• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,086
Informacije sa neta, ekološki voćnjak poticaj iznosi 10.700 kn/ha a OPG koji ima godišnje prihode manje od 80.500,00 kuna plaća paušal 6.503,25.
Jossipe, ako je prihod manji od 80.500 kn ne treba se upisati u RPO i ne treba plaćati nikakav paušal. Drugo je ako si zaposlen na OPG-u, onda plaćaš doprinose. Nešto si pobrkao.

Ako prodaš preko otkupnog bloka neki plaćaju kešom. Ali uzimaju podatke. Da li onda porezna gleda te podatke i dodaje iznosu koji ide na žiro?
Porezna nema te podatke, osim ako ne radi kontrolu u toj firmi i onda pronađe isplate koje ta firma mora imati evidentirane na otkupnim blokovima, a što slijedi iza toga to ne bih znao reči, ali i mene to jako zanima. Meni je predmetna firma nudila mogućnost isplate na tekući ili na žiro račun. Da sam se odlučio za isplatu na tekući opet je pitanje da li bi porezna to pronašla i kakav bi bio rezultat?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
204
Da rezimiramo!Ja kad ove godine budem imoa manje prihoda na žiro račun od 80500kn ne moram ulaziti u pausalni nacin 2023 jel tako?A ove godine moram i to ma kosta 2000kn i jos tromjesjecno nekoliko stotina kuna (ne znam koliko) plus knjigovodja .Da li je to tako ?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Nema li sada ona kategorizacija SOPG i OPG,SOPG je ispod 3000e vrijednosti,i nemora u RPO...a tu su mali.
Ima ta klasifikacija ali evo ja sam OPG iako mi je vrijednost manja od 2000€ ali pošto radim preradu primarnog proizvoda morao sam se prijaviti u RPO.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Da rezimiramo!Ja kad ove godine budem imoa manje prihoda na žiro račun od 80500kn ne moram ulaziti u pausalni nacin 2023 jel tako?A ove godine moram i to ma kosta 2000kn i jos tromjesjecno nekoliko stotina kuna (ne znam koliko) plus knjigovodja .Da li je to tako ?
ajde ti lega laganim korakom u poreznu, i pitaj ih da ti sve daju na papiru...
ovo kaj ovdje pišemo, nije relevantno...
a nije relevantno jer je promijenjeno nekoliko zakona vezanih uz obračun doprinosa, i nisu svi forumaši obuhvaćeni istim propisima...
tako da svi ovdje pišu istinu koja se odnosi na njih, ali ne nužno i na tebe.
sorry, to je ipak Hrvatska... ;)
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
726
Ako radis uslugu ili preradu, moras u rpo. To sto si prodao na otkupni blok, moras racunati u prihode. Isto tako sto si prodao i evidentirao u obrascu od agencije
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Pozdrav
Kako ide procedura kad opg nekoga zaposli na markice (povremeno, par dana). Sto se placa i kako?

I jos jedno pitanje. Sad nemam svoj opg, ali bih napravio suradnju sa opg-om od prijatelja. Stanujem kod njega godinu dana i imam boraviste na toj adresi. Da li je to dovoljno da se prijavim kao clan tog opg-a do kraja ove sezone? Ne bih mijenjao dokumente, jer cu se kasnije odseliti s te adrese. Da li neko zna?
 

frchlopeer

Član
Tu od
18 Ožu 2019
Poruka
86
Pitanje..
Koliko bi bili okvirni troskovi otvaranja i zadovoljavanje uvjeta za dodatnu djelatnost na OPG tipa "Prerade povrca i voca" na Opg? Ako netko ima iskustva..
Hvala!
 

Matura

Novi član
Tu od
18 Svi 2017
Poruka
1
Pozdrav ljudi,da bi prodaval vlastite proizvode jel moram biti upisan u upisnik trgovaca voćem i povrćem?
Pitao sam u agenciji za plaćanje u poljoprivredi,al ni oni nisu znali ništ o tome.
Proizvodim lupinasto voće,koje bi prodaval u neprerađenom stanju.
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Ima li neko ovdje mozda iskustva sa uzimanjem stroja preko leasinga, na 2 rate, tocnije u BKL, kakva je procedura?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Kod ovjere potpisa kupoprodajnog ugovora da li se naplaćuju potpisi kupca i prodavatelja ili samo prodavatelja? Meni uvijek naplate oba potpisa a dobio sam info da bilježnik može naplatiti samo ovjeru potpisa prodavatelja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
popis kupca i tak nitko ne gleda, i možeš ga kasnije dodat na ugovor...
osim kad bilježnik šalje ugovor o kupoprodaji, recimo zemlje, odmah u gruntovnicu...onda mora bit kompletan...
al za auto ili traktor možeš sam na komadu papira našvrljat ugovor, i to prolazi bez ovjere...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,623
al za auto ili traktor možeš sam na komadu papira našvrljat ugovor, i to prolazi bez ovjere...
Mislim da treba biti obrazac...a ovaj današnji prijepis vlasništva vozila je totalna glupost iz nekoliko razloga:
- nemreš prenesti vozilo koje se ne želi/ne može registrirati
- možeš prenesti bez vlasnika...halo???
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Rekla mi je gospođa bilježnica da se ne mora ovjeravati potpis kupca ali bi bilo dobro. Za nju… 🙂 Uglavnom dobil sam neko smješno objašnjenje zakaj bi to bilo dobro. Da provjere moje podatke radi porezne… 🙄
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,086
Kolege, da li plaćate godišnju članarinu za Hrvatsku poljoprivrednu komoru? Pročitao sam da će zbog neplaćanja HPK preko odvjetničkog ureda pokrenuti naplatu ako se članarina za 2021. ne uplati do kraja travnja. Godišnja članarina iznosi 72,00 kune i obveza je za sve OPG-ove koji su usklađeni sa novim pravilnikom.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Jasam čuo date zataj mali iznos nemogu goniti. Sad se nećkam dali platit ili ne.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,705
Gle neznam al znam da od računa za smeće 42kn ako nisi platil dolazila je ovrha 800+ kn( neznam točan iznos susedi znaju koji nisu bili uredni platiše).
Pa sam radije platil tih 72+ naknada u fini
 

Najnoviji postovi

Na vrh