tamo ništa ne piše za privatno zemljište!
 

topliner

Aktivni član
Tu od
17 Stu 2020
Poruka
125
moro sam odslusat za ekolosku pa smo neznam kako dosli na tu temu,pa su ljudi postavili pitanja u vezi toga.morat cemo svi pravit analize tla,jednom u pet godina sve cestice koje su u arkodu.sada neznam jedino dali ce mali tj oni sa malo ha isto to morat provodit ili ne.
 

Najnoviji postovi

Na vrh