• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Koga je uhvatilo? Vjerojatno prekupce, one sto meni za za ovna 40 kila mesa daje 200 kn.
Ne tko proizvodi piše ljepo meso za osobnu uporabu i oduzelo mu ga.
Nema hladnjače.
I džaba mu papir od klaonice.
Ja osiguranja radim u Croatia osiguranju i reko je džaba osiguravaš.
Nećeš ništa dobiti od njih.
Ništa ne priznaju.
Tako da zbroji u 10 godina osiguranja premiju.
A štete je jako malo bilo pogotovo na kukuruzu.
Neka plaća tko hoće ja neću.
Sad je dobro dok europa dio plaća ali neće to dugo.
Samo dok navuču mušterije.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ti stalno pričaš sve najgore, negativno, nikad ništa, nikako, ničije ne valja.

Ja zbilja ne znam koji k. više radiš u ovoj državi?

Kako se ne isplati osiguravati? EU i država plate 70 posto premije.

Prije 2 godine bilo nešto malo leda, malo se samo primjetilo na soji i kukuruzu, dobio love od osiguranja da imam računa još bar 5 godina osiguravati i više..
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Vidit ćemo tko će ti uskoro davat tih 70 posto.
Pa se onda javi kad budeš 100 posto plaćao.
Imam u croatia 10 polica i za kuće i vozila.
Pa znam dobro koliko košta.
Nije za svaku kulturu isto.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Ti stalno pričaš sve najgore, negativno, nikad ništa, nikako, ničije ne valja.

Ja zbilja ne znam koji k. više radiš u ovoj državi?

Kako se ne isplati osiguravati? EU i država plate 70 posto premije.

Prije 2 godine bilo nešto malo leda, malo se samo primjetilo na soji i kukuruzu, dobio love od osiguranja da imam računa još bar 5 godina osiguravati i više..
Vidiš, moj stari osigurava otkad znam za sebe, dok nije bilo ni povrata nit ičega, isto prije 2 godine tuklo dobrano, kune nismo nikad vidli..
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
249
Da li je ovo uvjetovanje poticaja za pvp otkupom propisanim količinama u toploj kancelariji u skladu sa EU uredbama jer tamo nigdje potpora dohotku poljoprivrednicima (poticaj) nije uvjetovana proizvodnjom?

Da li novi nasadi ne dobivaju poticaj dok ne dođu u puni rod?

Da li osiguranje pokriva štetu do 30%? Ja mislim da ne, ali onda opet nemaš poticaj jer nemaš više količinu. To je sve još Tolušić kuhinja....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako se radi o poticaju za povećanje proizvedenih količina po jedinici površine, onda se, po meni, postojeće potpore ne smiju smanjivati. Logično bi, barem po meni, bilo da se nagrade oni koji proizvedu više od prosjeka za pojedini kraj (npr. županiju - možda nije najstretniji izbor, ali sadašnja podjela je takva). Na koji način bu netko došel do svog čim boljeg uroda, nek bu njegova briga. Osiguranje ne smije biti uvjet, ali ako je isplaćeno, za vrijednost isplaćenog treba povećati urod. Na koji način priznavati urod, a da ne budu zakinuti oni koji većinom proizvode za sebe ( npr. ratari za stočarsvo), treba dobro osmisliti. S obzirom da je svaka godina priča za sebe, vjerojatno bi poticaje trebalo isplačivati naknadno, slijedeću godinu za prethodnu.

Ukoliko se dirne u postojeće potpore ili postave bilo kakva ogranićenja i uvjeti osim prinosa po jedinici površine, onda to može jako zasmrdjeti.

Možda moje razmišljanje nije ispravno. Nadam se da će me ispraviti, ili nadopuniti, oni koji žive od poljoprivrede (ja ipak samo hobistićki trošim i uživam).
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Još neki ne kuže zašto ide po količini.
Radi poreza na dobit, pa ti staviš dobar prinos oni će dobar porez.
Vidiš da mi nismo poljoprivrednici nego crna ekonomija.
A to što platimo pdv za sve to nikog nedira.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Ima tu vise faktora koji su u igri.razne mjere dolaze na naplatu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako od države želiš nešto uzezti, onda državi moraš i nešto dati.
Tako to ide, država ne može davati ako joj nitko ništa ne da - nema od čega.

Ajmo malo analize, onako, subjektivno - objektivne:

Hr proizvodi godišnje 40 000 tona mandarina.
Od kako je eu uvela sankcije Rusiji, izvoz u Rusiju koja je gutala , ak me sjećanje služi dobro, 20 tisuća tona na tržištiu se javlja višak .
Ta je mandarina te godine ostala neprodana preko otkupnih firmi i rodila se kampanja prodaje dostavom na kućni prag - sjećamo se svi toga, jesam li u pravu?
Šleperi su se tovarili i organizirano u sve krajeve Hr razvozili.
Godina je prošla, praksa je ostala - jesenas i prijašnjh jeseni si u svakome gradu, iole gradiću, selima, sajmovima, ispred robnih lanaca, na uglovima....mogao vidjeti individualne prodavače mandarina - lokalne vlasti su čak odobrvale tržne lokacije van gradskih tržnica, općinske po punktovima.
Praksa se proširila već godinama i na lubenice i na jagode.
Na sajmovima i tržnicama se prodaju jabuke, breskve, šljive, grožđe....sve što može kupca naći.
Idemo dalje - buče i bučino ulje, maslinovo ulje - na tržnicama i sajmovima se prodaju apsolutno sve količine koje nisu sa posjeda veličine desetke hektara, meda se proda ne stotine tona na tržnicama, sajmovima, dostavom na kućni prag.....i sve se to prodaje u sivoj zoni, na crno - bez ikakvog davanja državi, a država za tu proizvodnju daje poticaje svake godine. Ne da država ne naplati nikakav porez od toga, nego ne dobije niti pdv jer roba nije prošla preko računa do maloprodaje.
Zato u Hr vlada fama o niskim prinosima kultura po hektaru, više je sive zone u poljoprivredi nego u građevini i sličnome radnika na crno.

Možemo mi brundati kako hoćemo, ali država je u pravu - reda treba uvesti.
Svi smo mi lopovi i utajimo svega i svačega, ali ne daj bože da nam netko to u lice kaže, uvrijeđeni bumo ko frajlica kojoj veliš da je izgubila nevinost iza grma.

Ako ništa državi ne želiš dati, nemoj ništa od nje niti uzimati - niti poticaj, niti subvencije za kupnju mehanizacije, stoke, farme, plastenika, pčelinjih košnica, svega i svačega. Keširaj iz svoga đepa.
Mi bi povrat pdv - a na repromaterijal, 70% cijene plastenika, 50% cijene traktora, ali dati nešto državi - jok.

Ne ide to tako.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Upravo tako, a poticaj sluzi samo zato da ljudi obrađuju zemlju da ne zaraste, a da se bude na nekoj nuli.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moram priznati da me malo smeta kad se brkaju poticaji i potpore. Te dvije riječi nemaju jednako značenje.
Zar nije potpora pomoć da bi se nekaj realiziralo, a poticaj sredstvo koje nas navodi da ostvarujeno više nego do sada. Zato su potpore (u ratartvu) vezane na obrađivane površine, a poticaji na ostvarene prinose.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Posto je tema na forumu "isplata poticaja" , i niko nije zbunjen .Je tak?
 

Kaptol

Član
Tu od
26 Velj 2017
Poruka
63
Pozdrav, imam pitanje u vezi e-poljoprivredne iskaznice, jeste morali ici u agenciju ili su vam sami poslali?
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Ja sam morao ici dva puta, prvi put za zahtjev, drugi put za preuzimanje kartice.
U agenciju naravno.
 

Kaptol

Član
Tu od
26 Velj 2017
Poruka
63
Mene su zvali u 1. mjesecu radi uskladenja opg-a i kad sam pitao za iskaznicu rekli su da to mogu u 6mj. Kad bude nekakav popis mehanizacije, medutim danas isao tocit gorivo odbija karticu, na benzinskoj kazu vjerovatno je izdana nova pa je ova ponistena.. Morat cu u utorak otic u agenciju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Danas bil u Agenciji. Nisu mi izdali novu karticu i rekli su da se stara kartica za pšlavi dizel može koristiti do daljnjega...
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Danas bil u Agenciji. Nisu mi izdali novu karticu i rekli su da se stara kartica za pšlavi dizel može koristiti do daljnjega...
Dok ne dobiješ ovu elektronsku karticu. Sad je gužva sa predajom zahtjeva za poticaje pa ovo stoji po strani.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh