Re: Pivarski ječam
Pozdrav.
Daj malo napisi koliki ti j bio prinos jecma na ovoj gore parceli.
Izradivanje pive kodkuce!
ovako postupak je za:
SLAD:
Očišćeni (kao rižu probireš) ječam se moči 48 h u vodi, odliješ vodu i staviš ječam u betonsko korito (ja imam ono gdje su nekad svinje jele inače u pivovarama postoje bazeni) ili u protvan (cinčani) u sloju manjem od 15 cm, pregrče se 2 puta na dan uz vlaženje (šprica za cvijeće može poslužiti) dok se ne naprave korjenčići duljine 2-3 mm (na većini zrna), onda sve to naglo osušiš ili na suncu ili u pečnici. Protrljat zrna dobro da se maknu korjenčići i otpuhnut nastalo smeće - takvo zrnje se može čuvat na suhom mjestu. Očišćeno zrnje se prije upotrebe treba samljet na grubo (čekičar za kukukuruz je dobro rješenje).
HMELJ
Ima za kupit sjeme, a raste divlje uz Savu, a vjerojatno i po drugim zapuštenim mjestima, beru se šiškice veličine 4x2 cm koje se mogu čuvat osušene, ali ih prije kuhanja treba namočit par sati kao suhe gljive.
KVASAC
Ne mora nužno biti pivski, kocka pekarskog je isto OK.
PRIPREMA CRNOG PIVA (STAROÄŒEÅ KO - DARUVARSKA VARIJANTA)
Samljeveni slad razmuljit u mlakoj vodi 1 kg na 5 l. Zgrijat na 45oC ostavit na toj temperaturi 20 minuta. Uz stalno miješanje zagrijat na 65oC i držat ga tako 30 minuta, zagrijat na 75oC bar jedan sat.
Kontola: odgrabi se žlica uvarka i kapne se malo jodne tinkture (ima u ljekarni za kupit) dobro je kad prestane mijenjat boju.
Smjesa se onda procijedi kroz gustu krpu (kuhinjsku, lanenu) dolije se vode da opet bude 5,5 l. Procijeđena tekućina se zakuha do vrenja i doda se 10 g hmelja. Kuhanje je završeno nakon pojave bijelog pahuljastog taloga. Ponovo se procijedi i ohladi na 20oC (ne smije biti hladnije od 15oC). Doda se kvasac 1g/1l. Ulije se u bačvu (trebala bi biti drvena sa drvenim obručima, ali moće demižonku, karnister, ekspres lonac) do 2/3 volumena. Spreminit na 15oC i držati na toj temperaturi 8-10 dana, ohladiti na 0oC (škrinja ili posebni frižider) 20 sati. Pretočiti u drugu posudu bez taloga koji ostaje i staviti na zrenje na temperaturu od 5oC (može i u bunar).
Napomena:
- za pripremu pive možeš koristit i druge žitarice (pšenicu, zob, kukuruz-ne sam i njihove omjere) dobijat ćeš drugačije okuse
- o količini hmelja ovisi gorčina piva dakle, što više hmelja to gorče pivo
- voda ako je ikako moguće najbolja bi bila kišnica
- s obzirom da je poprilično teško nabavit drvene bačve, najjednostavnije hobi rješenje je ekspres lonac u bilo kojoj drugoj posudi moraš stalno kontrolirat pritisak da ne bi doživio poplavu (pivo mora dozrijevat pod pritiskom)
- ovako pripremljeno pivo će s obzirom na kvalitetu pritiska imati boju od crne do tamno smeđe, ali svjetli lager u kućnim uvijetima nije moguće proizvest