• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Jay_d

Član
Tu od
17 Velj 2022
Poruka
64
Ekipa draga, pripazite na inspekcije
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
razmišljao gdje da stavim pitanje pa ću probati ovdje...ako može netko pomoći...
imam nešto košnica i viška meda...čovjek želi od mene uzeti med ali s obzirom da ima restoran potreban mu je račun...košnice nisu prijavljene nigdje u opg-u...
ja na opg-u nemam nekih prihoda...preko računa ide samo to što prodam višak žitarica i poticaji...ništa drugo ni ne prodajem... mogu li ja njemu napisati blok račun za med bez obzira što nemam prijavljene pčele na opg? hoće li to netko kontrolirati? moram li kasnije negdje priložiti taj blok račun da sam izdao? ako može netko pomoći...bio bih zahvalan...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Napiši otkupni blok,i da ti netko dođe u kontrolu vidi se da imaš košnice,iako bi trebale biti prijavljene u pčelarskom savezu il gdje već košnice...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@llmb0611,
kad već imaš opg i pčele, zakaj ih ne prijaviš? Nisam pčelar pa ne znam kaj prijava povlači za sobom.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
novi sam još u tome...hobi...veli mi šogor da ide prijava u 11mj ili tako nešto...pa da nebi do onda bilo problema...

čitam sad malo članke... nije baš da bi smio....
pcele1.jpg
pcele2.jpg
 
Posljednje uređivanje:

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
A sto svi sve moraju znati?
Jel prijavite i broj sadnica paradajza i paprike koju posadite i svako pile koje se izleze?

Covjek ima pčele i kosnice na malo i sto sad treba sve registrirati kod " budala u saboru" ili lobista. Ne treba, nije trazio poticaj I ima za sebe. Posto je tako, tako i prodajes pcele, pisi paragon blok na sebe ime i prezime ne na opg tj obrt. Kontrola ako ti dode oni dolaze zbog opga i kosnice nisu bile u opg i nemaju sta provjeravati, pare primi kao cash ili na racUn koji nije vezan za opg na kojeg dobivas poticaj.

Ps. nisam financijski savjetnik, al ne treba svaki hebeni drzavni registar znati sto imamo u dvoristu, ako nemamo zahtjev prema njima, to je moj stav. Uzimaju nam info i onda s ih agregiraju i veliki to kupuju da bi nam unistili internu trgovinu i povecali svoje prihode dumpajuci cijene, tj preuzeli dio kolaca
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Neki pokusavaju povecati gosp velicinu a ja pokusavam smanjiti, ne znam koja strana je luda... ;)...

To s sumom zelite pokazati da ima velicinu pa kad je posjeces da moras prikazati pa ti još i to ide u osnovicu za porezni razred na opg...
Jer ako svako janje i prase moras raspisati nebih se zacudio da budes morao I bukve , grab i hrast i bagrem...pa ti stavi u hr registar i to...il bit ce najbolje kad ti zabrane sjecu zeleni... ;) Sve za sta znaju nisi ti vasnik vise jer oni upravljaju time preko pravilnika..

Uzdaj se use i u svoje kljuse a ne u poticaje...
 

ratarko1991

Novi član
Tu od
22 Lip 2018
Poruka
11
Pozdrav kolege drugovi! Zanima me da li ko ima opg za proizvodnju i usluge, i ako radi usluge dal mora izdavati račun (naravno za uslugu bi se moralo), ali najčešće to nije praksa u poljoprivredi, pa me zanimaju vaša iskustva, dal plaćate kakav porez, dal vam inspekcije dolaze, dal vas prijavljuju itd.?
 

Irvine156b

Član
Tu od
23 Tra 2023
Poruka
71
Iman Opg u sustavu PDV-a i normalno da moram izdavat račun kako za usluge tako i za robu
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Je li to sve ili na to još idu recimo troškovi knjigovodstva?
Možeš li mi točno (ma i približno) za pojedinu stavku reći kod doprinosa?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Ove godine sam nešto zasrao sa uplatama pa će me prebaciti u sustav PDV-a.

Inače, ulazne troškove imam minimalne, 2-3k € godišnje a promet koji mogu imati na svom opg-u može biti i do 60k, do sada bi to bilo uvijek ispod 40k.
Po ovome navedenom poviše, jako veliki iznos bi morao platiti poreza godišnje?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Nositelj OPG-a ako nije zaposlen nigdje drugdje plaća mjesečno:
doprinos za mirovinsko 150,39 eura i doprinos za zdravstveno 124,07 eura, ukupno 274,46 eura.
Obavezno se predaje Joppd obrazac kod uplate doprinosa. PDV obrazac - ako ste manji obveznik može tromjesečno (ne znam sad do kojeg iznosa može tromjesečno, bilo je 800.000,00 kn izdanih računa), preko tog iznosa prelazi se na mjesečni obračun. Izaberite pdv po naplati.
Pretpostavljam da će vam trebati knjigovođa zbog obrazaca koje treba na vrijeme predavati , a koje mijenjaju na skoro dnevnoj bazi. Troškovi knjigovođe ovise od samog servisa koji izaberete i od količine papirologije koju treba odraditi, slobodna procjena 100-150 eura mječno, ali to je baš moja paušalna procjena pa se informirajte kod knjigovođa koji to rade, možete i preko neta poslati upite. I naravno na kraju godine porezna prijava sa plaćanjem poreza i prireza na dohodak - iznos ovisi o ostvarenom dohotku. Trenutno je najisplativije imati OPG u paušalnom sistemu, ali to je moguće do maximalno 39.816,84 eura godišnje izdanih računa.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ove godine sam nešto zasrao sa uplatama pa će me prebaciti u sustav PDV-a.

Inače, ulazne troškove imam minimalne, 2-3k € godišnje a promet koji mogu imati na svom opg-u može biti i do 60k, do sada bi to bilo uvijek ispod 40k.
Po ovome navedenom poviše, jako veliki iznos bi morao platiti poreza godišnje?
Uplate nemaju veze sa obavznim ulaskom u pdv sustav. Za obavezni ulaz u sistem bitan je iznos računa koji su izdani u tekućoj godini bez obzira da li su naplaćeni ili ne. Znači ako ste ove godine izdali računa za više od 39.816,84 eura u ovoj godini, nema vam spasa, morate u pdv od 01.01.24.
 
Na vrh