• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Kruno08

Novi član
Tu od
10 Svi 2020
Poruka
11
Pozdrav,
imam otvoren OPG (EVPG trenutno ispod 3000€), ovce su upisane u JRDŽ.
1. Zanima me da li mogu legalno prodavati janjetinu (obrađenu za ražanj) i oglašavati se na internetu?
2. Da li je dozvoljena dostava ili prodaja smije biti samo na kućnom pragu?
3. U slučaju da kupac uplati novac na žiro račun, treba li nešto dodatno poduzeti po tom pitanju ili se samo upiše u evidenciju prodaje poljoprivrednih proizvoda?
4. Da li je potrebno još nešto uzeti u obzir osim što treba voditi evidenciju o prodaji poljoprivrednih proizvoda?
Htio bi da sve bude legalno u slučaju da dođe inspekcija.

Unaprijed hvala na odgovorima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,342
Jel ima netko primjer kak se to upisuje?
Pital me susjed, pogotovo za livade, ali mu nisam znal pomoći.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,331
Ja danas bio. Upisuje se samo ono što se proizvede i proda, recimo ak se proizvede 10 t pšenice i proda to se upiše, ako se proizvede 10 t, a proda 5 t, tako se i upiše ili ako se ne proda ništa od tih 10 t, upiše pod prodano 0.
To je za ratarski dio, za ostalo ne znam.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Pozdrav!
U upisnik su upisani nositelj-umirovljenik i clan(nije umirovljenik) kao clanovi opg-a.Opg otvoren 2009/10..uglavnom do 2019 nije imao obavezu doprinosa.2019/20 opg funkcionalan(nije brisan/ukinut),no nije poslan zahtjev za potporu..mislim da je dio zemlje bio u zakupu.2021 sve se vraca na prijasnje stanje..uz potrebe azuriranja. Sada je potrebno azuriranje..mehanizacija..i znate kaj sve vec.Tom prilikom se ponovo upisuju isti clanovi sa istim statusom.I u agenciji vele da od sada salju na mirovinsko i clan opg-a bi trebao biti obveznik placanja doprinosa.
Da li je zaista tako?
Ili opg-i koji su osnovani prije tog zakona iz 2010(bilo je oko toga rasprave ovdje), a sto ovaj opg jest, jos uvijek mogu proci bez placanja doprinosa s obzirom na status?
Ne mogu pronaci taj podatak,a inf.mi treba sto prije.Molim Vas inf.ili linkove na eventualne zakonske promjene koje obavezuju ili ne obavezuju placanje doprinosa za starije opg.
Ako je tema bila..isprika. Molim link.
Puno hvala
 
Posljednje uređivanje:

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Da bilo je govora o tome, negdje 18-te je izašao zakon o Opg-ovima po kojem svi članovi su obavezni doprinosa ne vezano na datum početka.
Ako ne uplaćuju po drugoj osnovi.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Hvala na odg. Moram temu prelistati..sjecam se da je bilo rasprava..
Jos uvijek na sluzbenim stranicama stoji da od 01.11.2010. placaju doprinose svi clanovi.
Oni upisani prije nisu placali i ovdje nije navedeno da je za sve isto.Jer onda nema smisla analogija pisanja datuma od kada..
Koliko su trenutno doprinosi?
Koliko su ako je samo jedan clan-nositelj opg-a? Mio se upisuje kao radni staz?
Ako imate vremena...pisite...mozda dio odg.ima vec na temi.
Mislim da jos nije isto jer za vrijeme od dvije god.je bio opg.otvoren i nije bilo doprinosa.Ili doprinosi ovise o zahtjevu za potporu??
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,331
Doprinosi nositelja ovise u kojem je oporezivanju, odnosno prometu koji radiš a doprinose po novom moraju imat svi članovi bez obzira na datume upisa koliko je meni rečeno u agenciji, a oni iznose oko 650 kuna, više manje, nisam siguran.
 

vuki696

Član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
63
Pozdrav,ako ja recimo imam ovrhu i sad bi na natjecaju trebao dobiti 30 tisuca kuna za nabavu stoke da li ce mi ovrha to uzeti ? I kako cu onda ispostovati kupnju stoke ?
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,136
Naravno da će pobrati znam da ako si blokiran nemožeš od države ni dobiti nešto.
Bar je tako za obrt kad je čovjek pitao.
 

vuki696

Član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
63
To je županijski i nigdje nije napisano da ne mogu blokirani samo potvrda da placas mirovinsko i zdrastveno
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,136
Oni odbiju odmah kad provjere.
A ako plaćaš sam pa ti vraćaju onda ih briga jer će uzet dio love.
Nemože sve ići na zaštićeni račun.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,670
Evo da podjelim s vama sto sam danas nasao u sanducicu.
Radim u firmi, uredovno se placaju davanja..ali...
Referent Sisackog mirovinskog je ustanovio da nisam osiguran po zomo-a te je jos predvidio da od 1.10.2021 budem obavezan placati poljoprivredne doprinose.
Ja neznam sto ce bit sutra a on zna 3tj unapred da cu bit na zemlji..mogu do tad zatvoriti opg ili trajno otici iz hrv..
Fuj.
 

Prilozi

  • 16316421513586443732748387343709.jpg
    16316421513586443732748387343709.jpg
    46.5 KB · Pregleda: 31

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,331
To mi je već netko pričao da je uz rad u firmi htio imati svoj obrt na 4 sata uz posao, međutim trebalo se također plaćati mirovinsko. Nema logike. Nisam upućen u taj dio baš prepuno, ali standardno glupost ko i sve ostalo po meni...
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,670
Kad sam radio vani morao sam vaditi neki A1 papir jel zakonski nemozes placati dupli staz..da je tak ja bi za 8 god bio u punoj mirovini..godina na godinu
 
Na vrh