• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Da, na to sam mislio, sve uplate u tekucoj godini na žiro...

Našao umeduvremenu i u Zakonu o porezu na dohodak..

"Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu ili ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veci od 80.500,00 kn"
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Da tko radi u firmi placa ide u tekuci i ne zbraja se sa prihodima opg-a .
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Placa ide na tekuci, osim u slucaju da je u pitanju student, onda ide na žiro.

OPG ili fizicke osobe iskljucivo na ziro
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
.
 

Prilozi

  • Screenshot_20211101-214247_Drive.jpg
    Screenshot_20211101-214247_Drive.jpg
    33.7 KB · Pregleda: 44
  • Screenshot_20211101-214015_Drive.jpg
    Screenshot_20211101-214015_Drive.jpg
    32.7 KB · Pregleda: 44

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Pozdrav,
da li netko zna da li se u evidenciju prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda upisuje ako se prodaje krava žive vage? Da li se to smatra proizvod ili resurs :)
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Pozdrav,
da li netko zna da li se u evidenciju prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda upisuje ako se prodaje krava žive vage? Da li se to smatra proizvod ili resurs :)
Pa rekao bih da ne.

imas u njihovoj obsvjesti I evidenciji na agronetu pojasnjenje sto ide u evidenciju
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Imas neki link na to?
Znaci ako prodas tele ide, a ako prodas kravu onda ne?
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Imas neki link na to?
Znaci ako prodas tele ide, a ako prodas kravu onda ne?
udes u agronet aplikaciju i u meniu registri odeš na evidenciju I imas likove tamo crvene....ili googlas evidencija i dat ce ti objavu na apprrr stranici za popunjavanje gdje su isti dokumenti
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Nije mi jasno dali OPG koji ima vlastitu zemlju, nije upisan u integriranu i ekološku proizvodnju, mora poslati zemlju na analizu? Dali bi trebala agencija obavijestiti o tome?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Najveću parcelu koju imam je od 3ha, ali je cijepana na više slojeva: oranica, vinograd, ali preko 1 ha u njoj je samo krški pašnjak...
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
Da, na to sam mislio, sve uplate u tekucoj godini na žiro...

Našao umeduvremenu i u Zakonu o porezu na dohodak..

"Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu ili ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veci od 80.500,00 kn"
A kaj ako smo prošli tu cifru od 80 500?
Koji je postupak?
Poslali nam iz porezne da smo prešli prag.
Može me netko uputit kaj sad?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,054
A kaj ako smo prošli tu cifru od 80 500?
Koji je postupak?
Poslali nam iz porezne da smo prešli prag.
Može me netko uputit kaj sad?
Upisati se u registar poreznih obveznika u poreznoj upravi. Mislim da se to treba napraviti početkom iduće godine kada budu vidljiv sav promet za ovu godinu (izvod iz banke). Nakon toga se plaća paušal ovisno o prometu (3 su ili 4 razreda). Potrebno je voditi knjigu prometa za OPG. Knjigovođe ne treba.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
To smo dobili za prošlu, 2020 godinu. Ne znam kako tek sad..
Znači moram na poreznu s izvadkom iz banke o prometu na žiroračunu?
Kolko se bude moralo platit cca?
I kak se vodi ta knjiga prometa?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,054
U poreznoj se mora podnijeti zahtjev za ulazak u RPO, a kako bi se znalo koliki je promet trebaju podaci iz banke. Mislim da se plaća paušal od 2.500 do 5-6.000 kn ovisno o veličini prometa). Za knjigu prometa nisam siguran koji je obrazac jer sam primjetil da su 2 različita. Zato je najbolje u poreznoj pitati za pojašnjenje. Ako su primjetili da je promet veći od 80.500 kn, a ne podnese za zahtjev, mogla bi stići kazna.
Probaj i na internetu pronaći podrobnija pojašnjenja. Ja još nisam obveznik.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Opg je na tebi i radiš u firmi?
Paušal je najisplativiji.
Plaćaš i doprinose,za zdravstveno i mirovinsko jednom godišnje.
Za prvu skupinu mislim da je cca 2500kn.
I paušal oko 1600kn godišnje(plaća se svaka 3 mjeseca po 400kn).
Ako si iznad 115k kn onda se malo povećavaju doprinosi i paušal.
Uglavnom nemoraš sa ispisom prometa ići u poreznu.
Tamo ćeš ispuniti obrazac o tome što proizvodiš(ja imam npr mješovita proizvodnja jer imam i ratarstvo i stočarstvo).
I to je to..dođe rješenje doma,platiš koliko treba i miran si.
Jedino više onda nema otkupnog bloka,moraš izdavati račun.
I ako te navuku na fiakalnu kasu,reci da sve dobivaš bezgotovinskom uplatom(preko računa).
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
Opg je na stricu, on cijeli život radi na poljoprivredi. Plaćao si je poljoprivrednu mirovinu i od pred 4 godine je u mirovini.
Međutim trenutno je u bolnici pa bi ja to probal riješiti.
Tata je član opg-a i isto je u mirovini(radio u jednoj firmi). Ja sam zaposlen u firmi i član sam opg-a.
Iskreno ne znam kak je to funkcioniralo prije, nikakve blokove ili račune nismo izdavali.
A na taj žiroračun nam sjedaju novci od poticaja i od žita i kukuruza kaj predamo u otkupnu stanicu..
Prema arkodu kad ispunjavamo podatke imamo 9,61 hektar zemlje
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Neznam dal ćeš moći bez punomoći ti riješiti ako je stric nositelj...najbolje nazovi i pitaj,objasni situaciju pa ćeš dalje znati da ne lutaš.
 

maija21

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
14
Pozdrav svima! ne znam jel sam našao dobru temu, ali vjerujem da će mi netko pomoći. tražim, ali ne mogu pronaći konkretan odgovor, želio bih prenijeti OPG sa mame na sebe. mama je nostielj, tata je član (na njega glasi sva zemlja), mislim da se radi o OPG-u, da nije SOPG.

prvo, gdje mogu napraviti prijenos i što trebam za to? sastaviti neki ugovor vjerojatno? vjerujem da moram ići u Zagreb na Ministarstvo ili APRRR (živim u Zg županiji)?

drugo, kada bi to najbolje bilo napraviti? da li sad krajem godine, ili da čekam novu godinu?
treće, planiram se baviti uzgojem voća i povrća u zaštićenim prostorima, pa me zanima da li trebam kod prijenosa paziti na što, da ne bih kasnije imao problema. možda bih radio džemove i rakiju od voća. SO nam je ove godine bio 2800€, planiram kroz izvjesno vrijeme to povećati i ići na mjere iz fondova, pa da ne bih kasnije imao problema zbog toga. ako imate kakve savjete, bio bih zahvalan.
 
Na vrh