• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pivarski ječam

R

Ratarko

Guest
Bit če piva ljudi , hik :lol:

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Kakav je urod pivarca po Ha, koristiš stalne trgove na sijačici
 
R

Ratarko

Guest
Moj najbolji urod je 6.5 tona na hektar , prošle godine 5.8 tona.

Sijačica je od 3 metra tako da svaki peti prohod zatvara redove jel mi je prskalica od 15 metara .

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Ajmo kombajneri , podmazujte kombajne :D
Zrioba ječma se osjeti u zraku.

Danas slikano , to je ista ta parcela kao gore na prvoj slici.

Obrisan neispravan link.
 
M

maksica6

Guest
Re: Pivarski ječam

Pozdrav.



Daj malo napisi koliki ti j bio prinos jecma na ovoj gore parceli.






Izradivanje pive kodkuce! :p :p :p

;) ;) ovako postupak je za:

SLAD:
Očišćeni (kao rižu probireš) ječam se moči 48 h u vodi, odliješ vodu i staviš ječam u betonsko korito (ja imam ono gdje su nekad svinje jele inače u pivovarama postoje bazeni) ili u protvan (cinčani) u sloju manjem od 15 cm, pregrče se 2 puta na dan uz vlaženje (šprica za cvijeće može poslužiti) dok se ne naprave korjenčići duljine 2-3 mm (na većini zrna), onda sve to naglo osušiš ili na suncu ili u pečnici. Protrljat zrna dobro da se maknu korjenčići i otpuhnut nastalo smeće - takvo zrnje se može čuvat na suhom mjestu. Očišćeno zrnje se prije upotrebe treba samljet na grubo (čekičar za kukukuruz je dobro rješenje).

HMELJ
Ima za kupit sjeme, a raste divlje uz Savu, a vjerojatno i po drugim zapuštenim mjestima, beru se šiškice veličine 4x2 cm koje se mogu čuvat osušene, ali ih prije kuhanja treba namočit par sati kao suhe gljive.

KVASAC
Ne mora nužno biti pivski, kocka pekarskog je isto OK.

PRIPREMA CRNOG PIVA (STAROÄŒEÅ KO - DARUVARSKA VARIJANTA)
Samljeveni slad razmuljit u mlakoj vodi 1 kg na 5 l. Zgrijat na 45oC ostavit na toj temperaturi 20 minuta. Uz stalno miješanje zagrijat na 65oC i držat ga tako 30 minuta, zagrijat na 75oC bar jedan sat.

Kontola: odgrabi se žlica uvarka i kapne se malo jodne tinkture (ima u ljekarni za kupit) dobro je kad prestane mijenjat boju.

Smjesa se onda procijedi kroz gustu krpu (kuhinjsku, lanenu) dolije se vode da opet bude 5,5 l. Procijeđena tekućina se zakuha do vrenja i doda se 10 g hmelja. Kuhanje je završeno nakon pojave bijelog pahuljastog taloga. Ponovo se procijedi i ohladi na 20oC (ne smije biti hladnije od 15oC). Doda se kvasac 1g/1l. Ulije se u bačvu (trebala bi biti drvena sa drvenim obručima, ali moće demižonku, karnister, ekspres lonac) do 2/3 volumena. Spreminit na 15oC i držati na toj temperaturi 8-10 dana, ohladiti na 0oC (škrinja ili posebni frižider) 20 sati. Pretočiti u drugu posudu bez taloga koji ostaje i staviti na zrenje na temperaturu od 5oC (može i u bunar).

Napomena:
- za pripremu pive možeš koristit i druge žitarice (pšenicu, zob, kukuruz-ne sam i njihove omjere) dobijat ćeš drugačije okuse
- o količini hmelja ovisi gorčina piva dakle, što više hmelja to gorče pivo
- voda ako je ikako moguće najbolja bi bila kišnica
- s obzirom da je poprilično teško nabavit drvene bačve, najjednostavnije hobi rješenje je ekspres lonac u bilo kojoj drugoj posudi moraš stalno kontrolirat pritisak da ne bi doživio poplavu (pivo mora dozrijevat pod pritiskom)
- ovako pripremljeno pivo će s obzirom na kvalitetu pritiska imati boju od crne do tamno smeđe, ali svjetli lager u kućnim uvijetima nije moguće proizvest
 
P

paor

Guest
Re: Pivarski ječam

komplicirano je to

sinoć mi je stiglo, a sad će biti Eci, peci, pec...

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Pivarski ječam

maksica6 kaže:
Pozdrav.



Daj malo napisi koliki ti j bio prinos jecma na ovoj gore parceli.
Na toj parceli je bilo 4.5 tona na hektar .
To je prinos za plakanje ... Tu parcelu ječma mi je napala neka bolest , sada sam i to glupo ima te bolesti zaboravio ali recimo da je to žuta pjegavost ječma ..iako nije baš tako ..ima neko drugačije ime ...ma ta bolest je bila prisutna po cijeloj Slavoniji ove godine na ječmu , netko drugi sigurno zna o čemu blebečem pa neka napiše ime te bolesti , PLIZ !
Na drugu stranu imao sam preko 6 tona na hektar ječam na nekim normalnim parcelama koje mi nisu obolile i na tm parcelama mi je svako zrno otišlo pod prvu klasu dok na toj sa slika nije tako bilo , bilo je oko 5 % druge i treće klase ... čitaj - manje love sam dobio .

Izradivanje pive kodkuce! :p :p :p
E kada odem u penziju možda to probam , sada mi je lakše iz gajbe uzeti :mrgreen:
 
R

Rajtek

Guest
Re: Pivarski jeèam

Jel ima ko kakva iskustva s jarim pivarskim ječmom???
Danas mi je čovjek iz gradiške nudio koperaciju,.
Neznam ni sam jel da sijem ili ne???
Nikad do sad nisam radil pivarski ječam.
Jel tko kooperira s PPKOMPLEKS-om d.o.o iz Nove Gradiške???
Kakvi su platiše, jel ima problema s njima, jel zezaju na silosu s uzorcima???
Koja su vaša iskustva s jarim pivarskim ječmom i na šta treba obratit pažnju???
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Pivarski jeèam

e mene to isto zanima...
Ja isto planiram ove godie sa njima ugovoriti 10h...tj vec smo se culi i ocekujem da dodu u obilazak kod mene ,barem su tako rekli.

Isto neznam kakvi su platise i kako ide sa uzorcima ,nebi htio da posijem pivarski pa da ode u stocni...

Ajmo koji su sijali neka podjele iskustva!
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Pivarski jeèam

posto nisam upucen u sorte pivarskog jecma zanima me dali ima neetko popis sorti?
neznam koju sada posijati....
ako ima netko kakvu literauru moze na pm..
hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh